«Мистецтво як творчий фронт великої війни за нашу свободу!»
У Львові 25 вуличних художників на 400 «квадратах» створюють мурал
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/476718/mural.jpg)
25 художників зі всієї України протягом двох днів, 5 і 6 листопада, малюють мурал на стіні розміром 400 кв.м., що на території ТРК Victoria Gardens. Стінопис символізуватиме 25 областей України і те, як кожна з них бачить перемогу над ворогом.
Унікальний проєкт під назвою «Об'єднані перемогами» організували спільно мистецькі платформи Волонтерський проєкт «Для бійців від митців», «Фарбований лис», IT-компанія Sigma Software, благодійний фонд «Завжди Україна». Поки на 25 рівнозначних фрагментах, розташованих вздовж стіни, художники створюють тематичні сюжетні композиції, не байдужі мають змогу їх підтримати і відвідати артфестиваль. У суботу було проведено дитячі майстер-класи, а у неділю — святковий концерт. Впродовж двох днів усі охочі можуть долучитися до розмальовування військових машин та благодійного збору на позашляховик для 24 механізованої бригади.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/11/%D0%BC%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%BB2.jpg)
Що це за фестиваль, журналістці «ВЗ» розповів куратор графіті-фестивалю «Алярм», куратор «Львівської вуличної галереї», засновник МО «Фарбований Лис» Тарас Довгалюĸ.
— Мистецтво — це творчий фронт великої війни за нашу свободу! Уже 8 років Україна відстоює своє право на свободу. Понад вісім місяців ми даємо шалений відпір окупантам. Бореться вся Україна. Формуються нові сенси, нові зв’язки, твориться нова історія, — каже пан Тарас. — Велика війна не зламала нас, а навпаки об'єднала проти спільного ворога. Мистецтво завжди стояло на цінностях свободи. Зокрема і вуличне мистецтво, без свободи вираження втрачає свою цінність. Ми вирішили запросити 25 вуличних митців з усіх куточків України, щоб вони розказали історію малих чи великих перемог, з яких складається непереможна країна. Вона велика, вона різна, але як показує час — вона сильна, яскрава, цікава і заслуговує показати себе. Ніхто так не відчуває свій край, як його уродженці, а тим більше митці, які розмовляють мовою форм, образів і кольорів. Ми створюємо візуальну мапу країни, робимо зріз актуальних сенсів через образність. Головна цінність фестивалю — експозиція образів з власними характерами і відчуттями.
— А кому належить ідея таким чином збирати кошти на автомобіль для 24-ї окремої механізованої бригади?
— Одним з ідейних натхненників є мистецька платформа Мистецтво.ua, яка була створена для того, щоб продавати полотна художників, а за виручені кошти придбати авто. Спочатку у торговому центрі організували двотижневу виставку, де було продано чимало авторських робіт. Зібрали чимало коштів, за які у Чехії придбали кілька машин. А тепер торговельний центр запропонував нам велику стіну із запитанням: що б ми могли корисного зробити з 400 «квадратами»? І ми вирішили організувати такий фестиваль, на який запросили 25 художників з усіх областей України, придумали концепцію, щоб кожен митець представив свій регіон. Кожен митець представлятиме власний регіон України, і таким чином висвітить актуальність та важливість кожного регіону у наших спільних перемогах. У результаті ми отримаємо смисловий зріз Візуальної мапи України, яка відобразить різноманіття української культури в єдиному просторі. І цей проєкт також націлений на збір коштів для авто нашим захисникам.
— За чиї кошти закупили фарби?
— Ми маємо кілька партнерів, які забезпечили для художників той необхідний мінімум — фарби, квитки на дорогу, готель і харчування.
— Художники попередньо з вами узгоджували — хто що малює?
— Ні. Ми не узгоджуємо нічого, бо працюють над муралом досвідчені професіонали. Ми знаємо кожного з них за їхніми напрацюваннями. Ці люди мають величезний досвід, адже багато років працюють у царині вуличного мистецтва.
— Яким чином збиратимете кошти на новий автомобіль?
— У торговому центрі є скриньки, а також вказано номери рахунків, куди можна донатити гроші.