Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Здоров’я починається зі здорового дому

Дбаючи про чистоту й затишок у помешканні - запобігаємо хворобам, дбаємо про довкілля та менше платимо за комунальні послуги

Здоровий дім — той, в якому немає пилу, бруду, смороду та безладу. А значить, немає пилових кліщів і комах, які можуть переносити різні інфекції. На стінах та підлозі не ростуть гриби. На поверхнях не живуть бактерії. У повітрі не «літають» віруси. Проте часи змінилися. В сучасних реаліях важливо не тільки це, а й щоб на прибирання ми витрачали мало грошей (бо наші доходи падають), і при цьому не шкодили довкіллю, оскільки екологічні загрози та виклики, які стояли перед Україною до 24 лютого, у зв’язку з війною тільки посилилися.

Звісно, помешкання не повинно бути стерильним. Це не операційна зала. У чотирьох стінах, де проводимо час з родиною, можемо використовувати менше мийних засобів і вибирати ті, які є менш агресивними.

По-перше, так ми попіклуємося про наше здоров’я. Як довели науковці з уні­верситету Бергена (Норвегія), які впро­довж 20 років спостерігали за більш як 6 тисячами європейок, регулярне застосу­вання пінок, спреїв та рідин з агресивним хімічним складом для чищення поверхонь так само шкодить дихальним шляхам, як і… викурені кілька сигарет на день.

По-друге, так ми захищаємо навколиш­нє середовище. Сильнодіючі детергенти, особливо коли застосовуємо їх у надмір­ній кількості, потрапляють в каналізаційні води, а з ними — до ґрунтових вод. На дода­чу пластикові упаковки засмічують планету.

Як прибирати з розумом

Звичайно, не йдеться про те, щоб узага­лі відмовитися від прибирання. Але важли­во це робити з розумом.

Сонячне світло та свіже повітря — най­простіші, найбільш натуральні та безпечні засоби для чищення.

Якщо регулярно будете провітрювати приміщення, в яких найчастіше буваєте, то ліквідуєте неприємні запахи й знизите рі­вень вологості, що дозволить запобігти по­яві грибка. Крім того, в провітрюваній кім­наті будете краще почуватися і вам легше буде сконцентруватися.

Своєю чергою сонячне світло знищує бактерії. Якщо будете сушити випрані речі на сонці, провітрювати килими, м’які меблі та зимове вбрання перед тим, як сховати його до шафи, перешкодите розмноженню мікроорганізмів та гарантовано збережете свіжий запах речей.

Купуючи мийні засоби, звертайте ува­гу, що написано на етикетках. Якщо не хо­чете засмічувати планету, шукайте детер­генти у великих пляшках або такій тарі, яку можна наповнити повторно. Найкраще — в скляній. Хорошим вибором є також концен­трати. Невеликої кількості засобу виста­чить надовго.

Магазини щораз частіше пропонують екологічні мийні засоби. Щораз більше ви­робників звертають увагу на те, щоб упа­ковка не засмічувала планету — використо­вують перероблений пластик, біорозкладну сировину або сировину біотехнічного похо­дження (наприклад, кавову гущу).

Використовуйте стільки засобу, скіль­ки радить виробник. Якщо потрібно ложеч­ку на літр води, то не лийте три. «Більше» не завжди означає «краще».

Важливим є також, чим прибираєте. Можна, звісно, самому робити ганчірки зі старих, зіпраних футболок або рушників. Це рішення цілком впишеться у філософію zero waste («нуль відходів»). Можна також придбати готові ганчірки багаторазового використання: з бавовни, біорозкладних матеріалів або мікрофібри. Зверніть увагу на останні. Мікрофібра володіє унікальни­ми поглинальними властивостями. Її добре використовувати для чищення ванної кім­нати. Достатньо протерти поверхні такою ганчіркою (сухою або змоченою у воді) — крани, дзеркало, плитку, душову кабіну — і все заблищить, як новеньке, навіть без за­стосування детергентів. Якщо є сильне за­бруднення, можна зволожити серветку кра­плею делікатного засобу для миття посуду. Цього буде достатньо. Такі ганчірки мають набагато тонші у порівнянні з бавовняними волокна, тож краще дають собі раду з втяг­ненням бруду і, крім того, затримують його на собі. А це означає, що при прибиранні не будете переносити його на інші поверхні. Ганчірки з мікрофібри можна прати навіть до кількасот разів. Важливо лише не засто­совувати відбілювачів та пом’якшувальних рідин.

Увага: перед тим, як купити ганчірку з мікрофібри, подумайте, для яких поверхонь будете її застосовувати. До чищення сан­техніки потрібен інший матеріал, ніж, примі­ром, до протирання екрана смартфона.

У магазинах доступні також м’які й де­лікатні, при цьому міцні, з сильними погли­нальними властивостями бамбукові ганчір­ки. Натуральне волокно, з якого створені, робить їх приязними для довкілля. Їх можна використовувати як на сухо, так і зволоже­ними: витирати пилюку, полірувати гладкі поверхні, мити й витирати кухонні меблі та сантехніку, кухонну плиту та посуд.

Сода та оцет? Це міф!

В інтернеті можна знайти багато порад, як в домашніх умовах виготовити мийні за­соби. Переважно з цією метою використо­вують соду й оцет. «Змішавши ці субстанції, отримуємо видовищну реакцію. І тільки, — пише у своєму блозі Mama Chemik („Ма­ма-хімік“) Сильвія Панек. — Хімічна назва соди — бікарбонат натрію. Оцет — це водний розчин оцтової кислоти. Якщо змішаємо ці речовини, дійде до бурхливої реакції, в результаті якої постане піна, що склада­тиметься з ацетату натрію, вуглекислого газу та води. Ацетат натрію — це слаболуж­на субстанція, яка, на жаль, не є хорошою речовиною для чищення. Вуглекислий газ — це той газ, який утікає з газованих напоїв, а вода… Що ж, миє, втім, чудовими очищу­вальними властивостями, як відомо, не во­лодіє. Тож виходить, що з двох дуже дієвих субстанцій робимо мішанку, яка взагалі не придатна для чищення будь-чого».

Як платити менше за електроенергію

Екологічна турбота про дім — це не тіль­ки прибирання. Це також відповідальне користування побутовою технікою, еконо­мія електроенергії та води, що дозволить зменшити рахунки за комунальні послуги. Ось кілька практичних порад, якими можна скористатися вже сьогодні.

 • Вимкніть комп’ютер, телевізор, радіо і зарядний пристрій з розетки, якщо зараз ви ними не користуєтеся. Не залишайте пристроїв у режимі очікування. Якщо світ­ловий індикатор світиться, це означає, що ґаджет надалі споживає електроенергію.
 • Все офісне обладнання вимикайте не тільки напередодні вікенду та свят, а й на ніч.
 • Замініть лампочки на енергоощадні й вимикайте світло, якщо ви зараз його не потребуєте.
 • Вимикайте штучне освітлення, якщо достатньо природного.
 • Використовуйте замість загального освітлення місцеве.
 • Не залишайте вікна надовго відчи­неними. Якщо в приміщенні надто гаряче, «прикрутіть» батареї.
 • Приміщення провітрюйте інтенсивно й максимально коротко.
 • Виходячи з дому, зменшуйте обігрів.
 • Кип’ятіть стільки води, скільки вико­ристаєте.
 • Готуючи їжу, накривайте посуд криш­кою. Так буде швидше й дешевше.
 • Приймайте душ замість того, щоб ку­патися у ванні.
 • Не тримайте дверцята холодильника довго прочиненими. Агрегат потребувати­ме більше енергії, щоб знову знизити тем­пературу.
 • Вмикайте кондиціонер лише при за­чинених вікнах і дверях.
 • Контролюйте споживання електро­енергії - аналізуйте рахунки в платіжках.

Не перегрівайтеся

Середня температура у помешканнях наших найближчих сусідів-поляків +22°С і більше. А це як мінімум на один градус біль­ше, ніж би мало бути. Будь-який алерголог підтвердить: сухе і тепле повітря висушує дихальні шляхи та збільшує кількість пилю­ки в приміщеннях, що означає більшу кіль­кість кліщів та, відповідно, більший ризик виникнення алергії, а тепло в поєднанні з вологістю — це ще й грибки.

Рекомендована температура +20°С. У ванній може бути трохи тепліше, а от в спальні та кухні вистачить +17 +18°С. Якщо знизити середню температуру в домі на 1−2°С, то, як запевняють лікарі, покращить­ся самопочуття, концентрація і здатність до навчання. А в перерахунку на гроші вдасть­ся заощадити 5−8% від суми сплат за кому­нальні послуги.

Як заощадити воду. Практичні поради

 • Стежте, щоб не текли крани. За ін­формацією видання «Forbes», якщо з крана витікає одна крапля води на секунду, за рік «набігає»… 5 тисяч літрів. А якщо протікає зливний бачок (цівка завтовшки в один мі­ліметр), то річні втрати води вимірюються 800 літрами.
 • Приймайте душ замість ванни. Купаю­чись у ванні, використаєте 180 літрів води. Приймаючи душ — втричі менше. Якщо ма­єте тільки ванну, можете наповнити її на­половину або використовувати воду після купелю для змивання туалету.
 • Не виливайте воду просто так. Якщо полощете овочі, робіть це в мисці. Зібра­ну воду можна використати, щоб підлити вазони на балконі. Те саме можна зробити з водою, яка залишилася в мисці вашого кота чи собаки, яка стекла з посуду чи в якій ви варили яйця або овочі (за умови, що вода несолена).
 • Збирайте дощову воду. Якщо маєте город, клумбу біля будинку чи відкритий балкон, поставте широку миску або бочку. Дощова вода ідеальна для підливання.
 • Не підливайте рослини в обідню пору. Неважливо, йдеться про квіти на балконі або редиску на городі. Ополудні темпе­ратура є найвищою, через що вода дуже швидко випаровується з землі ще до того, як рослина встигає «напитися». Підливання зранку або ввечері є набагато ефективні­шим.
 • Міняєте стару побутову техніку на нову? Звертайте увагу на те, чи мають прилади економ- або екопрограму. Новий зливний бачок у туалеті мусить мати функ­цію «стоп» або можливість економного зли­вання. Придивіться до перлатора. Це на­кладка на кран або душ, яка насичує воду киснем, створюючи ілюзію, що струмінь є потужнішим. Завдяки цьому будете спожи­вати значно менше води, скажімо, миючи руки.

Як прати й змивати. Малі зміни на краще

Змивання

Посудомийна машина — це хороша ін­вестиція. Ми й так миємо посуд щодня, а ця побутова техніка заощадить:

 • воду (посудомийна машина використо­вує щонайменше втричі менше води, ніж ми при ручному митті, а деякі виробники запевняють, що й у п’ять разів);
 • гроші, бо використовує холодну воду і сама її підігріває, а ми змиваємо гарячою, яка дорожча;
 • час.

Щоб позбутися незначних забруд­нень (наприклад після сніданку), виста­чить найкоротшого циклу змивання. А що за цим стоїть. Правильно: економія. Якщо забруднення сильне, перед тим, як вкласти посуд до посудомийної машини, його слід нашвидкуруч сполоснути. Рештки їжі тоді не присохнуть і їх буде легше видалити. Заощадите в такий спосіб воду та електро­енергію.

Купуючи посудомийну машину, роз­гляньте варіант еко. Миття триватиме до­вше, але використання води буде значно меншим (3−4 літри на кожен цикл), а темпе­ратура (читайте: споживання електроенер­гії) — нижча навіть на 20°С.

Машину вмикайте лише тоді, коли вона заповнена вщерть.

Змиваючи вручну, також можна зао­щадити. Найбільше води використовуємо, коли миємо посуд під проточною водою. Тому краще налити трохи води в раковину, закоркувавши попередньо стічний отвір, додати трохи мийного засобу, протерти по­суд мильною губкою, після чого сполоснути більшою кількістю чистої води.

Прання

 • Не періть, коли барабан заповнений лише наполовину.
 • Якщо машина має екологічну програ­му, користайтеся з неї. Якщо ні, наставте на програму швидкого прання.
 • Чим нижча температура прання, тим менше електроенергії використає пралька. Наприклад, якщо перете при температурі +40°С, то використаєте вдвічі менше елек­троенергії, ніж якби прали при +60°С. Крім того, при пранні за низьких температур менше нищиться одяг.
 • Багато електроенергії споживає су­шарка. Тож сушити вбрання краще надворі або в машині.
 • Деякий одяг не потребує щоденного прання. Частину можна провітрити, по­чистити або делікатно освіжити. Примі­ром, бюстгальтер можна намочити у воді з лимонним соком або краплею олійки з чайного дерева і залишити до повного ви­сихання. Деяке вбрання, скажімо, светри, любить… заморожування. Вистачить запа­кувати його у мішечок з фольги й покласти на ніч до морозилки. Так позбудетеся бак­терій та освіжите матеріал.
 • Якщо це можливо, старайтеся якомога рідше користуватися послугами хімчистки.

За матеріалами журналу Skarb, блогу Mama Chemik, урядового порталу Республіки Польща www.gov.pl, Торгової палати централізованого теплопостачання Польщі та Польського товариства алергологів підготувала Власта Колодинська.

Схожі новини