«Королівська» квасоля в’ється по натягнутих шнурках
Ветеран АТО (ООС), колишній сільський голова села Сівки-Калуської Олег Климишин уже третій рік поспіль вирощує квасолю
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/465656/kvasolia.jpg)
Це заняття стало його улюбленим після лікування й реабілітації внаслідок поранення на війні. 2014 року чоловік пішов добровольцем на фронт. Невдовзі біля Донецька отримав важку травму голови. Відтак життя змінилося.
«Не хотів залишатися осторонь активних процесів. Тож узявся шукати справу, в якій можна було б себе реалізувати», – каже пан Олег.
В Інтернеті натрапив на інформацію про те, що фермери Львівщини вирощують тичкову квасолю сорту Королівський Ясь. Познайомився з жителем міста Бродів паном Андрієм, котрий відкрив секрети агротехніки й навіть погодився поділитися посадковим матеріалом. Тоді прикарпатець вирішив спробувати.
Розпочав із 30 сотих городу. Працювали разом із дружиною Орисею, дітьми. Перший урожай був невеликий. А вже торік вдалося зібрати й налущити близько 200 кг добірних зерен.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/kvasolia_2.jpg)
Ентузіаст має намір і надалі розширювати площі. Бо не може споглядати, як земля пустує (особливо такого складного для країни часу). Водночас господар зауважує: «Ми повинні працювати. У мене нога кульгає, рукою погано володію. Але я не сиджу, очікуючи, коли хтось принесе подачку».
Фермер наголошує, що квасоля – невибаглива культура і не потребує особливих зусиль. Тільки необхідно дотримуватися розробленої технології. У планах пана Олега – залучити однодумців та скооперуватися. Тоді вдасться отримувати великі прибутки. Бо на продукцію є чималий попит. Тому закликає охочих приєднуватися, зробити перший крок, а він залюбки поділиться досвідом. Ґазда вважає, що така робота буде посильною для людей, старших за 50, адже не вимагає важких фізичних зусиль.
Висаджують насіння першої декади травня, завглибшки 5 см. Ширина міжрядь – 2 метри. Для підживлення подружжя використовує вапняк і попіл. Після з’яви сходів слід провести розпушування. Дієві засоби проти попелиці – розчин мила та деревна зола.
Особливість технології у тому, що квасолю Королівський Ясь вирощують не на тичках, а на шнурках. Це дешевше й зручніше. Костишини закопали в землю дерев’яні стовпи, які на 3 м вивищуються над поверхнею.
Між ними натягують дріт, до котрого чіпляють шнурки. По них витимуться стебла. Зручність такої технології полягає ще й у тому, що під час збирання стручків обійдетеся без драбини. Згадана конструкція служить кілька років. Доводиться лише шнурки замінювати.
Олег Климишин уважно оглядає свої насадження. Рослини пишно цвітуть, тож є надія на високий урожай. Частину його ветеран планує віддати на консервації для військових.