Гінкго білоба додає сил
Уже впродовж двох десятиліть садівник п’є відвар із сухого листя
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/463514/binho.jpg)
Для когось назва гінкго білоба знайома лише за надписами на етикетках препаратів, до складу яких входить рослина; інші вирощують це дерево на своєму обійсті та використовують цілющі властивості.
Саме так робить досвідчений садівник Зіновій Шалай зі села Гряди, що входить до складу Львівської міської територіальної громади. У нього вже понад 10 років ростуть два такі дерева (до речі, різної статі).
Про згадані рослини пан Зіновій дізнався у свого товариша Степана Заріцького. Згодом придбав вирощені з насіння саджанці.
За словами господаря, це невибагливі декоративні дерева, котрі здатні прожити близько 2 тис. років. Вони витримують до 35°С морозу, тож можуть рости на всій території України. Причому тип ґрунтів значення не має.
Періодично Зіновій Михайлович проводить поливи та підживлює своїх підопічних органікою (інші добрива не використовує вже понад 30 років).
«Кропиву, виполоті бур’яни чи скошену траву закладаю у бочку, заливаю водою, додаю М-препарату. Після зброджування виходить натуральне добриво, яким підливаю дерева, кущі, навіть обприскую по листі малинник», – розповідає Зіновій Шалай.
Гінкго виростає високим і розлогим. Тому ентузіаст періодично обрізає верхівку, формує крону. Ще ж підкреслює, що дереву потрібен простір (через його майбутні розміри).
У цього новосела – незвичне листя, що має форму віяла, причому розділеного на дві частини (лопаті). Прожилки розходяться від основи пластинки, наче промені. Плодоношення розпочинається аж через 20 років після садіння.
Уже впродовж двох десятиліть садівник п’є відвар із сухого листя. У ньому містяться біологічно активні речовини, що дозволяють позбутися багатьох хвороб, мають потужні антиоксидантні властивості, підтримують серцево-судинну систему тощо. Зелені пластинки стають сировиною для чаю, настоянок на спирті чи горілці. Завдяки їм вдається покращити самопочуття.
«Для мене найприйнятніший метод – сушене перемелене листя, яке можна запити перевареною водою з ложкою меду (щоб краще засвоїлося). Також жую свіже зелене, – поділився секретами пенсіонер. – Завдяки цьому почуваюся здоровим».
Окрім гінкго білоба, у саду пана Зіновія ростуть багато інших рослин – кизил, різні види горіхів (фундук, ліщина, волоський), малина, смородина тощо.