Крісло з цвяхами, магнітний міст, оптичні ілюзії...
Щодня на екскурсії у музеї науки та інновацій приходять понад дві сотні дітей, серед яких чимало переселенців
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/455847/spusk.jpg)
У Львові відкрили Музей науки та інновацій (це проєкт Tech Startup School НУ “Львівська політехніка”, музею Малої академії наук України Києва та музею Цікавої науки Одеси), де представлено близько сотні інтерактивних експонатів. Як зазначив ректор НУ “Львівська політехніка” Юрій Бобало, тут відшліфовуватимуть наукові дослідження, які проводитимуть діти. “Основна аудиторія – школярі, з якими співпрацюватимуть найкращі інноватори Tech Startup School. Це місце цікавої науки для наших дітей”. Журналістка “ВЗ” відвідала музей.
У приміщенні, де раніше працював коледж інфокомунікацій, розміщені наукові винаходи, які допоможуть дітям розвинути логіку, інтелект, а також розвантажити “настрій війни”. Щодня Музей науки та інновацій відвідують понад дві сотні дітей (на період воєнного стану екскурсії безкоштовні, але потрібна попередня реєстрація).
Директор Tech Startup School Назар Подольчак сказав “ВЗ”, що місія музею – привернути увагу дітей до науки. “Спершу була ідея створити музей суто на базі Львівської політехніки. Але згодом домовилися з партнерами з Одеси та Києва перевезти їхні експонати до Львова, бо робота їхніх музеїв призупинилася через війну, – наголошує пан Назар. – Щодня у музеї проводять шість наукових шоу з фізики, хімії. Дітей вчать, як відділяти ДНК з різних продуктів. Це інтерактиви, що дозволяють захопити дитину наукою. Плануються нові курси, майстер-класи, дитячі лабораторії... Також тут буде школа квадрокоптерів, школа вивчення самохідних установок. Хочемо показати, що майбутній прогрес – за розумними людьми”.
Ціна одного наукового експоната – 100-200 тисяч гривень. Частину експонатів подарували благодійники. Серед експонатів є багато тих, які Мала академія наук у Києві через воєнні дії перевезла до Львова, – магнітний міст, стіл із головоломками, дзеркальне письмо, хрестики-нулики у 3D, гра «Зав’яжи шнурок», «Єдине обличчя на двох», «Прозорий комп’ютер», «Стілець із цвяхами», квадратні колеса, магнітна рідка речовина та настінні оптичні ілюзії.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/04/Krislo.jpg)
Частину експозиції сформували силами Львівської політехніки та її підрозділу Tech Startup School. Це, зокрема, колиска Ньютона, міст Леонардо да Вінчі, інтерактивна пісочниця, інтерактивна підлога, в якій об’єднано сто ігор, експозиції архітектурних об’єктів культурної спадщини Львова…
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/04/pisok.jpg)
Я вирішила присісти на експонат “крісло з цвяхами”. Назар Подольчак підбадьорив: оскільки цвяхів багато і вони дуже близько один від одного та забиті на однаковій висоті, уся маса тіла рівномірно розподіляється на гострі предмети. Відтак можна зручно вмощуватися у стільці і не думати про біль. Але бажано не соватися на кріслі з боку у бік. Спершу ставлю на цвяхове крісло долоню, болючих відчуттів немає. Тоді сіла і не відчула жодного дискомфорту.
Серед експонатів – магнітний міст, який треба доукомплектувати вручну завдяки дрібним металевим предметам, та подвійний спуск. Суть роботи експонату “Подвійний спуск” – вгадати, яка з кульок швидше спуститься по доріжках до фінішу. Кульки можна розміщувати на паралельних доріжках на будь-якій відстані. Правильна відповідь – вони докотяться до фінішу одночасно по доріжці у формі циклоїда (це крива, описана точкою колеса, яке котиться по прямій лінії). Відкриття цього явища фізики мало чимало практичних застосувань, але серед найпоширеніших – у XVII столітті це допомагало розв’язати проблему неточності годинників на кораблях. Маятники годинників не рухалися рівномірно через змінні нахили суден, тому виникла потреба у визначенні такої траєкторії руху маятника, яка була б незалежною від нахилів кораблів.
Читайте також: «Рускій воєнний корабель, іди нах*й»