«Жодних рецептів довголіття у мене немає»
Свій 100-літній ювілей львів’янка Ксенія Савицька відсвяткувала у родинному колі
Не раз задумувалася: як треба жити, за якими правилами і законами, щоб дожити до 100 літ? Чи є насправді рецепт довголіття? Про це я запитала у Ксенії Миколаївни Савицької, якій виповнилося 100 років. “Та який там рецепт, – здивувалася Ксенія Миколаївна. – Жила як всі – виховувала дітей, потім онуків, дочекалася правнуків. А рецептів жодних не знаю!”.
Ксенія Савицька вийшла заміж на початку Другої світової війни. Їй тоді було лише 20 років, але каже, що це була дуже добра людина, її Степан Михайлович. Прожили 52 щасливі роки. На жаль, Всевишній не відміряв коханому аж стільки життєвої дороги...
Несолодким було її життя. Під час війни не раз втікала у бомбосховище. Пригадує, поїхала поїздом до мами у село, щоб набрати бодай якихось продуктів. Несла важку сумку три кілометри до поїзда від батьківського дому, а німці на вокзалі, або на Персенківці, все, що ліпше й смачніше, відібрали. Могли залишити кілька картоплин і якийсь бурячок...
Не встигли оговтатися від воєнних стресів, як настали повоєнні. Ховалися від “визволителів”. Боялися, щоб до Сибіру не забрали.
Так склалося життя пані Ксенії, що жодного дня не працювала на державних роботах. Спочатку завадила війна, потім з різницею у десять років народилися дві доньки. Та й кілька перенесених операцій не давали можливості працювати. Натомість її “трудодні” були вдома – зварити, випрати-випрасувати, доглянути дітей.
– Ми зі Степаном одружилися у 41-му, – каже пані Ксенія. – Я переїхала до нього до Львова з Коцурова, що неподалік Бібрки. Степан працював на залізниці, а після війни закінчив кулінарне училище і влаштувався на роботу в студентську їдальню Політехнічного інституту. Потім навіть став шеф-кухарем. Жили ми дуже добре. Шанували одне одного і любили.
– Ніколи не сварилися?
– Різні були у нас суперечки. Такого, щоб зовсім не сварилися, – не було. Не вірте тим, хто каже, що не сваряться.
– Чоловік не докоряв, що не працюєте?
– Та що ви! Він не хотів, щоб я працювала.
– Ревнував?
– Не знаю. Ніколи нічого такого не казав. 50 років тому ми перебралися зі Львова до Винник. То мені вже тут роботи не бракувало: і кури, і свинка, і город... І всьому цьому треба було давати раду.
– Який період у житті був найщасливішим?
– Коли ми одружилися.
– А найважчий?
– Коли була війна. Було дуже страшно.
– Ви дотримувалися завжди правильного харчування? Мабуть, і алкоголю не вживали?
– При святі могла чарочку випити. Не більше. А от дієт у моєму житті ніколи не було. Я знаю, що таке голод, тому до дієт ставлюся негативно. Їм те, що є в хаті, – овочі, фрукти, вареники зі шкварками...
– Якого віку ваші доньки?
– Одній минуло 80, іншій – 70. У мене п’ятеро онуків, вже маю чотирьох правнуків. Усі мені допомагають. П’ять років тому я зламала ногу, з дому відтоді не виходжу.
Ксенія Миколаївна – єдина у своїй родині, прожила ціле століття. Її мама відійшла у 83 роки, батько – у 92.
Читайте також: МОЗ визначив три найефективніших принципи довголіття