Лісові синоптики часом точніші від комп’ютерних...

Перед дощем при дорозі з’являються гриби-поганки і стає каламутнішою вода у потічку

Минулого тижня, коли всіх нас радувало перше бабине літо, сусідка-пенсіонерка почала підганяти приїжджих з міста синів: швидше давайте раду картоплі, бо з понеділка задощить! Пані Галя рідко коли дивиться телевізор, комп’ютером і смартфоном взагалі користуватися не вміє, але прогноз погоди завжди передбачає точно. На цю тему у неї свої незвичні радники.

У понеділок справді вкро­пив дощ — якраз перед ним господарі встигли знести всю бульбу до пивниці. Коли справу зробили, сини запитали маму, як зуміла відгадати про­гноз погоди.

— Допомогли мені у цьому гриби-поганки, по-місцевому — пісюки, — почала жінка. — Як тіль­ки вони з’являються при дорозі (пролазять навіть через щебінь), за день-два обов’язково погода погіршиться. У цьому можна не сумніватися — переконалася не раз. А ще, напевно, чули’сьте, як часто «сявкали» біля нашо­го лісу дятли? Так завжди буває перед опадами. Ще моя бабу­ня про таку прикмету оповіда­ла. Так що не треба мені ваших комп’ютерів, без них обійдуся…

Того ж вечора, коли після зливи трохи розпогодилося, по­казала мені баба Галя оті чутливі «барометри», які віщують сльо­ту. Своєю формою ці гриби із не розпущеними ще шапками-па­расольками нагадували моро­зиво на паличці, посипане шо­коладом. Їсти ці гриби — боронь Боже, але користь від них, вияв­ляється, все-таки є.

Згодом пані Галя продемон­струвала мені ще один лісовий «синоптичний прилад», за яким безпомилково відгадує пого­ду — невеличке джерело під ста­рою липою, вода з якого стікає у потічок. На початку минулого століття ця вода крутила колесо дерев’яного млина, а нині напо­ює у спеку фермерські малини. Ця вода має цікаву особливість: перед зміною погоди її прозо­рість без будь-чийогось втру­чання змінюється на каламуть. Кажуть, так це джерело реагує на перепади атмосферного тис­ку. А відтак — вказує на те, що погода ось-ось «забарахлить». Це, відповідно, вносить корек­тиви у роботу селян.

Читайте також: Гриб-тризуб!

Схожі новини