Передплата 2024 ВЗ

«Гірський мед цінніший від рівнинного»

Іван Юсько утримує близько двох сотень бджолиних сі­мей

«Колись пасіка була для мене хобі. Після закінчення служби в льотних військах вийшов у відставку і присвятив життя бджільництву», — розповідає Іван Юсько з селища Делятина Надвірнянського району, голова ГО «Асоціація пасічників Прикарпаття».

Дбайливий чоловік утримує близько двох сотень бджолиних сі­мей. Половина з них «працює» для продажу «пакетів», інша — на збір меду. В усьому допомагає батькові молодший син Денис, котрий теж цікавиться пасіч­ництвом.

Збирати у горах нектар — доволі тру­домістка справа. Однак представники карпатської породи дають із цим раду. Вони витривалі, пристосовані до вижи­вання в складних умовах, можуть пра­цювати прохолодної чи навіть дощової погоди.

Раніше солодку продукцію господар продавав у Сибір, Центральну Росію, Ка­захстан, Білорусь. Але після 2014 року ринок переорієнтувався на місцевого споживача.

«Мед є хвойний падевий, верес­ковий, з малини, іван-чаю, проте все одно йому притаманна кислинка. Гір­ський продукт цінніший ще й тому, що його добувають на 70% менше, ніж рівнинного», — підкреслив ґазда. Такий мед високо цінується у сві­ті, зокрема в Німеччині. Але на­разі Іван Юсько не є прихильни­ком експорту. Каже: «Нехай краще наші люди їдять, будуть здоровіші». Тож пріоритетом залишається внутріш­ній споживач. Проблем із реалізацією немає. Продукцію охоче беруть кияни, одесити. Багато замовлень від неза­можних українців, які купують маленькі порції 250−1000 грамів. Окремі люди беруть до 10 кілограмів.

«Знаєте, як болить душа, коли гово­рять, що мій сусід, родич споживатиме чужий мед, а не наш. Ще мій дідо на­голошував: треба їсти те, що вирощене біля тебе», — каже Іван Васильович.

Прикарпатець зазначає, що наразі зарано підбивати підсумки медового сезону, однак цей рік для пасічників ви­глядає кращим, ніж минулий. Хоча був недобір травневого, липового медів, та виручить соняшник. Погодні умови для цієї культури сприятливі. Тож стільники наповнюватимуться сонячною масою.

Читайте також: Дозрівають помідори біля лінії розмежування

Схожі новини