Передплата 2024 «Добрий господар»

«Поруч із загиблим Русланом лежала наша собака з обірваним електропроводом у зубах...»

Скільки ще таких трагедій має статися?

25 червня жителька села Підсадок на Пустомитівщині Надія Сташишин за вкрай драматичних обставин втратила чоловіка — опору для себе і двох малолітніх донечок. Біль втрати не минає досі.

Руслан працював на на­фтобазі у Пустомитах. Того дня 36-річний чоловік піс­ля зміни, як звично, повернувся додому і ввечері пішов гуляти із собакою Нікою.

Наприкінці червня у нас ви­рували руйнівні буревії, шква­ли, грози. Не оминула негода і Підсадок. Десь опівночі зникло світло у хаті приятеля, до якого заглянув Руслан. Господар вніс до кімнати свічку, при ній продо­вжували свою неквапливу роз­мову.

За якихось дві години Руслан зі свою улюбленицею Нікою зі­бралися додому. Йшли знайо­мою стежкою у високій траві, якою ходять усі його односель­ці. До рідної хати було якихось пів кілометра. Але до неї не ді­йшли.

Як з’ясувалося згодом, коли Руслан гостював у знайомо­го, під напором стихії впало де­рево і своїм гіллям обірвало лі­нію електропередач (саме тому зникло світло). Шматок дроту упав на стежку, якою поверта­лися Ніка та її господар. У тем­ряві цього дроту вони не поміти­ли. Наступили на нього…

— Унаслідок короткого за­микання у сусідів погоріла по­бутова техніка, — розповіла На­дія Сташишин кореспондентові «Високого Замку». — Наш зна­йомий Андрій, який неподалік на річці ловив рибу, розповідав згодом, що бачив, як у тому міс­ці заіскрило, почувся людський крик і собаче скавуління… Ра­зом із Русланом загинула наша Ніка. Її знайшли із затисненим у зубах електропроводом.

Як тільки стало відомо про трагедію, рибалка подзвонив Надіїній матері. І та, забувши про власну безпеку, серед ночі натягнула гумові чоботи і побі­гла рятувати зятя. Вхопила Рус­лана за руку, намагалася відтяг­ти від триклятого місця. І чула, як її теліпало струмом — обірва­ний провід був під напругою.

— Напевно, моєму чоловіко­ві можна було надати допомо­гу, можна було його врятувати — якби правильно спрацювала електрослужба, — каже пані На­дія. — Я думаю, що у випадку об­риву дротів мав би автоматично спрацювати енергозахист, запобіжники повинні були би ви­мкнути струм — аж поки не усу­нуть неполадки у мережі. Цього не сталося. Чому після кожної грози у нас обриваються елек­тролінії?

Удова Руслана Сташиши­на розповіла нам, що через два тижні після смерті її чоловіка у Підсадках, поблизу того ж міс­ця, де він загинув, ледь не ста­лася нова аналогічна трагедія. О шостій вечора сусід випадко­во зачепив обірвані дроти. Від­чув удар струмом — дивом вря­тувався…

За фактом смерті Руслана Сташишина було відкрито кри­мінальне провадження. Слід­чі кваліфікували цю «НП» як не­щасний випадок.

Чи проводили службове роз­слідування з цього приводу? Ні­чого про це рідні покійного, які вважають себе потерпілими, не знають.

Від фахівців, які працюють у сфері енергетики (назива­ти себе не захотіли), ми почу­ли кілька пояснень щодо того, чому по лініях електропередач після їх обриву продовжує над­ходити струм. «Розумієте, — ка­зав один, — багато об’єктів у нас перебуває під централізованою охороною, вони обладнані сиг­налізацією. Ці об’єкти не можуть довго залишатися без струму, бо за це нас сварять. Тому після грози, якщо немає звернень від громадян про пошкодження лі­нії, на відключених лініях можуть увімкнути світло…»

Від іншого працівника енер­госфери почули жалі на жалю­гідний стан вітчизняної енер­гетичної господарки. За його словами, у випадку неполадок на лінії (у тому числі — через природні катаклізми), пода­ча струму автоматично припи­няється там, де стоять сучасні трансформатори. Спрацьову­ють запобіжники. Але багато мереж експлуатують зі старим, ще радянських зразків, облад­нанням. І воно може не подати сигналу, що десь сталася ава­рія. Наш співрозмовник каже, працівникам електрослужб за­тримують і без того низьку зарплату — через це сюди не хочуть іти працювати молоді кадри. У РЕМах зазвичай обхо­дяться тими, кому треба дотяг­нути до пенсії…

Тож має рацію Надія Сташи­шин, коли б’є у набат. За чиюсь безгосподарність вона заплати­ла життям чоловіка. Скільки ще таких трагедій має статися?

P. S. Кримінальне провадження за фактом смерті Рус­лана Сташишина із кваліфі­кацією «нещасний випадок» закрито. Рідні загиблого напи­сали заяву про відкриття кримі­нальної справи через халатність енергетиків.

Читайте також: «Та то не дочка, то моя жінка!»

Схожі новини