І стане Україна дібровою

Підтримка навколишнього середовища стає новою сферою уваги Ротарі Інтернешнл

Цього року до Всесвітнього дня Землі Україна встановила світовий рекорд за кількістю висаджених дерев за один день!

Результат акції «1 мільйон дерев за 1 добу» в рамках глобального екопроєкту «Озеленення планети» перевершив усі очікування: українцям вдалося об’єднати майже 2 мільйони людей по всьому світу і посадити понад 5,5 мільйона дерев, причому з них трохи більше 4 мільйонів висаджено саме в Україні й понад мільйон за її межами.

Цей рекорд став можливим, зокрема, і завдяки злагодженим діям українських Ротарі Клубів. Ротарійці вкотре довели свою згуртованість, відповідальність, працьовитість і, звісно, екосвідомість.

Громадське об’єднання «Спілка Ротарі Клубів України» глобальну ініціативу озеленення планети підтримує другий рік поспіль.

— Участь ротарійців в акціях та заходах, присвячених озелененню, неабияк потрібна та актуальна. Оскільки з 1 липня 2021 року 7-м пріоритетним напрямком в Ротарі Інтернешнл стає саме екологічний, ми робимо також перші кроки, — каже Губернатор Дистрикту 2232 Віра Сиряміна.

В Україні з’явилися нові ротарійські алеї, парки та сквери.

Одним з рекордсменів за кількістю посаджених дерев за добу, а це близько 68 тисяч (!), стало місто Черкаси. Завдяки активістам з РК «Черкаси» та «Черкаси-Центр» ростимуть нові ялинки біля навчальних закладів.

У Рівному в центральному парку ротарійці разом з ротарактівцями посадили Алею кленів і приурочили цю подію 25-й річниці свого Ротарі Клубу «Рівне».

Вперше в історії Вінниці теж з’явилася алея Ротарі — її заснували Ротарі Клуб «Вінниця Поступ» разом з дітьми, майбутнім Інтерактом.

Глобальну екоініціативу підтримали й Ротарі Клуби Львова — тамтешні ротарійці саджали дерева у В’язівському лісництві біля Жовкви.

Об’єдналися Харків та Дніпро, і в результаті їхньої плідної роботи природа збагатилася на 3 тисячі молодих ялинок і сосен.

Київські Ротарі Клуби «Київ-Сіті» та «Софія» теж спільно попрацювали в сквері імені Кузьми Скрябіна. А іменна сакура від Ротарі Клубу «Київ» відтепер є у відомому Добропарку, що на Київщині.

Свій внесок у реалізацію глобальної ініціативи «Озеленення планети» зробили й Ротарі Клуб «Запоріжжя-Хортиця» разом з Ротарактом «Запоріжжя». Вони за підтримки Запорізької обласної ради, запорозького козацтва, Всеукраїнської федерації «Спас» створили в Козацькому ліцеї м. Запоріжжя «Ротарі Сквер». Активісти висадили тут липи й клени, а також магнолії. Доглядатимуть та поливатимуть відтепер їх ліцеїсти.

У селі Колодяжне на Волині, де провела своє дитинство і юнацькі роки Леся Українка, поруч із садибою Косачів, розкинувся парк, в якому ротарійці з Луцька ще восени посадили липову алею до 150-річчя поетеси.

Немає більш чи менш важливих справ

Кожен, бодай маленький крок задля збереження довкілля має значення.

Полтавські ротарійці взимку активно допомагали пташкам — виготовляли й розвішували годівниці. Адже доведено, що одна годівничка може врятувати від голоду 50 синиць, одна синичка захищає від шкідників 10 дерев, натомість одне дерево забезпечує киснем трьох людей. За даними науковців, узимку 9 з 10 синиць гинуть від голоду. Дедалі їм все важче в сучасних умовах шукати корм. Без допомоги людей пернаті просто можуть загинути. Тож активісти з РК «Полтава» заповзято долучилися до акції: «Зроби та наповни годівничку — врятуй синичку!» Навіть інженерна думка спрацювала на користь пернатих — Паст-президент Клубу Віталій Дмитрієв розробив разом зі своїми колегами таку собі фірмову ротарійську годівничку — вона з металу, надійна і красива.

А повесні розквітла Бузкова алея, яку ще в 2011 році на 15-річчя свого Клубу полтавські ротарійці заклали поблизу Полтави разом з багатьма Ротарі Клубами України. Під час цьогорічної акції з озеленення планети РК «Полтава» свою Алею облагородив та збагатив новими саджанцями.

Паст-президент Клубу Василь Василик заквітчував полтавські пагорби барвінком, він особисто посадив пару тисяч кущів цієї ясноокої квітки — символу радісної й життєвої сили, вічності та кохання.

Участь у важливому міжнародному екологічному проєкті беруть і ротарійці з мальовничого Велятина, що в Закарпатській області (сателітний РК «Київ-Столиця-Велятино») — разом з румунами працюють над вирішенням проблем малих громад у надзвичайних ситуаціях, як, наприклад, захистити території від паводків тощо.

— На жаль, — каже Губернатор Дистрикту 2232 Віра Сиряміна, — багато екопрограм гальмуються через те, що в Україні немає сміттєпереробних заводів.

І це, на її переконання, одна з найскладніших екологічних тем у нашій країні.

Зупинити забруднення пластиком водоймищ усього світу

В Україні другий рік працює програма IYFR World Plastic Free Waters (PFW) Program зі збереження чистоти водойм та берегів річок, анонсована Міжнародним Яхтовим Ротарійським Товариством — International Yachting Fellowship of Rotarians (IYFR). Багато членів цієї співдружності в різних містах нашої країни також підтримують цю програму, проводять різноманітні заходи та акції. Минулого року в липні вона стартувала в Черкасах, в серпні була продовжена завдяки підтримці ротарійців у Києві, керівника напрямку PFW у Східній Європі, Паст-Губернатора Д2232 Сергія Завадського та членів Ротарійського Флоту Київська Русь (Kyivska Rus Ukrainian IYFR Fleet). Крім того, разом з РК «Ужгород» та Ротарійським Громадським Корпусом «Карпати» триває робота над пошуком міжнародних партнерів для грантового проєкту екологічного спрямування «Річка Тиса».

Цьогоріч, у квітні, миколаївські ротарійці дали старт екологічному проєкту «Чисте срібло Інгулу» та дружно заходилися прибирати берегову лінію річки Інгул від сміття, особливо пластикового й такого, що розкладатиметься століттями. Назбирали 18 мішків!

У Всеукраїнський день захисту довкілля Ротаракт Клуб «Черкаси» теж очищав від непотребу узбережжя Дніпра.

Ось вже протягом трьох років черкаські ротарійці разом з яхтсменами, спортивними інструкторами, закордонними партнерами та усіма небайдужими до відпочинку під вітрилами членами місцевої громади працюють над підготовкою до реалізації ґрантового проєкту «Children Love Sail Ukraine», спрямованого саме на розвиток і підтримку дитячого та адаптивного вітрильного спорту на Черкащині та в Україні.

Якщо кожен українець посадить одного дуба — Україна стане дібровою!

Відтоді, як у 2020 році Микола Арсенюк став членом сателітного Ротарі Клубу «Київ-Столиця-Дубно», започаткований ним ще восени 2018-го масштабний проєкт «Україна Діброва» — один з основних і пріоритетних напрямів у діяльності дубенських ротарійців.

Невипадково цей проєкт стартує зі славного міста Дубно, походження назви якого пов’язують з місцем, де було багато дубів — «дубне місце».

«Україна Діброва» налічує десятки активних «дібровців» з усієї України (Київ, Дніпро, Маріуполь, Бердянськ, Львів…), які щороку висаджують тисячі жолудів. Саме саджати дуби з попередньо пророщеного жолудя і є головною ідеєю проєкту, адже це практично безкоштовний посадковий матеріал і транспортувати його зручніше, ніж саджанці. Тим паче, дерево, вирощене таким чином, матиме неушкоджену кореневу систему й правильно ростиме.

Як з маленького паростка починається діброва, так і проєкт «Україна-Діброва» має стати початком великого Дібровського руху по всій Україні і, можливо, по всьому світу.

Леся Джадан

Схожі новини