Бразилець відкрив для себе Україну завдяки… Чорнобилю
І переїхав жити та вчитися до Тернополя
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434285/brazil6.jpg)
Бразилець Рожеріу Мелло вирішив круто змінити своє життя майже у сорок років. Тоді вперше почув про Чорнобиль. Захотів побачити, як страшна екологічна катастрофа вплинула на здоров’я людей та природу, і прилетів в Україну. Відтоді залишився тут жити.
Уперше ступив на українську землю 2017-го. Перед цим Рожеріу, який закінчив у Бразилії університет за фахом «фізичне виховання» (а також має освіту медбрата) читав лекції студентам на тему онкології. Якось під час підготовки матеріалу про причину онкозахворювань йому на очі потрапила публікація про Чорнобиль і його наслідки. Знайшов через Інтернет друзів, які погодилися зустріти в Україні. Спакував валізи — і полетів.
— Тоді я вже мав дівчину-українку, — каже Рожеріу. — І вирішив, що житиму поруч з нею, у Запоріжжі. Але просто залишитися в Україні довше, ніж на три місяці, я не міг. Тому вирішив там вступити в університет.
Однак невдовзі стосунки з коханою дали тріщину. У Запоріжжі бразильця вже нічого не тримало. Тоді й вирішив випробувати долю в іншому місті.
— До Тернополя мене запросили інша моя українська подруга з чоловіком. Вони дізналися про закінчення моїх стосунків і запитали, чи не хотів би я жити в їхньому місті. Коли приїхав, був дуже вражений, наскільки тут гарна природа і чисто, якщо порівняти із Запоріжжям. І я здав документи у Тернопільський педагогічний університет, — усміхається.
Рожеріу став першим іноземцем у цьому виші. Усі були здивовані, як швидко він вивчає українську. За пів року вже міг розмовляти. Аби швидше вловити мовні тонкощі, не лише ходив на підготовчі курси, а й почав брати приватні уроки. Нині навчається в одній групі з українцями і каже, що не відчуває жодного дискомфорту, бо усе йому зрозуміло.
А обрав чоловік факультет іноземних мов. Тож не лише українську тут вивчає, а й англійську вдосконалює. Каже, це йому знадобиться у майбутньому. Адже має амбітні плани.
— Мрію, що колись буду читати лекції про здоров’я та Україну в Канаді, Америці та Австралії, — каже Рожеріу.
А наразі читає лекції українцям — про патріотизм!
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/brazil7.jpg)
— Щоб показати свою повагу до країни, треба не тільки вчити її мову, а й багато знати про культуру, кулінарні традиції, історію. Я зрозумів, що найважливіший українець, який був, це Тарас Шевченко, — каже Рожеріо. — Він відкрив світові країну. Маю «Кобзар», вчу його вірші. І з великим задоволенням на зустрічах та фестивалях їх декламую.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/brazil1.jpg)
На запрошення різних організацій Рожеріу вже побував у багатьох містах та селах нашої держави. Каже, Україна — дуже гарна й гостинна. Але дає обмежені можливості для фінансового процвітання людей… Удома на нього чекають мама та брат із сестрою. Нині Рожеріу з батьківщиною розділяють 12 тисяч кілометрів. Розповідає, що дуже сумує за рідними, та додому все ж не поспішає.
— Для мене справа честі — закінчити університет. Востаннє у Бразилію я літав 2019 року. Тоді ходив на вулицю Українську, яка зовсім поруч із моїм домом, і спілкувався з українцями. Вони дивувалися, звідки я знаю мову. Коли мама побачила мене у вишиванці, вигукнула: «Як гарно!». І мені подобається. Намагаюся перейняти часточки вашої культури.
Рожеріу мешкає в університетському гуртожитку. На дверях його кімнати два прапори — Бразилії та України. У кожному своєму слові та вчинку він намагається підкреслити велику повагу до країни, в якій живе.
— Чи побували ви у Чорнобилі? — цікавлюся.
— Не все так просто, — каже бразилець. — Я хотів би відвідати чорнобильський реактор № 4, поспілкуватися з людьми. Але, щоб мати змогу вивчити зону відчуження, слід отримати офіційне запрошення від влади. На екскурсію у Чорнобиль не поїду. Бо ця трагедія була дуже страшною і серйозною. І я вважаю неповагою до тисяч жертв проводити там туристичні екскурсії! Тридцять п’ять років минуло, а до сьогодні є люди, які народжуються з неврологічними та фізичними проблемами, спричиненими цією аварією. Бо генетично успадкували від батьків хромосомні зміни. Я знайомий з такими дітьми.
Та Рожеріу вже мав змогу попрацювати з документами, зокрема у Києві в музеї «Чорнобиль», і зняв для майбутніх лекцій кілька відео.
— Для українського народу я маю дві надзвичайно важливі поради, — каже студент із Бразилії. — Перша — кинути курити, друга — зменшити споживання алкогольних напоїв. Людям, які займаються спортом, важливо не вживати жодних анаболічних препаратів, стероїдів. Для всіх дуже важливо добре харчуватися і пити багато води. Чоловікам треба їсти екологічно чисті помідори — це запобігає раку простати.