Змінюємо звичний спосіб життя
Поради від "Доброго здоров'я"
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/433863/6303601533062196-3123.jpg)
Ми всі намагаємося виглядати краще, довше жити й бути здоровими, але багатьом із нас складно пересилити себе й радикально змінити звичний спосіб життя. Згодом це внесе великі зміни у ваше здоров’я та самопочуття, і при цьому ви не будете почуватися так, начебто пішли на якісь жертви.
Приймайте холодний душ. Прохолодний душ має кілька переваг: він поліпшує кровообіг, прискорює обмін речовин, звужує пори, підвищує імунітет і допомагає відновитися після інтенсивних фізичних вправ. Щоб звикнути до холодного душу, можна спочатку спробувати приймати контрастний або закінчувати процедуру холодним душем.
Проводьте розвантажувальні дні. Короткострокове голодування рятує організм від токсинів, допомагає схуднути. Навіть сповільнює старіння. Якщо думка про те, що нічого не їсти протягом доби, для вас нестерпна, спробуйте більш щадний підхід до голодування. За такого підходу ви їсте як зазвичай, до 19-ї години, а наступний прийом їжі починаєте з 11-ї години. Дозволяється пити воду, чай або каву без цукру. Якщо хочете схуднути, уникайте переїдання після припинення голодування. Просто почніть їсти як зазвичай. Спочатку може з’явитися почуття голоду, але згодом воно зникне.
Їжте не відволікаючись. Приймаючи їжу, дехто звик робити щось ще. Ми їмо, переглядаючи соцмережі або газету, спостерігаючи за подіями в улюбленому серіалі по телевізору. За усвідомленого харчування ми, навпаки, приділяємо усю свою увагу прийому їжі: розуміємо, коли голодні й коли наїлися, стежимо за своїми емоціями, а також відчуваємо запах, смак і текстуру страви.
Дихайте животом. Більшість із нас вважає дихання навичкою, якої не потрібно вчитися. Багато хто звик до поверхневого дихання, вдихаючи досить повітря для підтримки життя. У той же час глибоке діафрагмальне дихання протягом 5−10 хвилин на день знижує кров’яний тиск, сповільнює процеси старіння, поліпшує концентрацію та якість сну. Ляжте на спину, заплющіть очі, подумайте про щось приємне й спробуйте дихати животом. Ви можете покласти на нього якийсь предмет (книгу або невеликі гантелі), щоб краще відчути це дихання.
Чистіть зуби кокосовою олією. Кокосова олія стала дуже популярною завдяки цілій низці корисних властивостей. Крім зволоження й пом’якшення, її можна використовувати як зубну пасту в чистому вигляді або у суміші з харчовою содою. Кокосова олія має антибактеріальні й відбілювальні властивості і при цьому не містить хімічних речовин, пінотвірних добавок і штучних ароматизаторів, присутніх у зубній пасті.
Їжте чорний шоколад. Дослідження показали: щоденне вживання 45 г чорного шоколаду корисне для серця, мозку і в цілому для здоров’я. Необхідно вибирати чорний шоколад із вмістом какао не менш ніж 70%, тому що саме какао має корисні властивості.
Міняйте положення тіла. Якщо ви весь день сидите або стоїте, можливо, вам знайоме відчуття хронічної скутості або навіть болю у попереку, шиї, плечах і ногах. Наше тіло запрограмоване на рух, тому починає подавати сигнали небезпеки за багатогодинної нерухомості. Міняйте положення тіла кожні 20 хвилин. Встаньте, постійте на одній нозі, сядьте на підлогу, схрестивши ноги, потім випряміть їх, сядьте на коліна, на ступні. Встаньте й потягніться. Якщо робота не дозволяє вам це зробити, намагайтеся хоча б соватися на стільці якнайчастіше або просто пройтися. Інші пози можна залишити для домівки, де ви звикли сидіти в кріслі або на дивані.
Дивіться вдалину. Коли ви дивитеся на короткі відстані, циліарні м’язи ваших очей скорочуються. Зрештою, вони втомлюються, що спричиняє напругу й головний біль. Коли ж ви дивитеся вдалину, ці м’язи розслаблюються. Оскільки ми еволюціонували як мисливці й збирачі, наші м’язи найбільше розслаблені, коли використовуємо зір на великі відстані. Виробіть звичку кожні 20 хвилин під час роботи з комп’ютером, читання книги, перегляду телевізора брати 20-секундну перерву, щоб подивитися вдалину.
Застосовуйте правило «без технологій». Більшість із нас тією чи іншою мірою страждає від технологічної залежності, що сприяє стресу, депресії й порушенням сну. Візьміть собі за правило на кілька годин на день відкласти всі електронні пристрої й почитати книгу, приготувати щось смачне, прогулятися в парку або поговорити з близькими. Ви будете здивовані, наскільки розслабленими й вільними почуватиметеся.
Пийте каву. Останні дослідження вчених свідчать на користь кави, але йдеться про чорну каву без цукру, молока й вершків. Вона знижує ризик виникнення раку, поліпшує концентрацію уваги, захищає від хвороби Альцгеймера, але варто обмежити споживання її до 3−4 невеликих чашечок на день.
Робіть скраб із морською сіллю. Морська вода містить практично ту ж концентрацію корисних речовин, що й вода в нашому організмі. Морська сіль — це натуральний засіб для захисту й відновлення шкіри. Відмінність морської солі від звичайної полягає у мінеральному складі. Морська сіль багата на магній, кальцій, натрій і калій, важливі для здоров’я шкіри. Можливо, ви помічали, як змінюється ваша шкіра після відпустки на морі. Періодично робіть скраб із морською сіллю, додаючи в неї небагато олії (краще оливкової або персикової) і втирайте його в шкіру.
Насолодіться усвідомленим моментом. Ви не раз чули про користь медитації, але якщо вам не до душі ця практика або ви не займаєтеся цим постійно, спробуйте приділяти якийсь час усвідомленості. Виберіть собі рутинне заняття, під час якого ваш мозок починає розслаблюватися: чищення зубів, сушіння волосся, прогулянка до зупинки транспорту, миття посуду або приймання душу. Під час цих занять намагайтеся використовувати всі ваші органів чуттів. Спостерігайте, як блищать мильні бульки на посуді, прислухайтеся до шуму води з-під крана або звук фена. Якщо починаєте думати про роботу або свої плани, знову повертайтеся до своїх повсякденних занять.
Вчіться чогось нового. Зв’язки між нервовими клітинами в нашого мозку з віком підсилюються, але тільки в тому випадку, якщо ви постійно підживлюєте їх новою інформацією. Прагніть навчитися чогось нового, наприклад, нової мови або програмування. Зараз можна знайти безліч програм навчання в Інтернеті, тож ваше завдання — змусити мозок працювати.
Прогулюйтеся щогодини. Людський мозок не може безперервно концентруватися, а наше тіло не створено для того, щоб цілий день сидіти. Відповідно до дослідження, найпродуктивніше активно працювати протягом 50 хвилин, а потім повністю відпочити 15 хвилин. Використовуйте цей час для прогулянок. Це не тільки усуває шкідливі наслідки тривалого сидіння, а й поліпшує кровообіг мозку, що сприяє творчому мисленню й розв’язуванню проблем.
Зніміть підбори. На них жінка виглядає дуже привабливо, і без них не обійтися, коли ви одягаєте вечірню сукню. Але не варто носити каблуки щодня, з огляду на шкоду, яку вони завдають ногам, колінам і спині. У взуття на плоскій підошві або на невеликому каблучку набагато більше переваг. І в ньому ви можете ходити набагато довше.
Припиняйте їсти до того, як наїстеся. Найчастіше люди переїдають до дискомфорту, адже шлунок людини здатний розтягуватися. Однак надлишкове споживання їжі призводить до зайвої ваги і проблем із травленням. Хочете відчувати легкість і енергію після їди? Коли починаєте їсти, спробуйте оцінити, наскільки ви голодні, за шкалою від 0 (дуже голодний) до 10 (переїв) і відкладіть столові прибори, коли досягли 7. Накрийте тарілку серветкою, відсуньте її і скажіть собі: «Я наївся (-лась).
Їжте або пийте ферментовані продукти. У сучасному харчуванні не вистачає природних джерел ферментів. Пробіотики — це живі корисні бактерії, які підтримують здорове травлення. До ферментованих продуктів належать натуральний йогурт, квашена капуста, соєвий соус тощо.
Виконайте коротке інтенсивне тренування. Раніше вважалося, що до одержання результату треба тренуватися мінімум 1 годину. Однак інтенсивне тренування протягом 10 хвилин, за якого ваш серцевий ритм перебуває у нормальних межах, може бути таким же ефективним.
Розтягуйтеся й виконуйте масаж. Якщо ви цілий день сидите за комп’ютером або за кермом автомобіля, то з часом у вас можуть з’явитися відчуття напруги й болю. У цьому разі робіть самомасаж, качаючись на масажному валику, гімнастичному м’ячі або на скріплених разом тенісних м’ячах, протягом 10 хвилин. Ці прості пристосування поліпшують кровообіг, розгладжують затиски в м’язах і сполучних тканинах, зменшуючи біль і поліпшуючи поставу. Корисні вправи на розтягання.
Пийте воду з лимоном. Натуропати стверджують: щоденний ранковий прийом води з соком лимона — найкращий спосіб прокинутися. Лимони багаті на вітаміни, корисні речовини та антиоксиданти, які підвищують рівень енергії, зменшують запалення, зміцнюють імунну систему, очищають шкіру й нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту.
Лідія Пшенична для газети «Добре здоров'я»