Добре випечений керамічний посуд – міцний та дзвінкий
«Цікаво, коли відкриваєш піч і не знаєш, що там, бо наекспериментував щось нове. То постійно рухає тебе вперед», – розповідає Сергій Дутка
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/433264/keramika2.jpg)
Цей молодий перспективний гончар живе у селі Рожневі Косівського району. У своїх виробах він поєднує нестандартне й традиційне. Поряд із горнятками, глечиками, тарелями створює фігурки динозаврів і навіть танк.
Навчався Сергій на відділі кераміки спочатку у Косівському училищі, згодом — Інституті прикладного та декоративного мистецтва. Після отримання диплома повернувся в училище викладати художню кераміку. Однак згодом обрав творчість.
Асортимент його виробів надзвичайно широкий — макітри, миски, тарелі, горщики, дзбанки. Особливо оригінально та вишукано виглядають квадратні тарілки. На них замовники чекають по шість місяців чи цілий рік. Випалює за температури понад тисячу градусів, що забезпечує міцність. Вироби виходять добре спеченими і дзвінкими.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/keramika.jpg)
Ще ж майстер виготовляє фігурки тварин, якими захоплювався змалку. Часто використовує анімалістичні мотиви у оздобленні посуду (зазвичай на горнятках та кухлях).
Також є в доробку талановитого чоловіка сувеніри, свистунці, світильники, різноманітні композиції тощо. Для пошуку нових рішень гончар багато експериментує: міксує глину, піднімає температуру випалу, створює глазур зі звичайного попелу.
Косівській кераміці (яку у 2019 році внесли до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО), притаманні зелений, жовтий та коричневий кольори. Саме у цій гамі працює гуцульський майстер.
Зауважимо, недавно у Косові відкрився інтерактивний музей кераміки. До його облаштування долучився і пан Сергій, котрий створив копію печі відомого кераміста XIX століття Олекси Бахматюка. Свої секрети виготовлення косівської кераміки Сергій Дутка передає на майстер-класах, потрапити на які завжди є чимало охочих. Щоправда, наразі їх не проводить, оскільки через пандемію Івано-Франківщина перебуває у червоній карантинній зоні. Однак ми домовилися, що невдовзі завітаємо у мальовничі Карпати помилуватися новими роботами майстра.