І знову – нерест!
Із 1 квітня практично на усій території запроваджуються тимчасові обмеження для рибальства в усіх річках та водоймах
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/432414/a0463c64700dde8b6087e06d906fcf4a.jpeg)
Зумовлено це тим, що у цей період проходить природний процес відтворення популяції переважної більшості видів риб, що водяться у них. Це — період нересту.
Нерестові заборони — не забаганки рибоохоронців
Період нересту — особливий період у житті мешканців водойм, який обумовлений наявністю сприятливих умов у місці проживання. На нерест риби впливають багато умов, в першу чергу — температура води у водоймі. Якщо температура несприятлива — вода дуже тепла, або, навпаки, занадто холодна, — нерест може взагалі не початися, або пройти частково. Від різкої зміни температури води може загинути і виметана ікра, і мальки, що вже з’явилися.
У більшості наших прісноводних риб нерест проходить з весни до початку літа: у квітні нереститься щука, з сере-дини і до кінця травня — окунь, судак, лящ, короп, карась.
У різних риб ікрометання відбувається по-різному. Воно може бути одноразовим, тобто риби одного виду метають відразу всю ікру, іноді це відбувається за кілька хвилин, іноді — годин, іноді — днів. До таких належать окунь, ялець, плотва, щука, ряпушка, сиг, осетер та інші. Але більшість риб виметують статеві продукти порціями, з інтервалами часу від декількох днів до трьох-чотирьох тижнів, — це карась, лин, верхівка, йорж, чехоня, вусані та інші. Цікаво, що навіть риби одного виду, потрапляючи в різні географічно-кліматичні умови, можуть змінити свій одноразовий нерест на порційний і навпаки. Класичним прикладом служить лящ, який у більш теплих районах нереститься порційно, а в північних — одномоментно. Так само поводиться і сом.
Останнім часом вчені стурбовані тим фактом, що погіршився фізіологічний стан риб-виробників, мальків та ікри. Виживання ікри за останні 30 років в середньому знизилося на 50−60%. Ось чому необхідно дбайливіше ставитися до риб, що нерестяться, і дотримуватися термінів заборони на рибну ловлю, встановлених місцевими органами рибоохорони.
Риболовам треба запастись терпінням
Квітень, із психологічної точки зору, для рибалок один із найважчих місяців. З одного боку, з потеплінням починає краще ловитися риба, і це не може не вабити завзятих рибалок на береги річок та озер. З іншого — розпочинається нерестова пора, через що в країні вводиться тимчасова заборона на її вилов.
Місцеві органи рибоохорони у кожній області встановлюють визначені місця, де можна рибалити тільки з берега і однією вудкою або спінінгом. Відповідні накази із переліком таких місць, а також конкретними датами заборони (вони можуть дещо відрізнятися залежно від розташування і кліматичних особливостей) розміщені на сайтах Управлінь Державного агентства рибного господарства кожної області.
«Добрий рибалка» радить усім, хто планує відпочивати з вудкою на березі річки чи іншої водойми, наперед ознайомитися із «правилами гри» у нерестову пору, щоб, через необізнаність, а вона, як відомо, не дозволяє уникнути відповідальності, не стати порушником і не потрапляти у неприємні ситуації.
На території Львівської області встановлено такі терміни заборони на рибальство та вилов раків: у басейні р. Дністер та у всіх водосховищах, технічних водоймах — з 1 квітня по 10 червня; у басейнах рік Західний Буг, Сян та Стир — з 1 квітня по 20 травня; у придаткових системах водойм (протоки, гирла, стариці, розливи водойм, які тимчасово заповнюються водою в період весняної повені) — з 1 квітня по 30 червня.
Порушення і відповідальність
Відповідно до статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за незначне порушення правил рибальства, як то вилов риби дозволеними знаряддями у недозволених місцях, передбачено попередження або накладення штрафу на громадян від 34 до 170 грн, на посадових осіб від 170 до 510 грн.
За грубе порушення правил рибальства (наприклад, за рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, тощо) передбачено штраф 340−680 грн з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, на посадових осіб — 510−850 грн з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення. Залежно від ступеня завданих збитків, за грубі порушення передбачена також кримінальна відповідальність — штраф 3400−6800 грн або позбавлення волі строком до 3 років з конфіскацією знарядь і засобів лову, та незаконно добутих водних біоресурсів.
Крім штрафу за незаконний вилов, правопорушнику нараховується ще й штраф за кожну виловлену рибину, незалежно від її розміру та ваги: за судака — 510 грн, сома — 425, щуку — 340, коропа — 306, білого амура, товстолоба — 255, плітку, синця — 85, карася, окуня і верховодку — 17, ляща — 170, лина — 119 грн., краснопірку — 68 грн, підуста — 34 грн.*
*Інформація надана УДАРГ у Львівській області (Львівський рибоохоронний патруль).
Календар рибалки на квітень
Квітнева рибалка відзначається, насамперед тим, що треба добре думати і зважувати, де рибалити. Адже цього місяця розпочинаються нерестові заборони, і відпочивати з вудкою можна далеко не усюди. Щоб не потрапляти у халепу і не бути притягнутим до відповідальності, краще ознайомитись із переліком місць у вашій місцевості, де можна ловити рибу однією вудкою з одним гачком або спінінгом.
А рибалка обіцяє бути дуже цікавою. Після зимової сонливості і млявості риба, готуючись до нересту, починає посилено годуватись, набираючись сил, нехтуючи подеколи обережністю. У квітні починається весняний хід риби до місць нерестовищ. Каламуть, що з’явилася в річках, змушує її підходити до тихих чистих місць біля берегів. Практично будь-яка риба охоче входить у старі русла, протоки. У дрібні річки йде язь. Шмигають в пошуках корму йорж, окунь, ялець, краснопірка, піскар, головень.
На початку квітня починається нерест окуня, в другій декаді — щуки, а потім йоржа. Всю цю рибу ловити можна з дотриманням встановлених правил. А найвдаліші дні для цього підкаже Місячний календар.
За ним риба клюватиме найактивніше: з 2-го по 5-те квітня, і з 19-го по 21-ше квітня. Це будуть чудові дні для ловлі усіх видів риби: як хижої, так і мирної.
Добре клюватиме уся риба: 1-го, із 14-го по 18-те та 30-го квітня.
Днями, в які кльов буде середнім, обіцяють стати: 6-те, 7-ме, 13-те, 22-ге, 28-ме та 29-те квітня
Що ж до днів, коли риба клюватиме найгірше, то таких у квітні налічуватиметься десять: із 8-го по 12-те, та із 23-го по 27-ме. В ці дні риба шукатиме для харчування більш захищені, ніж зазвичай, місця, буде лякливою та обережною і клювати майже не захоче.
Та все ж, усім — ні луски, ні хвоста!