«Буває, пацієнту – лише 25-30 років, а у нього цироз…»
Лікар розповів, чому хірурги не видаляють камінці з жовчного міхура і чому кожен другий потерпає від гастриту
«Болить під правим ребром: що це може означати?». «Часто турбує печія. Може, це виразка?». Мабуть, небагато знайдеться людей, яких би жодного разу у житті не турбував шлунок, не було б застою жовчі чи не здуло би живіт…
Керівник Центру хірургії Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова, хірург з понад 40-річним стажем роботи Юрій Шаваров на офіційній Фейсбук-сторінці медичного закладу у форматі онлайн-прийому проконсультував пацієнтів та їхніх родичів. Розповів про захворювання шлунково-кишкового тракту, як вони проявляються та на які моменти слід звернути увагу, щоб вчасно звернутися по допомогу у стаціонар.
Підшлункова залоза
— Які болі можуть сигналізувати про захворювання підшлункової залози?
— Є різні захворювання (як гострі, так і хронічні, наприклад, гострий і хронічний панкреатит), пухлини, тому і біль, відповідно, може бути різним.
За гострого панкреатиту біль різкий, оперізуючий, супроводжується значним погіршенням загального стану, наростаючою інтоксикацією, блювотою, здуттям кишечнику. Захворювання прогресує. Швидке звернення рятує людині життя, тому що можна провести консервативне лікування і запобігти гнійним або некротичним змінам у підшлунковій залозі.
За хронічного панкреатиту протока підшлункової залози перекривається камінцями, і тоді їжа, яку людина споживає, викликає біль. Ми це добре лікуємо — можемо стентувати протоки підшлункової залози, можемо дробити камінці…
Пухлини супроводжуються хронічним болем, який може бути пов’язаний з прийомом їжі або може виникати жовтяниця. Раннє звернення і виявлення хвороби дозволить вирішити проблему і зберегти життя.
— Якщо людина перенесла панкреатит, як не допустити рецидиву і розвитку цукрового діабету?
— Це питання нас, як медиків, також дуже хвилює, адже дуже часто трапляється, що люди, які потрапляють до нас з важкими гострими панкреатитами, і ми проводимо їм консервативне чи операційне лікування, після того, як одужують, швидко забувають, що у них була така проблема. Починають порушувати дієту, їдять багато жирної їжі, споживають алкоголь, не задумуючись над тим, що наступного разу це вже буде досить серйозною проблемою. Підшлункова залоза — дуже чутливий орган, який не любить експериментів над собою. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і за перших ознак гострого панкреатиту негайно звертатися у стаціонар.
«Пацієнту — 74 роки. Скаржиться на оперізуючий біль, який турбує вночі. Чи це може вказувати на проблеми із підшлунковою?».
— Проблеми, які проявляються болями, можуть мати різні причини. Це може бути як біль у хребті внаслідок перетискання нервів, так і болі, пов’язані із захворюваннями печінки чи підшлункової залози. Щоб з’ясувати причину, потрібно провести комплексне обстеження.
Жовчний міхур і жовчні протоки
«Мама приймає популярний жовчогінний препарат, до складу якого входить суха жовч. Чи може він їй нашкодити, якщо у жовчному є камінці?».
— Суха жовч жодних камінців не вижене і не розчинить. А якщо вже є камінці, будь-що може нашкодити. Ваша мама може з’їсти шматочок м’яса чи трохи холодцю, і це може спровокувати у неї напад. Камінці можуть переміститися у жовчні протоки, що викличе запалення цих проток, і тоді може виникнути жовтяниця.
— Чи існують методи дроблення і виведення камінців з жовчного міхура?
— У рамках експерименту дослідники пробували розчинити ці камінців спеціальними препаратами, але така методика виявилася неефективною. Після того, як пацієнти припиняли застосовувати ці препарати, камінці з’являлися знову, і цього разу були більшими або у більшій кількості. Відтак дроблення камінців у жовчному міхурі не рекомендується і не проводиться.
Якщо камінці є у жовчних протоках, то існують сучасні методи надання допомоги таким пацієнтам, зокрема й у нашій лікарні. Дробимо каміння механічним способом і видаляємо його із жовчних проток.
«На жовчному є поліп, 3 мм. Що з ним робити — спостерігати, лікувати чи видаляти?».
— Якщо поліп — 3 мм, очевидно, що його треба спостерігати. Бажано — в одного і того ж спеціаліста, на одному і тому ж апараті, щоб можна було об’єктивно простежити динаміку росту цього утворення у жовчному міхурі. Хочу нагадати, що поліпоз жовчного міхура розглядається як передраковий стан (поліп може перероджуватися).
Шлунок
«Коли їм перші страви, турбує сильна печія. Буває, що блюю жовчю. Жовчний у мене видалений. Що робити?».
— Причиною може бути недостатність кардіального жому (своєрідного клапана, який відділяє шлунок від стравоходу. — Авт.), коли вміст шлунка закидається у стравохід і викликає всі ці речі. Варто провести фіброгастроскопію та виключити можливість рефлюксної хвороби.
«Чи виліковний хронічний гастрит? Як часто можна приймати омепразол від гастриту? У березні буде рік, як хірург його прописав і сказав постійно пити. Що ви з цього приводу думаєте?».
— Хронічний гастрит — це захворювання, яке виявляють у кожного другого. Це пов’язано із сучасним темпом життя, особливостями харчування, стресами. Якщо провести фіброгастроскопію, то у кожного другого виявимо ті чи інші зміни слизової шлунка, і тут уже залежить, що на це скаже спеціаліст. Один може сказати, що гастрит є, інший, що нічого немає.
Щодо прийому препаратів, я не вважаю, що приймати ліки на постійній основі, у тому числі омепразол, — це правильно (не беручи до уваги, звісно, серцевих, антигіпертензивних лікарських засобів). Якщо у людини діагностували гастрит (можливо, є вже певні дрібні виразки, ерозії) і розписали медикаментозне лікування, через 1−1,5 місяця слід провести контрольну фіброгастроскопію або ж відразу зібрати думки кількох фахівців, — чи потрібно приймати ті чи інші ліки і як довго це треба робити.
Печінка
— Кажуть, печінка боліти не може. Якщо це так, як тоді не допустити проблем із нею?
— За певних захворювань печінка може збільшуватися у розмірах, і тоді її капсула, розтягуючись, починає боліти. В інших випадках біль у правому підребер’ї, як правило, вказує на проблеми із жовчними шляхами, жовчним міхуром.
Здоров’я печінки залежить від способу життя людини. Є така досить поширена проблема — цироз печінки. Людина сама губить свою печінку — зловживає алкоголем, не дотримується дієти. Буває, що пацієнту — лише 25−30 років, а у нього вже є цироз. Є, звісно, цирози, що виникають внаслідок перенесених вірусних захворювань (гепатитів). До печінки потрібно ставитись дуже бережно…