Кучерявим свиням холоди не страшні: ночують просто неба
У «кучерявих» свиней є й українське коріння
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/431528/svyni.jpg)
Мандруючи Закарпаттям, житель невеликого волинського прикордонного містечка Устилуг Руслан Цицьора побачив на одній із тамтешніх ферм свиней породи угорська пухова мангалиця, яких у народі називають «кучерявими». Вони «підкорили» серце чоловіка. Чотирьох екзотичних тварин пан Руслан привіз додому — для їх утримання обладнав ферму на обійсті свого дядька Сергія.
Схрестили домашню льоху з карпатським вепром
— Угорська пухова мангалиця належить до рідкісних й екзотичних порід. Виведена на початку ХІХ століття в Австро-Угорщині. Подейкують, що в експерименті був зацікавлений особисто ерцгерцог Йозеф. Проводили його в одному з тамтешніх монастирів, — розповідає пан Руслан. — Єдина в Європі пухова порода свиней виникла завдяки схрещуванню домашньої середземноморської свині з карпатським вепром. Тож має густе хутро, добре витримує холод, невибаглива до корму та утримання. І генетично не сприймає жодної хімії — вакцин, біохімічних добавок, стимуляторів росту тощо. Продукцію дає екологічно чисту.
До речі, у «кучерявих» свиней є й українське коріння. Виявляється, напередодні Другої світової війни їх розводили на Закарпатті етнічні угорці. Цих домашніх тварин випасали на полонинах — як овець та корів. Воєнне лихоліття змусило значну частину селян вирізати поголів’я. Проте згодом вдалося відродити унікальну породу.
Цікаво, що до російсько-української війни сибіряки, відпочиваючи у Карпатах, скуповували мангалиць і відвозили додому. У Сибіру згадані чотириногі особини успішно прижилися, адже не бояться тріскучих морозів і можуть практично обходитися без концентрованих кормів (харчуються горіхами, жолудями, кедровими шишками).
Живуть без хліва і режиму годівлі
Чесно кажучи, Руслан Цицьора вдруге зайнявся вирощуванням екзотичних тварин. Бо ж нічого з першого разу не вийшло. Зізнається: тоді сусідські собаки перестрибнули через огорожу і загризли привезених поросят. Господар не впав у відчай — і нині має чим похвалитися, бо на обійсті рохкають помаранчева, біла та дві чорні «кучерявки», яких здалеку легко сплутати з вівцями.
Аби ніхто не зазіхнув на його красунь, чоловік обгородив територію високим парканом. Зауважує: ці свинки — справжні чистюхи, спорожнюються лише в один віддалений куток. Тож у вольєрі відсутні неприємні запахи. Поросята живуть без хліва та режиму годування: тут вони самі гуляють, шукають корм, добуваючи із землі різні корінці, ховаються у землянках, сплять під деревом, притулившись одне до одного, купаються у неглибокому штучному ставку.
Мангалиці не риють землю, молодих насаджень на своїй території не обгризають, хоча кору дерев дуже полюбляють.
Пан Руслан із захопленням розповідає, як влітку виганяв їх на інші пасовища. Наситившись досхочу, клаповухі завжди слухняно поверталися додому (вони йдуть тільки на голос ґазди). А ще добре уживаються з іншими домашніми тваринами. Проте здатні показати свій норов, якщо відчують небезпеку.
Мріє виготовляти іспанський хамон
— Я б сказав, що це — господарювання для лінивих рахуйте: мангалиць набагато економніше тримати, ніж звичайних домашніх свиней. Бо на підніжному кормі вони досягають товарних кондицій.
У захваті від цих тварин і дядько Руслана — пан Сергій. Зізнається: довго звикав до думки, що не треба бігти у хлів свиней годувати — ті «пасуться» самі. А тепер придумав, як ще й у сільському господарстві їх використати:
— Оце вирішив після збирання врожаю запускати мангалиць на окремі ділянки городу, де, скажімо, необхідно вибрати коріння бур’янів. Переконаний: ніхто краще за них з такою роботою не впорається.
Розведення таких екзотичних тварин Руслан Цицьора вважає справою перспективних, адже спеціально годувати цих свиней не потрібно, головне, щоб питна вода завжди була, — стверджує чоловік. — От зараз вони їдять сіно, очистки картоплі чи будь-яких інших овочів. Даю їм буряки, моркву, гарбузи та яблука. А ще жолуді — цей делікатес ми заготували для «кучерявок» восени. Хрумкають і волоські горіхи — разом зі шкаралупами. Струсили з дерева груші, бо плоди не дуже смачні, — з’їли. Влітку ласували кошеною люцерною, травами. От і
перспективною. Знає, що їхнє м’ясо дієтичне, на відміну від звичайної свинини, і не містить холестерину. А ще тут більше ненасичених кислот та вітамінів. Тож у США й Китаї цим делікатесом частують відвідувачів найдорожчих ресторанів. Молодий чоловік мріє навчитися виготовляти іспанський хамон (сиров'ялена свиняча нога) і частувати ним рідних!