Пам’ять про Героя України Тараса Матвіїва увічнили іконою Святителя Тарасія
Перейменовувати на честь сина вулицю Маркіяна Шашкевича батьки воїна відмовилися
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/431332/swtarasiy.jpg)
Греко-католицький храм Воскресіння Христового у місті паперовиків минулої середи прикрасила ікона Святителя Тарасія, якого Церква вшановує 10 березня. Її намалював відомий львівський іконописець Лев Скоп у пам’ять про колишнього жителя цього міста — воїна, журналіста, громадського активіста Тараса Матвіїва, який у віці 31 рік загинув торік на Донбасі.
За виняткове служіння своєму народу Тарасу присвоєно звання Героя України. Про нього знято документальний фільм «Гідний ранкового сонця», на жидачівському радіо виходить цикл просвітницьких передач отця Леоніда Григоренка про цього подвижника. Жидачівську середню школу № 1, де навчався Тарас, незабаром назвуть його іменем. Обласне відділення Спілки журналістів звернулося до НСЖУ з пропозицією встановити щорічну всеукраїнську премію його імені. Тепер про жертовність Тараса Матвіїва нагадуватиме ще й образ у храмі, до якого колись приходив на молитву цей юнак. І в якому з ним прощалися…
На освяченні ікони Святителя Тарасія були батьки загиблого воїна, його бойові побратими, друзі. Мати Тараса — вчителька, поетеса Валентина Павлівна, була зворушена таким знаком уваги. Звертаючись до художника (за його словами, ідея намалювати цю ікони йому «прийшла згори»), сказала: «Щиро дякуємо насамперед Богу, що дав Вам натхнення до створення цієї невимовно теплої й самобутньої ікони Святителя Тарасія, присвяченої пам’яті нашого сина Тараса, а Вам — за Ваш талант і майстерність! Хай і надалі Ваші талановиті іконописні роботи розлітаються по світу, по церквах на славу Божу!».
І ще про один факт, який свідчить також про велич Тарасових батьків. Недавно у Жидачеві виступили з ініціативою перейменувати центральну вулицю міста, яка носить ім’я Маркіяна Шашкевича. Дати їй нове ім’я — Тараса Матвіїва. Батьки Героя України відмовилися. Послухайте, як, звертаючись до громади, аргументувала своє рішення Тарасова мати:
«Розуміємо, що Тарас — ваш брат по духу, в пам’ять про якого ви б хотіли зробити все якнайкраще і найправильніше. І, можливо, таке перейменування було б і доречним, якби воно не стосувалося світлої пам’яті Маркіяна Шашкевича. Ця вулиця носить його ім’я вже понад сто років, з перервою у 70 років ворожої совєцької влади. То чи правильно буде перейменовувати вулицю імені одного великого сина України на іншого?! Чи потрібно взагалі тут дискутувати щодо внеску кожного з них у нашу історію?! Вони, кожен окремо, на своєму власному відрізку життя в контексті історичного шляху розвитку України, перспектив, можливостей і бачення зробили все від них залежне. І, до слова, пішли з життя приблизно в одному й тому ж віці, хоч і з інших причин — але за свої короткі життя однаково стали дороговказами для майбутніх поколінь українців. Тому це буде навіть символічно, коли вулиця Маркіяна Шашкевича, яка, безсумнівно, має залишитись у Жидачеві і тільки в первинному вигляді, тобто повністю, буде торкатися проспекту чи алеї імені новітнього Героя України Тараса Матвіїва — наче доповнюючи один одного. А головне — це буде своєрідним продовженням боротьби за волю України та її права на існування на мапі світу як незалежної держави одного її вірного сина родом з далекого XIX ст. та іншого — вже з теперішнього XX ст…
На жаль, боротьба за Україну триває й досі. І ми повинні насамперед бути єдиними — щоб вибороти своїм нащадкам право бути народом і державою навіки. І наріжним каменем цієї єдності має бути наша велична історія, багата на величні постаті, часто світового масштабу. Бо лише в єдності наша сила. І Маркіян Шашкевич, і Тарас Матвіїв однаково закликали до неї, але з різних історичних епох"…