Шиє нові кептарі та відновлює старі
Михайло Вінтонюк зі села Корнич на Коломийщині – кушнір. Він реставрує старовинні покутські безрукавні хутряні кожушки і створює нові за давніми зразками
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430695/kozhukh1.jpg)
За викошену траву бабуся розплатилася… секретами кушнірства
Немало часу пан Михайло шукав своє місце під сонцем. Працював різноробом автозаправки, їздив на заробітки за кордон… Та одного разу прийняв рішення:
— Допоки вдома матиму хліб і воду, більше нікуди не подамся! Хіба на відпочинок чи екскурсії.
Тож життя докорінно змінилося. На хліб молодий чоловік заробляв, займаючись машинною вишивкою, створюючи вручну тонкі мережки. Цього ремесла навчила мама. Ковтаючи сміх, Михайло пригадав, як у вільний час на автозаправці крадькома в’язав гачком. Каже, що вигаптував сотні суконь і сорочок із національними орнаментами.
А ще він узявся за створення колекції автентичних речей гуцульського побуту, скуповуючи сардаки, байбараки, кожухи тощо. Якось до рук потрапив старовинний дублений кептар, виварений у корі дуба та верби. Господар був зачарований його виглядом. Тож коли одягнув до церкви, ловив захоплені погляди односельчан.
Захотів і собі обзавестися такою ношею. Проте не знав, як пошити. Звернувся по допомогу до майстрині, але та відмовилася поділитися професійними таємницями.
Невдовзі трапилася нагода допомогти скосити траву 86-річній Марії Антонюк, котра була донькою відомих в окрузі кушнірів. Як плату за роботу Михайло попросив стареньку навчити його шити кептарі. Бабуся охоче погодилася. Наука тривала кілька місяців. Засвоївши ці уроки, Вінтонюк узявся за нове ремесло.
Працює по-старому — нитками з воском
Деякий час Михайло вивчав історію створення автентичного гуцульського вбрання.
— У нашому селі люди почали носити простенькі кептарі ще до початку Першої світової війни, — розповідає ентузіаст. — Тоді безрукавні хутряні кожушки були біленькими (без будь-яких орнаментів). Пізніше з’явилися вишиті кептарі. Коли така вдяганка зношувалася, то з неї відпорювали узори і переносили на обнову. Ця традиція передавалася від одного покоління до іншого. Зауважу, навіть ховали гуцулів у безрукавних хутряних кожушках.
Колекція Михайла Вінтонюка налічує дванадцять авторських кептарів. І на кожному — різне оздоблення.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/kozhukh2.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/kozhukh3.jpg)
— Тепер маю що до церкви одягнути на Великдень! — задоволено усміхається чоловік. — Кептарі виготовляю з овечої шкіри, яку купую у Тисмениці (вже вичинену). Скальпелем розкроюю її за певними розмірами та зшиваю вручну — нитками з воском (як це робили колись). Клею не використовую.
Згаданою справою сельчанин займається понад п’ять років, тож добре набив руку. На один виріб витрачає не більше півтора місяця. Прикрасами стають аплікації зі шкіри та капслі — металеві бляшки різної форми.
Над дуже зношеним одягом доводиться чаклувати пінцетом
Умілець відреставрував 20 одиниць старовинної одежі, котрі привезли замовники зі всієї Західної України. До його рук потрапив і 140-річний кептар, у якому знімалася актриса Ніна Алісова в фільмі «Тіні забутих предків» (грала роль матері Івана Палійчука). Над цією річчю пан Михайло працював з особливим натхненням, адже виріб увібрав у себе почуття та емоції геніального режисера Сергія Параджанова, талановитого українського актора Івана Миколайчука й інших знаменитостей.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/kozhukh4.jpg)
— Далеко не кожен кептар удається оновити — зі старої баби, як відомо, дівку не зробиш! — зауважує прикарпатець. — Із деякими кожушками довелося добряче пововтузитися. Під час реставрації потрібно відчищати виріб, повільно, сантиметр за сантиметром, відмочувати шкіру, відбілювати та нашивати зсередини викрійки… Не раз з пінцетами, плоскогубцями і голкою чаклував над зношеними кептарями. Отримую задоволення від того, що вони перероджуються, стають ніби новими.