Дітей загиблих героїв Небесної Сотні поріднив Майдан
У родині Бондарчуків підростає маленький Устимко
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430490/maydan1.jpg)
Історія їхньої любові починалася зі… сліз. Позаду лишилися важкі похорони батьків, які загинули на Майдані. Навіки у зажурі об’єднує спільна дата — 20 лютого. А тепер щастям наповнює дім маленький Устимко, який ось-ось спинатиметься на ноги й торуватиме шлях дідів-героїв. Завдяки болючій втраті засвітилося кохання у серцях його батьків, Володимира Бондарчука з Хмельниччини та Ірини Хомяк з села Голишів біля Луцька. І тим ціннішою для подружжя є кожна спільна мить.
Рід Хомяків ведеться з Волині. Діди-прадіди по батькові Віктору були добрими хазяями і мали у своїй власності частину села Голишів, що неподалік Луцька. Трудилися до сьомого поту, аби не облогував навіть клаптик землі. Не догодили цим радянській владі… Розкуркуленого діда Созона вислали на Сибір, а баба Ксеня, рятуючи від погибелі дітей, поспіхом з ним розлучилася. Як у воду дивилася — не вернувся чоловік із заслання. Зате діти виросли й далі пустили коріння. У гілці їхнього роду є боєць УПА, що був писарем у командирів. Розстріляли його, бо видала хлопця вчителька. Мати так боялася, щоб совєти не знищили всю сім’ю під корінь, що навіть за незалежності не відкрила нащадкам таємниць синового життя та смерті… Той дух волі, любов до України передалися з генами і Вікторові Хомяку.
— Тато дуже цікавився історією. Колись книжок так не було, як тепер. Діставав видання через тітку, яка працювала у книгарні, багато про життя в баби розпитував. Здавалося, знає все, на будь-яке питання міг відповісти, — згадує тата Ірина. — Коли почалася Революція Гідності, він поїхав на Майдан. Був тричі у Києві. Вперше поїхав разом зі шваґром одразу, як побили студентів. Його це зачепило за живе. Звідти повернувся в ейфорії. Казав: «Там зібрався цвіт нації». Радів, що молодь переймається долею України.
Востаннє з батьком вона спілкувалася тоді 27 січня зранку. Голос мав бадьорий, хоча чоловік був втомлений — чергував уночі на Майдані. Розповідав, що є «тітушки», але їх близько не підпускають. Як зараз пам’ятає останні його слова: «Йду, трохи витягну ноги і назад вернуся». На нього чекали у Будинку профспілок.
А через дві години пролунав тривожний дзвінок: «Ваш тато… висить на ялинці». Умить згадала про свій кулон-оберіг, який завжди носила. Напередодні той упав та розлетівся на друзки… Те жахіття й досі перед очима молодої жінки. Переконана: батька побили й підвісили на новорічному дереві, яке тоді стало символом опору владі. Дочка добивається гідного розслідування справи загибелі тата, та поки марно.
Та смерть стала однією з найбільш загадкових в історії протестів. 20 лютого у Віктора Хомяка був день народження. Ще рідні не відійшли від шоку, поховавши чоловіка, як серце рвалося від болю, коли чули новини про масові розстріли на Майдані…
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/02/maydan2.jpg)
Того дня від кулі снайпера загинув і батько хмельничанина Володимира Бондарчука. Раніше він приїжджав у Київ кожні вихідні, а потім взяв відпустку за власний рахунок. Сергій Бондарчук був у хмельницькій сотні, яка ночувала в «Жовтневому». 16 лютого поїхав на трошки додому у Старокостянтинів. А 18-го, дізнавшись про загибель друга на Майдані, зателефонував синові, який тоді працював у Києві, і сказав: «Я повертаюся».
— Ми домовилися зустрітися 20 лютого після 10-ї ранку, — згадує Володимир. — Та коли люди почали виставляти в Інтернеті відео в прямому ефірі, що робиться на площі, я все покинув і помчав туди, постійно набираючи батьків номер. Відповіді довго не було. Потім слухавку взяв незнайомець. Це був підполковник поліції. Сказав, що тата вбили.
Володимир майже по секундах відтворив події того ранку 20 лютого. Він айтішник — спеціаліст з комп’ютерних технологій. Завдяки копітким пошукам знайшов у мережі відеокадри, як батько з товаришами несе пораненого. А потім — як йому самому, пораненому, надають допомогу…
Шукаючи правду про загибель батьків, у Києві знайшли одне одного Ірина та Володя. 2017-го створили сім’ю. На тому весіллі з молодятами розділили радість рідні інших загиблих на Майдані. Бо давно усі стали однією великою родиною. Власне, так і назвали громадську організацію, яку очолив Володимир Бондарчук — «Родина Героїв Небесної Сотні». Він опікується кожною справою по загиблих, аби довести їх до суду і нарешті покарати винних.
А нещодавно подружжя Бондарчуків стало батьками. У куми теж покликали тих, з ким поєднав Майдан — батька Устима Голоднюка з Тернопільщини, пасербицю активіста Георгія Арутюняна з Рівного, рідних Василя Мойсея з Луцька.
— Коли прийшов час обирати ім’я, ми довго над ним думали. Хотілося, щоб не можна було його перекрутити на російський лад. І зупинилася на імені Устим. Воно означає «справедливий». Хай таким і росте, — розповідає Ірина.
Нещодавно їй знову снився тато. Весь у білому, усміхнений. Не говорив нічого — тільки мовчав і усміхався. Хочеться вірити: він справді радіє, дивлячись на нову сім’ю з небес. Як і сват Сергій, з яким йому не судилося зустрітися на землі…