У «паспорті» волового очка 80 інших назв
Найбільш популярні — кропив’янка, плотик
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/429223/woloweochko.jpg)
Цієї, на радість сніжної і морозної пори, дивним було разом із традиційними для зими синичками, сойками, горобцями, щигликами, дроздами побачити цю мініатюрну, вертку, як дзиґа, пташку на ногах-павутинках із кумедно задертим хвостиком. Приземлившись на купу кукурудзянки, вона уривчасто присідала, як на ранковій гімнастиці, крутила головою на всі боки, ніби хотіла нас розвеселити. А потім так само несподівано, як з’явилася, кудись чкурнула. Невже якась «провісниця весни» об’явилася?
— Так це ж волове очко! — ідентифікував пернату особину за нашим описом відомий орнітолог Андрій Бокотей. — Вона теж зимує у нас — живе під хмизом, у купі бур’янів, листя, між щілинами будинків. Харчується комахами, яких знаходить у цьому середовищі. Хоча за розмірами дуже маленька, великих морозів не боїться. Для птахів головне — добре поїсти. Ситими вони витримають будь-яку студінь.
Аж тепер я зрозумів, що поява волового очка на купі кукурудзяних стебел, якими господар Іван Васильович вкрив гарбузи і кабачки, була не випадковою. Саме там, швидше за все, пташка й обладнала собі «штаб-квартиру»: під цим накриттям їй досить тепло, та й багата кормова база там є.
Науковець розповів авторові цих рядків, що мініпташка, яка привернула нашу увагу, має більше 80 назв. Найбільш популярні — кропив’янка, плотик. А ще вона вирізняється приємним для ока переливом свого пір’ячка — там є коричневі, чорні, сині барви…
Андрій Бокотей звернувся до міських комунальників, які восени згрібають у парках ледь не усе листя і цим завдають шкоди фауні. На думку науковця, робити це треба у розумних межах. Купки листя слугують пристановищем для деяких видів птахів, як-от — для волового очка. А ще там розмножуються всякі мікроорганізми, які стають поживою для пернатих. Тому не треба прибирати наші парки-сквери «під чисту». Як і не слід вивозити звідти обрізане гілля. Якщо його акуратно склаcти на купу, там знайде собі притулок від снігу-вітру-морозу не одна пташина. Як і прихисток від того ж яструба чи іншого хижака…