Єгипетський Марса-Алам із українським колоритом
І без російських туристів
Про єгипетський all inclusive («все включено») наслухалася історій від знайомих уже давно. Хтось хвалив, хтось — критикував. Але я з тих, хто лише прислухається й воліє зробити висновки самотужки. І ось на зламі 2020-го та 2021-го мені випала нагода вперше відвідати Африку — відкрити для себе Країну пірамід і зустріти у ній Новий рік. Остаточно підкупило те, що відпочинок планувався в «іншому Єгипті» — не у «попсових» Хургаді чи Шарм-Ель-Шейху, а в новому курортному містечку Марса-Алам, яке розташоване також на березі Червоного моря, але південніше.
Оаза серед пустелі
Марса-Алам — новий єгипетський курорт, який розрісся із невеличкого рибальського селища. Наприкінці 2001-го тут запрацював міжнародний аеропорт, що й потягнуло за собою стрімкий розвиток містечка як туристичного центру. І вздовж тутешнього узбережжя Червоного моря почали рости великі готельні комплекси, з автономними інфраструктурами, з тисячами пальм та інших екзотичних рослин на території. Без перебільшення — почала з’являтися оаза серед пустелі.
Буквально через дорогу від чотири-п'ятизіркових готелів — суцільна пустеля, що тягнеться на сотні й сотні кілометрів. Куди, до речі, можна поїхати на екскурсію — або на квадроциклах, або бусиком. І відчути усю велич пісків з поодинокими самотніми акаціями, поспілкуватися з корінними місцевими жителями — бедуїнами, покататися на верблюдах, скуштувати традиційний чай каркаде або пікантну каву з імбирем.
Услід за європейцями
Марса-Алам давно полюбився туристам із країн Європейського Союзу — тут традиційно відпочивають британці, німці, австрійці, поляки, чехи… Цей курорт — дорожчий, ніж Хургада чи Шарм-Ель-Шейх (зокрема, переліт до Марса обійдеться вам десь на третину коштів більше). Марса-Алам вважається місцем відпочинку для більш заможного та вибагливого туриста, який не любить гамірних, метушливих і велелюдних місць відпочинку. Відтак і сервіс тут більш стриманий та ненав’язливий.
Перші чартери з України почали літати сюди лише п’ять років тому, і то з перервою. А в сезоні 2020−2021 відновилися регулярні щотижневі чартерні авіарейси Київ — Марса-Алам (тривалість польоту — близько чотирьох годин). І українці практично окупували цей курорт, адже Єгипет одна із небагатьох сонячних країн, які українцям дозволено відвідувати під час пандемії коронавірусу. Відтак на новорічно-різдвяні свята саме наші громадяни були найбільш чисельним туристом у резортах Марса-Алама.
Відпочивальників із Росії у Єгипті зараз немає взагалі — усе через заборону для росіян літати у цю країну, що діє від часу авіакатастрофи лайнера A-321 над Синайським півостровом. Вона сталася 31 жовтня 2015 року (на борту вибухнула бомба) і забрала життя 224 осіб.
Відпочинок у часі пандемії
Щоб зараз відпочивати у Країні пірамід, українці повинні прилетіти сюди із негативним ПЛР-тестом на руках, зробленим максимально за 72 години до прибуття. Від громадян країн ЄС такого тесту не вимагають — вони проходять медичне дослідження після прильоту просто в аеропорту, а тоді день-два чекають результатів. Якщо у туриста виявлять коронавірус — про це повідомлять адміністрацію готелю, і його ізолюють у готельному номері…
У готелях Марса-Алама — скрізь інформаційні стенди та листівки про правила поведінки під час пандемії Covid-19. Повсюди антисептики, офіціанти в ресторанах — у захисних масках. Відпочивальників носити маски не зобов’язують. Ба більше, ще під час трансферу з аеропорту до готелю гід рекомендує туристам зняти й сховати маски: мовляв, ви ж усі з негативними тестами, а отже, приїхали на курорт здорових людей… Через кризу готелі єгипетських курортів заповнені відсотків на 20−30, відтак зберігати соціальну дистанцію — не проблематично. Крім того, на території готельних комплексів є власні клініки та лікарі.
А от під час екскурсій до пам’ятних міст та місць Єгипту масковий режим діє. Зокрема, ми побували в одному з найдавніших міст у світі — Луксорі (від Марса-Алама — шість годин їзди автобусом). Тут розташований один із найвідоміших древніх храмів світу — Карнак. А також — унікальний відбудований храм цариці Хатшепсут і численні гробниці фараонів.
Рай для дайверів
Марса-Алам вважається справжнім раєм для дайверів (пірнальників) і любителів сноркелінгу (плавання з маскою і трубкою). Недарма, аби побачити унікальність тутешнього підводного світу, сюди їдуть туристи з усього світу. Таких «незайманих», барвистих і легкодоступних коралових садів ще треба пошукати! Екзотичні риби, неймовірні корали, величезні черепахи та скати, дюгоні (морські корови), які не водяться більше ніде, дельфіни і навіть китові акули. За всім цим тут не треба полювати, варто лише зануритися під воду — і морські чудеса як на долоні.
Пляжна лінія у Марса-Аламі простягнулася на 50 кілометрів уздовж узбережжя. І чимало готелів мають власний білосніжний піщаний пляж з пологим заходом у море. Пірнати з маскою чи занурюватися з аквалангом часто можна просто у прибережній зоні резорту, в якому відпочиваєте.
Температура повітря взимку у Марса-Аламі коливається між плюс 22 і плюс 29 градусів. Вечори та ночі прохолодні — плюс 15−20 градусів. При цьому температура води у Червоному морі завдяки унікальному рельєфу узбережжя довкола Марса-Алама незмінна й комфортна — не опускається нижче плюс 24−25 градусів. Більшість готелів Марса-Алама мають власні бухти, які захищають комплекси від зимових вітрів, що приходять з моря. Завдяки такому розміщенню резорт надійно захищений від пилових бур.
«Ол інклюзів» і ексклюзивні українські розваги
У готелі Brayka Resort під час нашого відпочинку було найбільше саме українських туристів. Відтак туристична фірма, яка організовує чартерні рейси до Марса-Алама, подбала й про ексклюзивні українські розваги. Від листопада 2020-го кожного тижня з Києва до Марса-Алама вилітає хтось із українських зірок, які просто на березі Червоного моря, при місячному світлі та багатті, вечорами дають сольні концерти. Аншлаги на пляжі у «фантастичному Марсі» уже збирали Оксана Муха, Тарас Чубай, Тоня та Ніна Матвієнки, Марічка Бурмака, Олександр Положинський, Арсен Мірзоян, Злата Огнєвіч, Віктор Бронюк з групи «ТіК» та інші українські артисти. Після такого творчого відпочинку навіть персонал готелю починає говорити українською і навіть наспівувати українських пісень!
А на Святвечори 24 грудня та 6 січня власник турфірми «Феєрія мандрів» Ігор Захаренко разом із зірками готували кутю. Для цього привезли з України пшеницю, мак та родзинки, до яких додали африканського колориту — манго, фініки, імбир…
Щоденне харчування у форматі all inclusive доволі розмаїте. Завжди на обіди та вечері є морепродукти, а також екзотичні фрукти. А от з чим слід бути обережним на «ол інклюзіві» — так це з місцевим алкоголем: його якість бажає бути кращою.
Коментар для «ВЗ»
Ігор Захаренко, власник туристичної фірми
Єгипет завжди був найпопулярнішим напрямком відпочинку українців у зимовий період. До пандемії Covid-19 близько 90 відсотків наших співгромадян, які подорожували взимку, летіли саме у Країну пірамід. (До слова, 2019-го в Єгипті побували близько 1,5 мільйона українських туристів, що вивело Україну на друге місце після Німеччини за кількістю іноземних туристів у цій країні. — Г. Г.). Звісно, найпопулярнішими курортами були й залишаються Хургада та Шарм-Ель-Шейх. А Марса-Алам — не масовий курорт. Він для вибагливого туриста, орієнтований на європейських гостей. Сюди приїжджають не випивати і запалювати на дискотеках, а за красою й унікальністю природи, за спокоєм та затишком.
Зараз Єгипет — одна з небагатьох країн, яка приймає українців. Відтак наша фірма відновила чартери до Марса-Алама, які за короткий період стали доволі популярними. В історії готелів цього курортного містечка ніколи ще не було такої кількості українських туристів, як у сезон на зламі 2020−21 років. А з іншого боку, тутешні готельні комплекси ніколи раніше не ставили такої низької ціни. Відтак більшість готелів працює зараз у збиток. Як і більшість туристичних компаній.
Туризм — серед тих галузей, які від пандемії коронавірусу постраждали найбільше. Чимало фірм закрилися — і це найвигідніше з фінансової точки зору. Наша ж компанія обрала стратегію не зникнути з поля зору і намагатися працювати в тих умовах, які є, запроваджувати щось нове. І фантастичний африканський Марс фактично став центром українських мови, культури, кулінарії…