«Мішень» ковіду – легені, серце і навіть мозок
Яких ушкоджень завдає організму коронавірус?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/423930/1.jpg)
Covid-19 — нетипове респіраторне захворювання, бо може вражати не лише легені, а й багато інших життєво важливих органів. Covid-19 трапляються інсульти. Деякі люди скаржаться на втрату орієнтації і марення. Чимало заявляє про втрату нюху.
Серце
Фахівці повідомляють про розвиток запального процесу у серці і ушкодження серцевого м’яза. Деякі пацієнти помирають від обширного інфаркту міокарда.
Кровоносні судини
Лікарі повідомляють про випадки блокування головних артерій і вен тромбами. Тромби порушують кровообіг, внаслідок чого виникають множинні ушкодження внутрішніх органів.
Нирки
У багатьох пацієнтів розвивається важке ушкодження нирок, внаслідок чого вони потребують гемодіалізу.
Легені
Вірус може викликати пневмонію. У легенях може скупчуватися рідина. У складних випадках пацієнт може потребувати штучної вентиляції легень. Із прогресуванням інфекції вірус може спричинити серйозні ушкодження легеневої тканини. Нерідко — з летальними наслідками.
Кишечник
Близько 20% пацієнтів повідомляють про діарею як про ранній симптом захворювання. Вчені виявляли вірус у нижній частині травного тракту.
«Патриція Довд, жінка, яка визнана першою людиною у США, що померла від Covid-19, протягом кількох днів мала симптоми, схожі на грип, однак раптово померла від обширного інфаркту міокарда. Це трапилося 6 лютого 2020 у Сан-Хосе (США). Сьогодні цей випадок пов’язують із Covid-19, оскільки найновіші дослідження вказують на те, що коронавірус може ушкоджувати практично всі ключові органи нашого тіла. Розтин тіла померлої жінки показав, що коронавірус ушкодив її серце, легені і навіть кишечник», — пише San Francisco Chronicle (в Україні першою померлою людиною від ковіду визнана 71-річна жінка з Радомишля Житомирської області. Летальний випадок зафіксовано 13 березня. — Авт.).
Раніше китайські лікарі заявляли, що ушкодження серця вони спостерігали в одного із п’яти госпіталізованих пацієнтів. У деяких хворих виникали стенокардії та інфаркти міокарда. У деяких настільки серйозно ушкоджувалися нирки, що ці люди потребували діалізу.
Коронавірус провокує також появу тромбів. У Лос-Анджелесі (США) лікарям довелося навіть ампутувати ногу одному з «ковідних» хворих (за інформацією ЗМІ, цим пацієнтом виявився 41-річний актор з Канади. — Авт.).
Наразі не відомо, яку роль відіграє у цих випадках вірус. Ушкодження може викликати сам SARS-CoV-2 або ж винуватцем може бути імунна система, яка із ним бореться — за важкого перебігу грипу та інших серйозних інфекцій також спостерігаються випадки органної недостатності.
«Однак ця епідемія однозначно відрізняється від інших респіраторних епідемій, з якими ми стикалися раніше, — стверджує лікар-кардіолог Медичного Центру при Університеті Каліфорнії (Сан-Франциско, США), доктор Ніша Паріх, яка допомагає складати протоколи для лікування Covid-19 пацієнтів з ушкодженнями серця. — Ми насправді перебуваємо на ранній стадії розуміння патофізіології вірусу».
Дані з усього світу вказують на зв’язок коронавірусу з ушкодженням інших, окрім легень, органів. Проте лікарі і вчені наголошують: аби підтвердити цю гіпотезу, необхідно дослідити тисячу випадків. Це дозволить зрозуміти, що відбувається з організмом на етапі, коли вірус у нього вторгається, і чому цей інфекційний агент спричиняє різноманітні ушкодження.
Причиною ушкоджень може бути й сам вірус, однак це важко довести без проведення аутопсій чи тестування, яке передбачає інвазивне втручання, що не так часто проводять пацієнтам з Covid-19, оскільки такі процедури вважаються зайвим ризиком для медичних працівників і судмедекспертів.
Розтин тіла Патриції Довд провели до того, як влада дізналася, що пацієнтка була інфікована коронавірусом. Якщо вірус не є безпосередньо відповідальним за ушкодження органів, існує ще одне альтернативне пояснення — «цитокіновий шторм», тобто агресивна відповідь імунної системи. Цитокіни — це молекули, які регулюють імунітет. Деякі вірусні інфекції можуть викликати гіперреакцію цих молекул, що, своєю чергою, може призвести до небезпечного генералізованого запалення. У цьому випадку імунна відповідь може бути більш небезпечною, ніж сам вірус. Проте лікарі стверджують, що загальне ослаблення організму через важку хворобу також, ймовірно, може сприяти ушкодженню серця, нирок та інших органів.
Нерідко поліорганна недостатність виникає у відповідь на штучну вентиляцію легень.
«Однією з ключових речей, яка відрізняє короновірусну інфекцію від грипу, є те, що запальний процес вражає багато органів, — пояснює фахівець медичного центру Alta Bates Summit Medical Center (США), доктор Джунаїд Хан. — Covid-19 робить людей „суперхворими“, а коли пацієнт „суперхворий“, вражається не один, а відразу кілька органів».
Коронавірус потрапляє всередину організму людини через ніс і рот. Майже у 90% випадків імунна система успішно бореться з ним і, можливо, робить це ще до того, як людина виявить у себе перші симптоми. У більш серйозних випадках вірус просувається у трахею, а звідти — у легені, де починає активно реплікуватися.
Дослідження показали, що вірус проникає у клітини через специфічний білок на їхній поверхні, відомий під абревіатурою ACE2 (багато людей з ним «знайомі» завдяки його ролі у контролі кров’яного тиску). Коронавірус «чіпляється» до білка ACE2 і використовує його як «ключ» для входу у клітину. Потрапивши у клітину, вірус використовує її «обладнання», щоб реплікуватися.
Медики зауважили, що органи та інші частини тіла, включаючи кровоносні судини, які мають ACE2, є більш вразливими до ушкоджень у пацієнтів з Covid-19. Цей факт може допомогти у розробці нової терапії для лікування цієї хвороби.
Дослідження, проведене у Китаї, виявило, що 20% пацієнтів, госпіталізованих з Covid-19, мали ушкодження серця. Американські лікарі повідомляли, що у деяких пацієнтів, госпіталізованих у відділення екстреної медичної допомоги із симптомами інфаркту міокарда, згодом виявляли коронавірус. Діагноз «інфаркт міокарда» не підтверджувався, але ушкодження серцевого м’яза було.
Інші дослідження зафіксували підвищену кількість випадків утворення тромбів у пацієнтів з Covid-19. Тромби утворюються у кровоносних судинах, однак вони можуть «обірватися» і з током крові переміститися до інших органів. Якщо тромб заблокує кровотік і перекриє транспортування кисню до життєво важливих органів, може швидко спричинити їх серйозні ушкодження або навіть призвести до смерті людини.
Ушкодження нирок також є поширене серед пацієнтів з важким перебігом Covid-19. У США у деяких шпиталях настільки збільшилася кількість пацієнтів, які потребують діалізу, що їм не вистачає спеціального обладнання. За словами фахівців, немає однозначного розуміння, що спричиняє ушкодження нирок, бо цей орган є вразливим і до інфекцій, і до імунних реакцій.
З підвищеним ризиком ушкодження нирок пов’язують перебування пацієнта на штучній вентиляції легень. Крім того, багато ліків, які експериментально використовують для лікування коронавірусної хвороби, відомі тим, що негативно впливають на нирки.
«Нирки — це перший орган, який виходить з ладу, коли людина серйозно хворіє на коронавірусну інфекцію», — додає доктор Хан.
Мозок є ще одним органом, який може вражати коронавірус. У пацієнтів можуть виникати інсульти, які вчені пов’язують із виникненням тромбів, появу яких, своєю чергою, спричинив Covid-19. Крім того, у хворих можуть спостерігатися дезорієнтація і галюцинації, що поставило перед науковцями питання, чи вражає коронавірус мозок безпосередньо.
«Очевидно, що у пацієнтів з Covid-19 є неврологічні прояви, — каже керівник неврологічного відділення Медичного центру при Університеті Каліфорнії (Сан-Франциско, США), доктор Ендрю Джозефсон. — Неврологічні симптоми є тривожним „дзвіночком“, який повинен спонукати вас проконсультуватися у фахівців».