Не збулися лісові забобони...
Хоча на свято Івана поливали рясні дощі, усупереч прогнозам, ліскові горіхи теж вродили рясно
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/420504/gorixy.jpg)
За кілька перших днів вересня повне п’ятилітрове відерко ліскових горіхів-вилушків назбирав у лісі неподалік батькової хати бережанець Андрій Турчин зі своєю мамою Марією. Урожай, на диво, багатий — торік не було і третини його. Буде чим «начиняти» і прикрашати домашні торти. Із цими горіхами вони особливо смачні.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/09/gorixy1(1).jpg)
У липні ми писали у «Високому Замку» про незвично багато зав’язі на кущах ліщини. Тоді «юні» плоди обліпили гілки великими і важкими гронами-суцвіттями. Дітвора тішилася в очікуванні вересневої смакоти, а сільські старожили у своїх прогнозах на осінь були обережними. Казали: все покаже «день Івана», 7 липня. Якщо у це свято дощитиме — ліскові горіхи замокнуть і не дозріють…
На мої іменини справді дощило, було прохолодно. Ну, думав, не бути цього року лісковим горіхам. Та ні — всупереч прогнозам стареньких сусідів, вони встояли перед негодою, «не замокли». Повне відерце вилушків (бо самі вилущуються), яке я побачив в Андрія та його мами, тому підтвердження. Як і розполовинена шкаралупа під ліскою — видно, горіхами смакували ще й білки-вивірки…
Цього збирального сезону я почув спростування ще одного лісового забобону. Побутує думка, що коли у лісі надибаєш маленький грибочок, не можна, як дехто це робить, залишати його, «щоби підріс». Треба класти його у кошик. Інакше, мовляв, цей гриб пропаде. Розпитав про це повір’я Андрія Турчина, бо він ще й — затятий грибник.
— То неправда! — каже наш співрозмовник. — Не раз на Високій Горі знаходив мініатюрні боровички. Прикривав їх листочками, приходив на це місце через день-два — і підбирав там великі гарні гриби.