«Оскар на Дністрі» не отримала, але червоною доріжкою пройшлася
Враження журналістки «ВЗ» від подорожі на Тернопільщину й відпочинку в Бакоті
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419642/img6259.jpg)
«Оскар на Дністрі» — так називалася чергова подорож, маршрут якої розробила туристична фірма «Карпатія-Галич-тур». Назва говорить про те, що треба було подумати про одяг, у якому ми мали з’явитися на червоній доріжці. І справді, за програмою, жінок просили одягнути вечірні або коктейльні сукні, чоловіків — смокінги або бодай костюми з «метеликами». Оскільки у нашій туристичній групі, окрім водія, було лише два представники «сильної» статі, то їм дозволили прийти у джинсах. Добре, що взагалі зголосилися поїхати. А то останнім часом у подорожі вибираються самі жінки…
Першою зупинкою нашого «оскарівського» вояжу були тернопільські Бережани. Попри те, що зі Львова до Бережан якихось дві години їзди, я тут іще жодного разу не була. Загалом, Бережани українському туристу незаслужено не відомі. Попри те, що того дня несамовито палило сонце, а під ногами — розбиті хідники, це місто заслуговує на увагу.
У Бережанах багато музеїв і цікавих пам’яток старовини. За словами гіда, «бережанами» називали людей, що селилися в цій місцевості з прадавніх часів. Історики пов’язують назву поселення із давньоруським словом «бережина», що означало «пологі береги річок із сіножатями». Перша документальна згадка про місто сягає 1375 року, але історія Бережан як поселення почалася ще у княжі часи: через місцевість проходив шлях від Львова до Теребовлі — колишньої столиці Теребовлянського князівства. Саме 1375 року угорський намісник Владислав Опольчик, що йменував себе «Божою милостю пан і дідич Руської землі», передав Бережани у власність бояринові Васькові Тептуховичу. У березні цього року виповнилося 490 років від часу надання Бережанам Магдебурзького права.
Мабуть, кожне місто має не одну легенду, пов’язану з його назвою. Так сталося і з назвою цього тернопільського містечка. Колись давно-давно, коли на тому місці, де тепер стоять Бережани, не було ні замку, ні ставу, жила собі в хатині самотня жінка. Не мала ні чоловіка, ні дітей. Якось їхали цими місцями бояри-податківці разом зі своїм почтом. Розшукували простих людей, з яких можна було б здерти грошей і харчів — для відправлення до стольного града Києва… Побачили здалека хатинку під лісом і звернули туди. Назустріч їм чоловік на коні з розбитим обличчям. Бояри запитують: «У хаті під лісом хтось живе?». Вершник на ходу замахав руками і лише встиг прокричати: «Бережіться Анни!». Бояри здивовано переглянулись, а старший гукнув писареві писаря: «Намалюй на березовій корі ліс, а збоку квадратиком познач хату і підпиши — «Бережіться Анни». Усім цей жарт сподобався і вони зареготали, а писар скорочено нашкрябав «Береж. Анни». «Покажи, що там вийшло?» — звернувся до писаря боярин. «Чого скорочено?» — розлютився боярин. «Букв багато, не поміщалися…», — перелякано відповів писар. «Нехай буде, — трохи заспокоївся боярин. — Тоді запам’ятаємо це місце, як написав писар». Після смерті жінки мальовничу почали називати Бережани.
Не буду розповідати про перлинки архітектури — все треба бачити на власні очі. Але не згадати про банк у центрі Бережан не можу. Я подумала, що це розкішний палац графа Потоцького. Але, як з’ясувалося, з 1910 року тут була Допомогова каса, яка діє досі і давно називається «Ощадбанком».
Якщо у Бережанах будинки здебільшого «просять» ремонту", то наступна зупинка нашої подорожі, місто Бучач, — повна протилежність. Тут охайно і панує атмосфера відпочинку. На 12 тисяч населення у місті безліч пам’яток архітектури. Бучач — місто, в якому створили свої шедеври скульптор Пінзель і архітектор Меретин. Серед тих шедеврів — чи не найвишуканіша в Україні ратуша та кілька культових храмів. За словами гіда, найдовершеніша в Україні ратуша — у Бучачі, посеред майдану Волі. Замовив це диво ХVІ століття тодішній власник міста, канівський староста Микола Потоцький, задумавши перевершити красою львівську ратушу (не ту, яка нині стоїть, а її попередницю, яка згоріла). Потоцький вирізнявся особливою вимогливістю. Будівничому ратуші, відомому львівському архітектору Бернарду Меретину, автору собору Святого Юра у Львові, Потоцький поставив ультиматум: поки ратуша не вийде гарнішою за львівську, архітекторові не дозволять одружитися… Завдання, яке ставив Потоцький, було виконано: стараннями тандему Меретин-Пінзель у Бучачі постала найкрасивіша ратуша країни.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/09/IMG_6168.jpg)
Коли гід сказав: «А зараз ви всі побачите щось неймовірне!», і повів нас на подвір’я костелу Успіння Пресвятої Богородиці, я аж скривилася. Будівля не вирізняється ані пишністю, ані оригінальністю. Але розкіш, створена геніальним Пінзелем, — всередині! Головна цінність храму — поліхромний вівтар роботи знаменитого скульптора Йогана Георга Пінзеля. У вівтарі домінує бірюзовий колір, який гарно гармонує з білими пінзелівськими скульптурами святих. Я думала, що скульптури і колони з коштовного каменю. Як з’ясувалося, це дерево!
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/09/IMG_6201.jpg)
Загалом, у Бучачі — тихо і затишно. Саме так буває у музеї, коли приходиш і, не поспішаючи, насолоджуєшся кожним експонатом. Атмосфера спокою і високої культури. Таким у моїй пам’яті залишиться неймовірний Бучач.
Попереду ж було те, на що чекала уся група — вечірка «Оскар на Дністрі». Ми трохи довго їхали, але воно того вартувало. Хто був на Поділлі, але не бачив Бакоти, того можна зачислити до категорії людей, які були в Римі, але не бачили Колізей. На Дністрі, що за 55 км від Кам’янця-Подільського, на території Національного природного парку «Подільські Товтри», знайшов прихисток шматочок раю — Бакота. Це село Колодіївської сільської ради Кам’янець-Подільського району. Але цього села ви не знайдете на карті України. Колишні його мешканці не можуть повернутися, поблукати між порожніми хатами, подивитися на закинуті садки. Бо там, де колись була Бакота, сьогодні тече Дністер. У зв’язку з будівництвом Дністровського гідровузла за рішенням чиновників Бакоту було виключено з облікових даних…
До 1981 року існувало село Бакота — колиска історії цього дивовижного краю. Існує дві версії розшифровки його назви: «Бакота — «бокота» — кусень хліба «(рум.), інша — «Бакота — бажане, чудове місце». Більшість науковців підтримує другу версію. Бакота як місто було столицею Дністрянського Пониззя ХІІ — ХІІІ століть. З 1199 року місто увійшло до об’єднаного Галицько-Волинського князівства. Перша згадка про місто датується 1240 роком. Це був період нашестя монголо-татарської орди хана Батия на Київську Русь…
Не треба їхати за тридев’ять земель, щоб поніжитися на сонечку і скупатися у водичці. Бакота — місце, яке навіть із морем, на мою думку, може зрівнятися. Але це тепер для нас це неймовірна краса. А що робилося у 60-х роках минулого століття?
У 60-ті роки селом почали ходити чутки про можливе затоплення села — у зв’язку з будівництвом гідроелектростанції на річці Дністер. На початку 70-х років долю села було вирішено примусово і однозначно: будівництво буде і потрібно виселятись. Спеціально сформовані бригади вирубували і спалювали по долинах дерева, інші переносили цвинтарі на відведені місця, також були сформовані будівельні та інші організації, що забезпечували вчасне переселення. Обов’язковою умовою для переселенців було те, що кожен сам свою хату руйнував та вирубував дерева у садку.
І нарешті, село опинилося під водою…
Попри сумну історію створення водосховища, природа подарувала цьому краю благодатний клімат. За даними метеорологів, у цьому районі унікальний мікроклімат — середньорічна кількість тепла на метр квадратний тут така сама, як у кримській Ялті. А скелі й ліс захищають узбережжя Дністра від північних повітряних потоків.
Підприємливі люди швидко зорієнтувалися і облаштували відпочинковий комплекс. Є де спати і що їсти, однак, якщо у готелі охайно і затишно, то кухня у ресторані залишає бажати кращого. Ціни на страви високі, а от якість цих страв — другосортна… Але ми цим особливо не переймалися, бо, продефілювавши червоною доріжкою, щойно почули перші акорди «Ой, смереко» у виконанні учасника гурту «Лесик-бенд» Ігоря Хомина, забули про все на світі! Танців «аж до рання» не було, на жаль, бо ресторан зачиняють о 23-й. Зате наступного дня на кораблику командир «корабля» нам влаштував таку дискотеку, що аж скелі довкола здригалися…