«Якщо не будемо у червоній зоні, то 1 вересня розпочнемо навчання»
Як готуються школи Львівщини до початку нового навчального року?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419187/shkola.jpg)
Ще кілька днів тому більшість батьків не знали, буде та школа чи знову доведеться сидіти з дитиною перед монітором комп’ютера? Усі сподіваються, що після 1 вересня школярі знову сядуть за парти… Як усе відбуватиметься і яких заходів безпеки дотримуватимуться у школах? Про це запитуємо освітян.
Любов Костюк, директор ліцею № 51
28 серпня стане відомо, до якої зони входить Львів. Якщо ми не у червоній зоні, то 1 вересня розпочинаємо навчання. Наша школа готова до очного навчання. Рекомендації, які дало Міністерство науки, кожна школа адаптувала «під себе». Усе треба продумати до найменших дрібниць, а насамперед — вхід до школи. Бажано, звісно, мати кілька входів і виходів. Наразі маємо лише два входи. Потрібно максимально розвести дітей, щоб не було скупчення. Окрім того, учнів розвели у часі. Одні заходять о 8.15 — молодша школа. Ми так робимо, бо маленьку дитину перед роботою приводять батьки. Четверті класи приходять на 8.35. Старша школа — о 10-й годині. Вони можуть побути вдома вранці і прийти пізніше. Звісно, уроки у них триватимуть на годину довше. Усі класи перебуватимуть лише у своїх приміщеннях, тобто не буде ходіння по школі у спеціалізовані класи — хімії, біології, фізики… Бо якщо хтось захворіє і у той кабінет зайде ще кілька класів на урок, це пряма загроза інфікування.
— Чи діти у школі харчуватимуться?
— Розробили графік харчування у їдальні. Встановили дистанцію між столами — півтора метра. За столом можуть сидіти лише чотири учні. Для того, щоб прохарчувати початкову школу, запровадили прогулянкові годинні перерви. І не лише з метою харчування, а й з метою максимального перебування дітей на свіжому повітрі. Протягом цієї години діти спілкуватимуться з вчителем. Усі класи, які навчаються за новою українською програмою, працюють тематично. Тобто якщо сьогодні тема, наприклад, «Яблуко», то яблуко обігрується і на математиці, і на уроці читання… Такий урок можна провести і на прогулянковій перерві. Окрім обов’язкових засобів безпеки (маски, дезінфекція рук, класів), у коридорах зробили розмітку стрілками. Учні рухатимуться лише в один бік. На вулиці також малюємо інтервал, за яким можуть заходити діти.
— Батьків першачків впускатимете до школи?
— У жодному разі. У школу може зайти лише мама неповносправної дитини, але у масці, бахілах… Батьки з дітьми і з вчителями можуть спілкуватися онлайн, головне — уникати скупчення людей. Від традиційного свята Першого дзвінка відмовилися. Але у кожному класі для дітей буде свято.
— То вже діти не зможуть гасати на перерві шкільними коридорами?
— Ні. І це буде найважче зробити. Кожен учитель, який має урок у класі, зобов’язаний відчинити вікна після уроку, а дітей вивести у коридор, або, якщо є можливість, вийти на вулицю. У коридорі вчитель під час перерви мусить бути з дітьми.
Ярослав Джурик, заступник директора з виховної роботи Львівської спеціалізованої музичної школи імені Соломії Крушельницької
— У нашій школі навчаються 415 учнів. Ми набрали 35 першокласників і розділили їх на два класи, тож кожна дитина сидітиме за окремою партою. Окрім того, у нас працюватиме й інтернат, адже у нашій музичній школі навчаються діти з семи областей України. Кімнати для проживання — великі, у кожній селимо по дві-три дитини. Зробили, як і щороку, ремонт в усіх кімнатах. Дезінфікувальні засоби ставимо на прохідній школи та в інтернаті. У масках ходитимуть зі школи в інтернат і навпаки, але у класах будуть без масок. Якщо дитина захоче вийти у коридор, зобов’язана одягнути маску. Зробили розклад уроків таким чином, щоб перерви у молодшої школи не збігалися з перервами у старшокласників. Старша школа починає навчання о 8.30, молодша — о 9-й. Розбіжність у перервах дасть змогу не стикатися дітям, скажімо, у буфеті. У коридорах зробили розмітку, щоб діти могли рухатися двома потоками. З Міністерства культури нам надіслали рекомендації, як мають відбуватися заняття духового оркестру. Одночасно вже не зможуть, скажімо, 40 музикантів зібратися на репетицію, тільки невеликими групами — за інструментами. Духовики зможуть сидіти не ближче одне від одного, як два метри.
— Колись у музінтернаті був ізолятор…
— Він працюватиме і цього навчального року. Там працюють лікар і медсестра. Ми виділили спеціально кілька кімнат на випадок, скажімо, підвищення температури у дитини, щоб вихованця школи можна було ізолювати перед тим, як віддати дитину до лікарні чи батькам.
— Більшість шкіл відмовилися від святкування Першого дзвоника. А як буде у вас?
— А у нас буде! Але тільки для першачків і одинадцятикласників. Першокласники ще не бачили школи, бо їх приймали в онлайн-режимі. Батьки також ще не знайомі з класними керівниками. Тому дозволили і батькам першокласників прийти на лінійку. Площа дозволяє дотримуватися півтораметрової дистанції. У нас — велике подвір’я. Правда, не гратиме шкільний оркестр, Гімн України звучатиме у запису.
Тетяна Малєрик, директор Лапаївського ліцею імені Героя України Георгія Кірпи Зимноводівської сільської ради
Традиційного Першого дзвоника у нас не буде. Плануємо його провести в інтерактивному форматі для першокласників. Однозначно, це буде на подвір’ї школи, але це буде не традиційна лінійка, а інтерактивний урок у дусі нової української школи. Діти поділені на невеликі групи, кожна з яких буде мати своє звертання. Частина дітей приходитиме до школи на перший урок, інша частина — на другий. Наша школа — велика, тож можемо собі дозволити дотримання дистанції, навіть попри те, що навчається 680 учнів.
— Маєте можливість посадити кожного учня за окрему парту?
— На жаль, парти у школі не розраховані на одного учня. Тож сидітимуть по двоє. Але класи просторі, тож парти стоятимуть на відстані одна від одної. У масках ходитимуть лише у коридорах. Учні середніх і старших класів мають індивідуальні шафки у роздягалці для верхнього одягу. І кожен учень має ключ до своєї шафи.
— На перерві дітям дозволятимуть ганяти по школі?
— У футбол грати точно не будуть. Передбачаємо проведення уроків на вулиці, наприклад, «Природознавство», «Я досліджую світ», «Географію», територія школи дозволяє це зробити.
Олександр Козловський, директор Школи східних мов та східних бойових мистецтв «Будокан»
— Ніякої святкової лінійки до початку навчального року у нас не буде. Ми її ніколи й не робили. Ні нам, ні дітям це не цікаво! 30 серпня у нас відбудеться театральне шоу для дітей, так зване аніме-паті. Проведемо конкурси, покажемо виставу для учнів та їхніх батьків. 1 вересня плануємо розпочати навчання у звичайному робочому режимі. Для учнів початкової школи не будемо вимагати масок, бо розуміємо, що нереально вимагати від дитини, щоб вона носила маску. Усі класи у нас укомплектовані одномісними партами.
— А старша школа?
— Щодо школи другого-третього ступенів, будемо пропонувати очно-дистанційну форму навчання. Частина класу буде навчатися у школі, інша частина — вдома дистанційно. Наступного тижня міняються. Ми звернулися до депутатів Львівської міської ради щодо того, щоб усі предмети в усіх школах міста Львова і всі класи поділити на групи. Так, щоб у групі було 10−12 дітей. Це розвантажить класи і зменшить навантаження як на вчителів, так і на дітей. І це зменшить поширення коронавірусної інфекції.
Михайло Ерстенюк, директор ліцею № 8
— Першого дзвоника у нас не буде, бо від лінійок відмовилися давно. Цього року будуть зустрічі дітей з класними керівниками. Першачки прийдуть до класу, всі інші зустрічатимуться поза межами школи. Діти з класними керівниками самі вибирають локації. 2 вересня усі діти прийдуть до школи. З усіма працівниками — від вчителів до технічних провели наради, де накреслили важливі заходи на перший тиждень навчання. А далі є два варіанти, хоча на сьогодні ми ще не вибрали, який це буде. За одним з варіантів, ми пропонуємо на наступний тиждень після початку навчання розвантажити школу. Ми зсунемо початок уроків. Для прикладу, 5−6-ті класи йдуть до школи на 9.30, а у 7−8 класів перший урок розпочнеться о 9.30. 9−11 класи почнуть вчитися з 10.30. Другий варіант подобається більше. Наступного тижня після початку занять до школи не йдуть 5−6 класи. З ними вчителі працюють зі школи дистанційно. У нас є спеціальна кімната з відповідною технікою, тож уроки можна проводити у гугл-класі дистанційно. Через тиждень ці класи приходять вчитися до школи, а на дистанційне навчання йдуть 7−8 класи. Потім — старша школа. Таким чином, суттєво розводимо дітей, зменшуємо скупчення дітей у школі. Бо, якщо всі одночасно прийдуть до школи, можемо швидко опинитися у червоній зоні.