«Без «синочка» не піду до садочка!»
Дітям не можна приносити з дому улюблені іграшки, а в приміщення садка не пускатимуть навіть мамів малюків, які цього року вперше підуть у ясла
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/418820/sadok.jpg)
Після кількох місяців карантину моя дитина бігла у садочок, як у «Дитячу планету». Навіть не снідала вдома, так поспішала.
При вході на подвір’я нас зустріла медсестра — у масці та одноразовому халаті поверх звичайного. Поміряла температуру, лише тоді впустила дитину. Батьків на подвір’я не пускають. По групах дітей розводить інша працівниця.
І хоча я доньку попереджала про нові правила, вона була явно заскочена таким прийомом. Але пішла — цікавість перемогла. А вже наступного дня йти у садочок відмовилась навідріз. Бо в групі іграшок мало (м'які забирали), а з дому взяти не можна. Бо всім дівчаткам не дозволили сісти за один стіл, а поділили… Заявила: «без „синочка“ (улюблений ведмедик) не піду в садок!» Але моя дитина перейшла в середню групу, тож принаймні знає вихователів та дітей, з нею ще можна домовитись. А як бути з тими малюками, які цього року підуть у садочок вперше? Особливо в «ясельки». Як пояснити такій дитині, що має йти від мами до чужої тьоті у незнайомий будинок? І навіть улюблену іграшку з собою взяти не можна…
«Не уявляю, як буде відбуватись ця адаптація. Хоч би дозволили у перший день зайти з дитиною у садочок, познайомити її з вихователькою, показати групу. Нам лише повідомили, що наприкінці серпня будуть збори батьків, швидше за все, у Zoom. Тоді складуть графік, за яким треба приводити дітей на адаптацію, аби не всіх відразу. Вихователька зізнається, що сама не розуміє, як це все буде відбуватись. Каже, можливо, в ясельну групу все ж дозволять заходити батькам, щоб принаймні переодягти дитину. Я, наприклад, не впевнена, що моя Оленка дозволить незнайомій жінці себе переодягнути… Та я, звичайно, ще місяць-два можу зачекати з садочком. У грудні дитині виповниться три роки, тож маю виходити на роботу. Подруга радить домовитись з сімейною лікаркою і продовжити декрет ще на півроку. Але чи збережеться тоді місце у садочку?» — розповідає Ірина Мельник, яка з вересня має вести дітей у групу раннього віку.
Моя однокласниця, яка працює помічником вихователя у ДНЗ, каже, що на місці батьків поки не віддавала б дитину в ясла. «Неправда, що маленькі дітки легше звикають до садочка, а після трьох це уже дається складніше. Є „циганські“ діти, які легко звикають. Більшість потребує мами поряд. У нас раніше дозволяли батькам під час адаптації залишатись на 15−20 хв з дитиною, і коли вона вже освоїлась, мама йшла. Або забирала дитину, якщо та дуже плакала. Переважно до жовтня уже всі більш-менш адаптовувались, — каже жінка. — А тепер уявіть. Приводять двох-трьох малюків одночасно. Їх треба переодягнути. У цей час хтось має наглядати за тими, що уже в групі. Хтось впісявся, хтось плаче. А в цей час вже чиясь мама дзвонить, що прийшла забрати, бо ж у перші дні дітей лишають на півгодини-годину. Тобто дитину знову треба переодягнути і вивести надвір».
В управлінні освіти ЛМР кажуть, що для дітей, які цього року вперше йдуть у садочок, діятимуть ті ж правила, що і для «старожилів». Тобто температурний скринінг на вході, заборона приносити з собою іграшки. «Ці правила не ми вигадуємо. Якщо буде інша вказівка від МОЗ, то правила можуть змінитись. Наразі для батьків у приміщення ДНЗ вхід заборонений, — каже головний спеціаліст сектору оцінювання якості освіти ЛМР Наталія Клочко. — Переважно у групах раннього віку 20−25 дітей. На адаптацію прийматимуть по кілька дітей впродовж вересня. Можливо, у деяких садках братимуть на адаптацію кількох дітей до обіду, кількох після обіду. Вихователям допомагатимуть вузькі спеціалісти, наприклад, психолог». Психолог у таких стресових умовах матиме багато роботи. Але, наприклад, у нашому садку у штаті лише один психолог, та й та працює не на повну ставку.
Перші тижні у садочку, так само, як і перші тижні у школі, це стрес для усіх. З тією різницею, що шкільна освіта — обов’язкова, а дошкільна — ні. «Кожна дитина індивідуальна, тож якщо одній для адаптації вистачить кількох тижнів, то в іншої цей період може бути значно довший. Але якщо батьки прийняли рішення, що дитина таки йде у садочок, то підготовку треба починати ще до вересня. Треба пояснювати дитині, що її там чекає. Зараз діти багато часу проводять надворі, тож можна з дитиною гуляти біля садочка, показувати — от бачиш, там бавляться дітки, ти теж скоро підеш у садочок, бо ти уже дорослий. Можна ходити дорогою, якою підете у садок, аби вона стала звичною. Придумати собі якусь гру чи запам’ятовувати об’єкти, які трапляються по дорозі. І в жодному разі не лякати дитину садком. Наприклад, от, будеш в садку, там тебе швидко привчать до дисципліни, — каже сімейний психолог Христина Решетило. — Хороший варіант — підлаштувати графік дитини до того, який буде в садочку. Коли забираєте дитину, розпитуйте, як минув її день, з ким бавилась. Ставте відкриті запитання, на які дитина не може відповісти „так“ чи „ні“. Уникайте питань на кшталт „чи тебе ніхто не ображав“, бо так ви наче підводите дитину до того, що там хтось може ображати. Так, зараз батьки не можуть зайти всередину, але можна зателефонувати виховательці і розпитати, як дитина поводилась. Хороший сигнал — якщо дитина їла. Отже, вона достатньо розслабилась».
У перші дні більшість дітей можуть плакати. Нема однакового рецепта для усіх, як діяти. Є діти, які маніпулюють істериками, тож тоді варто не піддаватись на такі маніпуляції. Як правило, такі діти перестають плакати, як тільки мама піде. «Ще один варіант — вихователька каже, що дитина увесь день гарно бавилась, а коли мама прийшла — розплакалась. Це тривожний сигнал. Він означає, що дитина увесь день перебувала у напрузі, і коли побачила маму, дала волю емоціям, — каже Христина Решетило. — Батьки мають розуміти, що дитина може бути не готова до садочка. Особливо, якщо йдеться про групу раннього віку. Тоді варто зачекати, якщо є така можливість. Дитині до трьох років все ж краще бути з батьками. Звичайно, є ситуації, коли мама мусить вийти на роботу і раніше. Але якщо є можливість залишити дитину довше вдома, варто нею скористатись».