«Військовий ліцей імені Героїв Крут – це відображення ставлення суспільства до своїх захисників»
Начальник Львівського військового ліцею полковник Юрій Гусар розповів про підґрунтя ситуації щодо свого «де-юре звільнення»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/418738/dsc04992.jpg)
Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут опинився у дражливій ситуації. Начальник військового закладу полковник Юрій Гусар виявився «де-юре звільненим». І це при тому, що керівник ліцею за останні два роки буквально підняв цей заклад з руїни. Його попередник, звільнений у 2018 році Роман Саляк, який протягом 28 років «кермування» занехаяв ліцей, усі ці два роки займався судовою тяганиною, наполягаючи на тому, що його звільнено незаконно.
При цьому Саляк не говорив про свій вік (на сьогодні — 76 років!) і про те, що цю посаду, згідно з указом Верховного головнокомандувача Збройних сил України, має обіймати кадровий військовий (а він вже військовим не є, і за віком бути ним не може). І рішення суду першої інстанції визнало накази про звільнення Саляка і призначення натомість Гусара законними. Проте колишній очільник ліцею продовжував свої відчайдушні намагання утримати посаду, і 17 серпня апеляційний суд вирішив вважати призначення Юрія Гусара на посаду начальника ліцею незаконним. Тепер це рішення треба оскаржувати у Верховному суді України…
Усі, кому не байдужа доля військового ліцею і хто стежить за ситуацією, заскочені таким рішенням. Адже за нинішнього керівника, полковника Юрія Гусара, ліцей став справді сучасним навчальним закладом. А що тут було два роки тому? Головний редактор «Високого Замку» Наталія Балюк описала багаторічний занедбаний стан військового ліцею. У 2018-му, одразу після того, як Юрій Гусар був призначений начальником, вона завітала у ліцей і жахнулася від того спадку, який тут залишив попередник. Територія заросла травою, від спортивних снарядів залишилася тільки назва, туалети смердючі, без дверей, зі старою побитою сантехнікою. Із харчуванням тут також не склалося, ліцеїсти скаржилися, що за попереднього керівника у каші та зупі опариші плавали, а варена бульба була як клей. Спортзал був непридатним для занять — прогнила дерев’яна підлога…
Уже через півроку роботи нового керівництва можна було помітити, що ліцей відновлюється з руїни. Вперше з’явилася концепція розвитку ліцею як закладу освіти, що готує майбутніх захисників. Відповідно, змінилися як підходи до забезпечення навчальних занять, так і суть військового вишколу. Ці плани змін та розвитку знайшли всебічну підтримку громадськості та влади, зокрема — голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина.
За останній час зробили капітальний ремонт у спортзалі, переклали підлогу, замінили вікна, встановили сучасну систему опалення, протипожежну систему. Відремонтували усі суміжні приміщення: роздягальні, туалети, душові, тренажерний та борцівський зали. Завершили облаштування спортивного поля зі штучним покриттям для ігрових видів спорту, навколо якого нарощується сучасна спортивна база — багатофункціональний спортивний майданчик, комплекс вуличних тренажерів, бігові доріжки… Відновлено смугу перешкод, яка стояла зруйнованою десятиліття. Поруч з нею створюють тактичне поле для командно-тактичних ігор (пейнтболу чи страйкболу) та занять з предмета «Захист України».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/Krut_4_2.jpg)
Оновили і відремонтували більшість навчальних кабінетів, наповнили їх сучасними інформаційними матеріалами. Багато із цих робіт зробили власними силами.
Але головне — тут з’явився дух сучасного європейського військового закладу. Юрій Гусар до цього призначення багато років працював заступником начальника Національної академії сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного. Після призначення начальником ліцею кардинально оновив кадри, багато спеціалістів привів із військової академії. До керівництва прийшла команда людей творчих, відповідальних, новаторів. У нинішній період війни з агресором вихователями «крутянців» мали бути люди, які самі пройшли фронт. Нині тут відбулася зміна покоління педагогічних працівників. Нові вчителі та вихователі для ліцеїстів є живими легендами.
«Ліцей відкрив двері для людей, — розповідає «ВЗ» полковник Юрій Гусар. — Ліцеїсти показують себе на всеукраїнських змаганнях, їздять з освітніми обмінами у військові ліцеї — Луганський, Волинський, Острозький. Сюди до них приїжджають колеги.
До коронавірусного карантину ми почали співпрацю з подібними іноземними закладами — аби брати краще і впроваджувати у себе". За словами полковника Гусара, ліцеїсти під керівництвом вчителів англійської мови взяли участь у міжнародному проєкті програми Європейської Комісії eTwinning «Holidays of Joy: Christmas and Easter in my country», де мали можливість обмінюватися листівками та спілкуватися англійською мовою у форматі відеоконференцій з однолітками з дев’яти країн Європи.
Почали швидкими темпами вдосконалювати технологічне забезпечення освітнього процесу. У 2018 році тут було два проєктори. Зараз інтерактивними дошками та проєкторами забезпечено 10 класів, всі вчителі забезпечені ноутбуками, активно використовують в освітньому процесі мультимедійні засоби, Google-Клас та інші онлайн-сервіси для дистанційного та змішаного формату навчання. Впроваджено електронні журнали і щоденники.
«Торік ліцеїсти почали навчальний рік у нових одностроях, з новим прапором. Два роки тому у ліцей був недобір ліцеїстів, тепер — конкурс на вступ», — додає полковник Гусар.
«Питання не у Гусарі. Гусар — це військовослужбовець, якого призначили сюди відновлювати ліцей, — пояснює підґрунтя ситуації начальник ліцею. — І він виконував свої обов’язки. Питання у тому, що хтось хоче зупинити зміни. Але розвиток неможливо зупинити. Сьогодні Військовий ліцей імені Героїв Крут — це гордість, це відображення ставлення суспільства до своїх захисників. Цього року зі 180 наших першокурсників 30 відсотків — діти учасників бойових дій та діти батьків, які загинули у період АТО-ООС. Вступають діти не тільки зі Львівщини, а й із Донеччини, з різних куточків держави. І цим дітям мають створити найкращі умови для навчання і проживання. Це престиж і честь влади та всієї громади Львівщини».
Як розвиватиметься ситуація надалі?
«Нинішнє рішення Львівського окружного адміністративного суду можна оскаржити у Верховному суді України, — резюмує полковник Юрій Гусар. — Окружний суд не зважив на те, що своїм рішенням порушив і мої права — як особи, яка наказом Міністерства оборони України отримала відрядження в органи державної влади, порушив і права Міністерства оборони. Апеляційний суд не взяв до уваги клопотання департаменту освіти і науки ЛОДА, управління майном спільної власності Львівської облради, Міністерства оборони — відкласти судове засідання через пандемію коронавірусу. Представник Міноборони взагалі має підтверджений коронавірус! По суті, суд порушив права на захист усіх учасників справи».
Коментар з приводу
Олександр Ганущин, голова Львівської обласної ради
Рішення суду на користь пана Саляка сприймаю вкрай негативно. За роки керівництва нового начальника ліцею бачимо позитивну динаміку. Будемо шукати шляхи виходу з ситуації: подавати паралельно в суд, іти до Верховного суду. Бо вважаємо, що нинішній керівник на своєму місці.