Ліщина рясна – як дощі...
Цього літа напрочуд потужно зародила ліщина, чого не спостерігалося давненько
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/416660/lischyna.jpg)
Юних горіхів на її гіллях у зелених «пелюшках» доволі багато, чекають осені, щоб вдосталь порадувати смакотою нас з вами і білочок. Та чи дочекаємося цих поживних зернят?
Мої земляки давно наслухані про повір’я, яке гласить: якщо 7 липня, у свято Івана, йтимуть дощі, ліскових горіхів (так на Тернопільщині називають плоди ліщини) не буде, вони замокнуть, не дозріють. І навпаки: буде у цей празник сонячно — чекайте щедрого урожаю вилушків (так у нас називають достиглі горіхи, які самі вилущуються із зеленого лона-кошичка).
У свято Івана з ранку до обіду лило наче з відра. Якщо вірити повір’ю, на горіхи-вилушки у вересні нам сподіватися годі. Поживемо — побачимо. Але щось мені підказує, що матінка-природа внесе приємну для всіх нас корекцію — і наша дітвора матиме чим смакувати. Та й господиням буде чим прикрашати торти, буде що додавати до різдвяної куті…
З лісковими горіхами пов’язане ще одне спостереження мудреців — синоптичне. Вони кажуть: якщо багато горіхів росте на ліщині — сподівайтеся холодної багатосніжної зими. Мовляв, завбачлива природа думає про тих, кому може бути у стужу сутужно, тому й продукує у збільшеному обсязі свої продовольчі припаси.