У гайморовій пазусі виявили… частину зубної пломби!
Львівські отоларингологи прооперували дівчину, яка цілий рік потерпала від головного болю
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413506/plomba1.jpg)
Через головний біль 17-річна жителька Новояворівська постійно не висиплялася, не могла нормально вчитися. Знеболювальне не допомагало. Зверталася до лікарів, але ті лише розводили руками. Коли батьки дівчини дізналися, що у Львівській обласній дитячій лікарні ОХМАТДИТ відновили надання цілодобової невідкладної допомоги, вирішили їхати на консультацію до Львова.
Пацієнтці провели ряд обстежень. Комп’ютерна томографія носа та приносових пазух показала наявність у лівій гайморовій пазусі стороннього предмета і запалення слизової довкола нього. Фахівці припустили, що саме це й могло провокувати напади головного болю.
Як розповів «ВЗ» Федір Юрочко, завідувач відділення дитячої отоларингології Львівського ОХМАТДИТу, попри те, що верхньощелепна пазуха сполучається з порожниною носа, самостійно сторонній предмет би не вийшов, тож вихід був один — операція.
Пацієнтку прооперували під загальною анестезією, із застосуванням малінвазивного ендоскопічного обладнання, тобто без великих травматичних розрізів. Сторонній предмет дитячі отоларингологи діставали через природне сполучення гайморової пазухи, розширивши його зсередини. Хірургічне втручання тривало годину. Крім Федора Юрочка, до операційної бригади ввійшли також лікар-отоларинголог Дзвінка Копанська і лікар-анестезіолог Віра Приймакова.
Із верхньощелепної пазухи пацієнтки лікарі дістали частину пломбувального матеріалу. Як розповіла медикам дівчина, торік у травні вона лікувала верхній зуб. Після цього й з’явилися скарги на головний біль. Звісно, що ані сама дівчина, ані її батьки не пов’язували це з візитом до стоматолога.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/plomba2.jpg)
«Ми припускали, що це — частина пломби, адже жоден інший предмет потрапити у гайморову пазуху не може, — пояснює Федір Юрочко. — Проте, як правило, з такими випадками зіштовхуються наші колеги, які працюють з дорослими пацієнтами, адже дорослі частіше потребують надання стоматологічної допомоги. Людина може мати анатомічну особливість, коли верхівка кореня зуба заходить у верхньощелепну пазуху (хоча фізіологічно всі корені верхніх зубів розташовані близько до неї), і якщо лікар дасть більше пломбувального матеріалу, то якась його частина може потрапити у цю порожнину».
Як розповідають лікарі-стоматологи, між зубами і гайморовою пазухою пролягає альвеолярний відросток або щелепна кістка верхньої щелепи, в якій розташовані корені зубів. Якщо імплант буде довшим за висоту кісткової тканини верхньої щелепи, може не лише ушкодити оболонку, а й проникнути всередину пазухи…
Пацієнтку вже виписали додому (на другий день після операції). Дівчина сподівається, що нарешті вона забуде про головний біль, який так довго її мучив, і повернеться до активного життя.