«Найбільший мій скарб – колектив. Бо що я варта без нього?»
Більшість кафе і ресторанів випускникам і молодятам повернули завдатки. А дехто взагалі закрився
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413417/restoran.jpg)
Молодят, які вирішили побратися у травні-червні, пандемія засмутила. Хтось вирішив перенести весілля на серпень-вересень, а хтось — взагалі скасувати. Розчаровані і цьогорічні випускники шкіл, які планували для прощання зі школою гучні забави чи закордонні тури. Однак карантин поламав грандіозні плани і мрії. Та, мабуть, найбільше карантин перекреслив плани власників туристичних фірм, ресторанів і кафе, які через пандемію змушені віддавати завдатки, а деякі навіть «перекроювати» штат або й взагалі закриватися. Як вони дають собі раду у цій ситуації, розпитувала журналіст «ВЗ».
Любов-Теодозія Микитка, директор туристичної фірми «Карпатія-Галич-тур»
— Фірма займається не лише відпочинком туристів в Україні, а й за кордоном, і зокрема відпочинком дітей. Родзинкою такого відпочинку є проведення випускних вечорів за кордоном. Цього року ми мали три групи. Одна вирішила їхати у столицю Австрії, інша до польського Кракова і 16 осіб з дрогобицької школи замовили собі подорож до турецької Антальї. Дві перші групи, які мали їхати до Кракова і Відня, перенесли подорож на осінь, а дітям, що мали летіти до Туреччини, заявки анулювали (ми працюємо з «Тест-туром»), а кошти заморозили.
— Що це означає?
— Вони можуть, на вибір, перебронювати собі відпочинок протягом року або чекати на повернення коштів з січня 2021 року. Випускники та їхні батьки ще у роздумах, але ми наразі дійшли висновку, що краще перенести випускний у «Буковель» приблизно на останні числа липня — після складання ЗНО.
— Але тоді їм доведеться знову платити за відпочинок?
— Ці заморожені кошти буде переведено у «Буковель». Зі зданої суми пропадає приблизно 10 відсотків, які пішли на податки, переказ-повернення грошей… До 1 липня дрогобичани мають з’ясувати усі питання і нам повідомити.
— А як щодо весіль, які проводите за кордоном? Були відмови?
— Так, тепер багато молодят хочуть весілля з атракцією. Ми організовуємо весільні тури за кордон. Це, в основному, Краків, хоча кілька разів молодята обирали Відень, але він значно дорожчий. Скажімо, у Кракові молодята беруть шлюб в українській греко-католицькій або православній церкві, про що ми домовляємося заздалегідь з цими церквами. Там оголошують щонеділі оповіді. Весілля гуляють близько 30 осіб у ресторанах при готелях. Фотографа беруть з України, бо його послуги значно дешевші, ніж послуги польського. Стіл також обходиться значно дешевше, ніж у нас, приблизно з особи 140−150 злотих (840−900 грн). У цю вартість входить варене-печене…У Львові весілля стартує від 1000 грн з особи, але ще треба багато всього приносити свого. Ті два весілля, які мали відбутися у травні, молодята перенесли на вересень.
Ольга Окілко, власниця ресторану «Вертеп»
— Через пандемію у нас забрали завдатки на березень, квітень і майже усі за травень. Одна пара з травня перенесла на серпень весілля, а завдатки на червневі забави наразі ще у нас. Нових замовлень ми ще також не мали. Люди вичікують. Випускний у нас був лише один, бо вечорів такого типу у нас зазвичай мало замовляють. Хоча другий «Вертеп» у нас поруч зі школою.
— Тоді чому?
— За всі 20 років існування закладу випускних у нас було дуже мало через те, що ми не дозволяємо гуляти до ранку. А випускні хочуть проводити до 6-ї, щоб йти на Високий замок зустрічати сонце. Забави у нас зазвичай закінчуються об 11−12 вечора. Хоча бувають мудрі батьки, які керують процесом випускного: отримали атестати о 15-й годині, і відразу до ресторану. Потім автобусом розвозять дітей додому і таким чином уникають небезпеки.
— То зараз ви ще закриті?
— Аякже! У час посту ми власними силами робимо ремонт і генеральне прибирання. А тепер це робимо у час карантину.
— У вас немає літнього майданчика?
— Немає. Якось я намагалася у другому «Вертепі» облаштувати такий майданчик, але дуже довга була «коломийка» з документацією у міській раді. А у першому ресторані навіть і не намагалася, бо він на першому поверсі дев’ятиповерхового будинку. І, звісно, такий майданчик прикрасив би заклад. Але я завжди зважаю на людей, які там живуть. Як кажуть: ця палатка не на тому перехресті. Літні майданчики у центральній частині міста, де є туристи, доречніші.
— Якщо людина приходить забирати завдаток, віддаєте усю суму повністю?
— Жодного разу за 20 років бізнесу у «Вертепі» я жодного завдатку не привласнила. У людей трапляється різне. Тож віддаю завжди. А тепер, у час карантину і кризи, — тим більше! Бо як можна взяти людські гроші, не провести заходу і не віддати?! Тут навіть мови нема.
— У час карантину багато ресторанів і кафе змушені були закритися. У деяких довелося звільнити багатьох. А як у вас?
— Жодного працівника не звільнила. Я, навпаки, переживала, щоб хтось сам не звільнився. Бо коли дозволять відкритися, то що буду робити без них? Один у полі не воїн. Що я варта без колективу? Трясуся над кожним своїм працівником. Зі мною люди працюють по 40 років. За березень заплатила людям повністю. У квітні з ресторанного фонду видала кожному по тисячі, а у травні сподівалися відкритися. Але… Мої працівники усі у відпустках без збереження заробітної плати.
Тетяна Баб’як, мама нареченого Артура
— У лютому ми замовили на 9 травня ресторан «Панська гора», ведучих, дали завдаток. А через місяць почався карантин. Організатор порадила нам забронювати ще одну дату. І нам пощастило, бо усі задіяні на нашому весіллі люди — оператор, фотограф, ведучі, музиканти, розпорядник були саме на цей день у липні вільні. Тому завдатків ні від кого ми не забирали. Сподіваємося, що біда врешті відступить і більше нічого не доведеться переносити.
Ганна Джиджора, директор ресторану «Валентино»
— Карантин вплинув на увесь ресторанно-готельний бізнес. І ми не виняток. У нашому ресторані немає таких величезних залів для проведення випускних чи весіль. Наш заклад трохи іншого формату. У нас не було замовлень наперед, і тому ніхто завдатків не забирав. Є літня тераса, яка працює від того моменту, коли нам дозволили, у звичному режимі. На літній терасі одночасно можемо помістити 30 осіб, але зараз не більше восьми — згідно з умовами карантину. Ми перевіряємо температурний режим, гості мають заходити у масках.
— Ви закуповували одноразовий посуд?
— Ті ресторани, які мають сертифіковану посудомийну машину, не зобов’язані купувати такий посуд. Лише є вимога до подавання приборів — вони мають бути запаковані у картонний пакет.
— Багато людей довелося звільнити під час карантину?
— Жодної. Усіх цінуємо і бережемо. Віримо, що усе мине і вся команда залишиться з нами.
Пані Іванна, заввиробництвом ресторану «Аркан»
— У нас від проведення випускних відмовилися практично всі. Навіть той, що мав бути 27 червня, випускники скасували. Ми усім віддали завдатки, бо у тому, що трапилося, не можна звинувачувати нікого. Було багато дзвінків останнім часом: люди цікавляться, чи ми вже відкрилися, бо планують ювілеї, колективні зустрічі. Але ми не працюємо, не відкривали літніх альтанок. Попри те, що закупили прилади для вимірювання температури, не ризикуємо відкриватися. Навіть альтанок не відкривали. На вулиці холодно, то хто захоче мерзнути в альтанці? Не можу викликати на роботу людей, бо хтось приїде випити кави, а ціла зміна має бути задіяна. Чекаємо до 20 червня, а там побачимо.
— Чула, що для літніх майданчиків треба мати одноразовий посуд…
— Так, я закупила трохи такого посуду. Видатки великі, але це економічно не вигідно. Бо людей на роботу треба викликати — кухаря, офіціанта, бармена, посудомийку… Звісно, за роботу людям треба заплатити, а ще й закупити одноразовий посуд… Зараз краще бути закритими. Тому ми вирішили не працювати у період карантину.