«Як би важко не було, обов’язково є світло, і до нього треба йти»
Знаменитості пишуть казки і читають їх на ютуб-каналі на підтримку онкохворих дітей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/412496/kazkarymma-ziubina.jpg)
Римма Зюбіна — не лише улюблениця любителів сцени чи кінематографа. Вона — воїн, волонтер не у кабінеті, а на передовій. Чи то на Майдані, чи на сході. А ще актриса допомагає фонду онкохворих дітей «Краб», і от уже протягом одинадцяти років раз на рік вони спільно проводять акцію «Переможці у житті». Коли на акцію приїжджають пацієнти, які перемогли рак, плаче від щастя разом з ними.
У 2015 році Римму Зюбіну знайшла харків’янка Ольга Луб’яна, психолог за освітою, яка займається благодійністю. Пані Ольга запропонувала актрисі написати казочку для збірки. Ці збірки видають, але їх не продають через мережу магазинів, а презентують на книжковому ярмарку чи на благодійних заходах. Кошти, виручені від продажу «Зіркових казок», йдуть на лікування дітей Харківської онколікарні. Казки до збірки писали не лише відомі люди, а й самі діти з цієї лікарні.
Римма Зюбіна у 90-х на телебаченні вела дитячу програму «Еники-беники», під час якої за програмою Джанні Родарі навчали дітей без будь-якої підготовки писати казки. Тому вигадувати казки Римма Зюбіна може на будь-яку тему, поєднуючи два різні, на перший погляд, непоєднувані предмети. Однак цього разу в актриси чомусь казка не виходила — як не крутила, але придумати щось цікаве не могла.
— Для того, щоб написати казку, треба зосередитися, — каже актриса. — А я вільної хвилини не мала. Час мене підпирав, але… Аж тут випала нагода полетіти у Стамбул з подругами Анею і Юлею. Однієї ночі, коли подруги вже спали, я зосередилася і написала казку про зірку і помідор. За методикою Джанні Родарі поєднала непоєднуване — те, що на небі, з тим, що на землі. Зірка вийшла живою, а помідор спочатку був зелений, бо недосвідчений, а потім червоний — старий. Зірка була самотня, як і помідор. Коли плакала самотня зірочка, а дощу давно не було, помідорові здавалося, що це вже дощик ллється на нього. Так вони познайомилися, закохалися, але як дістатися одне до одного? Тоді зірка принесла себе у жертву — полетіла до свого помідора, не знаючи, що коли зірка падає, — помирає. Як відомо, від щасливого кохання народжуються красиві діти. Зірочка влучила у помідора, з нього випало багато насіння, яке тепер на небі нам світить маленькими зірочками.
Презентували «Зіркові казки» (збірка виходить за підтримки МБФ «Відродження». — Г. Я.) на книжковому «Арсеналі» з автограф-сесією. І якщо у першій збірці були казки і знаменитостей, і пацієнтів онколікарні, то у наступній — лише митців, починаючи від Жадана. Там і казка Римми Зюбіної, і Олесі Жураківської, і Анжеліки Рудницької, там є також казки Марічки Бурмаки та її батька, і навіть від гурту ТНМК. А на звороті збірки написано: «Збірка казок присвячена дітям, що долають важку хворобу. Купуючи цю книгу, ви даєте можливість придбати ліки для хлопчиків і дівчаток, які приборкують не казкового дракона, а реальну загрозу для свого життя».
— Пригадую, на книжковому «Арсеналі» родина Ющенків також придбала два примірники збірки. Катерина Ющенко попросила у мене автограф, — усміхається пані Римма. — Було ніяково. Кажу: «У мене є ваш автограф, який ви мені давали на інавгурації вашого чоловіка. Але я ніколи не могла собі уявити, що у мене автограф братимете ви».
— А чому вирішили читати казки на ютуб-каналі?
— Ми намагаємося донести меседж: як би важко не було у житті, обов’язково є світло, і до нього треба йти. Це не просте читання казок, а читання казок, які ми написали для підтримки онкохворих дітей. До наших друзів, які борються з цим страшним захворюванням, волонтерів не пускають через коронавірус. Це велике випробування ізоляцією… Вони позбавлені реальної уваги — дітям бракує обіймів, живих усмішок. Я, як амбасадор дитячого фонду «Краб» у Києві, знаю, що у другій половині дня онколікарня наповнена волонтерами. Цих діток ми ніколи не залишаємо без уваги. Навіть у теперішніх умовах спілкуємося через скайп. От я і подумала, що було б добре, якби ми прочитали кожен свою казку цим діткам. Тож зробили таку естафету і щодня передаємо її одне одному у вигляді прочитання казки онлайн. Я свою казку прочитала першою, передала естафету актрисі Олесі Жураківській, а вона — Кості Грубичу, від Кості естафета перейшла до Анжеліки Рудницької… Сподіваюся, ми зачепимо дві збірки, бо там і Лада Лузіна, і доктор Комаровський, і 12-річна Даша Луніна, яка лікувалася у Харківській міській дитячій лікарні, і вчителька Оксана Колесникова, і художниця Маргарита Коваленко… Хтось писав віршовані казки, а хтось — прозу. Актриса Наталя Васько написала свою історію, бо її донечка виховувалася у Наталиної мами, і кожен приїзд додому був зворушливим. Цю історію Наталя Васько виклала у казці. Олеся Жураківська написала історію про хлопчика-паралімпійця, який народився хворим, і мамі пропонували залишити його у дитбудинку, але вона забрала сина і виростила гордість для України. У своїй казці Олеся розповідає про метелика, який народився без крил…
За словами Римми Зюбіної, Оля Луб’яна дає можливість діткам в онколікарні щодня слухати «Зіркові казки». Діти з інших лікарень України також можуть слухати ці казки на ютуб-каналі (тут, тут і тут).