Передплата 2025 ВЗ

Діти, діти, де вас подіти?

Батьки мають право на відпустку на весь період карантину. Але без збереження зарплати

Ще кілька тижнів тому ми жартували: не такий страшний коронавірус, як карантин. І справді, після несподіваного рішення Кабміну про загальний карантин з 12 березня по 3 квітня чимало українців почали панікувати. Хтось сумнівається, що через одного хворого на країну з населенням 37,3 млн (якщо вірити урядовому перепису) запроваджують карантин в усіх областях. Тим більше, що жодного нового випадку зараження не зафіксували. А може, ми не знаємо реальної картини захворюваності через брак спеціальних тест-систем?

Інші підозрюють, що справа зовсім не в епідемії. Мовляв, влада таким чином намагається уне­можливити масові зібрання (в тому числі акції протесту) і за ці три тижні планує прийняти кілька скандальних законів. Адже, попри заборону заходів з чисельністю понад 200 осіб, засідання ВРУ відбу­ватимуться.

Та якими б не були справжні причини введен­ня карантину, найбільше він вдарить батьків, які працюють, що мають малих дітей. Про їхні інтер­еси, здається, ніхто не подумав.

У Львові батькам дали кілька днів, аби приду­мати, куди прилаштувати дітей на час карантину. Так, і 12, і 13 числа у школи ще можна приводи­ти дітей, але уроків уже не буде. А вже з понеділ­ка робіть з дітьми що хочете. Пощастило тим, у кого є бабуся під боком. Моя дитина, швидше за все, ці три тижні буде як естафетна паличка, пе­реходитиме від однієї бабусі до іншої. Причому одна з бабусь працює у лікарні, і це додатковий ризик. А якщо бабусі в іншому місті чи працюють також на повний день? Наймати няню? Це мо­жуть собі дозволити хіба що батьки з дуже висо­ким заробітком, адже няня на восьмигодинний день і у «мирний» час обходилась щонайменше у 400 гривень. А тепер розцінки ще зросли. Брати відпустку на роботі? Це непоганий варіант, якщо, звичайно, керівник дозволить. Але ж як потім пе­режити літні канікули?

За словами юристки MA Lawyers Мар’яни Мельник, Закон «Про відпустки» передбачає відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною віком до чотирнадцяти років на період оголошення карантину на відповідній території. Тобто якщо карантин три тижні, то й відпустка за власний рахунок мала б бути на три тижні. Причому право на таку відпустку мають мати, батько, бабуся чи дідусь, або інша особа, яка є опікуном дитини. «Така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки упродовж року буде відповідних подій. Період, на який оголошено карантин, має бути підтвер­джений документально. Це можуть бути довідки з навчальних закладів, копії наказів про призу­пинення навчального процесу», — каже Мар’яна Мельник. Разом із заявою про надання відпуст­ки треба також подати копії свідоцтва про наро­дження дитини. Роботодавець зобов’язаний ви­дати наказ про надання відпустки.

Три тижні відпустки за власний рахунок — це неабиякий удар по сімейному бюджету. І про жодну компенсацію з боку держави не йдеться. До прикладу, у сусідній Польщі рішення про ка­рантин є підставою для виплати лікарняних. При­чому їх виплачують як людям, які через підозру на коронавірус змушені перебувати 14 днів в ізо­ляції, так і батькам, чиї діти змушені сидіти вдо­ма через закриття навчальних закладів. Кошти виплачують одному з батьків з Фонду соціаль­ного страхування. В Японії влада виділила 4,1 млрд доларів на підтримку економіки і стимулю­вання ділової активності, яка постраждала через спалах коронавірусу. Значна частина з цієї суми розрахована на компенсації батькам, які через карантин у школах змушені були взяти відпуст­ки. В Україні ж про жодну матеріальну підтримку не йдеться. Максимум — рекомендують робото­давцям за можливості організувати батькам не­повнолітніх дітей роботу в дистанційному режи­мі. Для деяких професій це і справді непоганий варіант. Однак ані медсестра, ані продавець не зможуть працювати дистанційно.

Цікаво, що, попри оголошений карантин, ди­тячі розважальні центри продовжують працюва­ти у звичному режимі. Так само як і торгові цен­три, кінотеатри, ресторани. Звичайно, тут уже кожен сам вирішуватиме, йти туди чи ні. Однак з досвіду попередніх «грипозних» карантинів, то замість школи діти часом мало не цілим класом йдуть у «Дитячу планету».