Три хвилини для дитини
Як максимально ефективно використати час на спілкування, якого бракує
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/406720/czas.jpg)
Соціологи підрахували: батьки, які працюють, проводять з дітьми в середньому… 36 хвилин на день. Можете заперечити, мовляв, ні, я приділяю своїм щонайменше дві-три години увечері. Але час, коли ви готуєте вечерю, а дитина поруч малює чи дивиться мультики — не рахується.
Батьки виправдовуються: я проводжу з дітьми стільки часу, скільки можу викроїти. «Брешете», сказала би вам американська соціальна антропологиня та педагогиня Еріка Крістакіс. За її словами, батьки зараз проводять більше часу з дітьми, ніж будь-коли раніше. Попри різке збільшення відсотка жінок, які працюють, тепер вони приділяють більше часу турботі про дітей, ніж у 1960-х роках. Памперси, пралки, мультиварки, сервіси доставки продуктів та можливість працювати дистанційно — усе дає нам чималий резерв часу. Однак взаємодія між батьками й дітьми все менш якісна. Батьки постійно присутні у житті своїх чад фізично, але емоційно включені у нього менше. Тому насправді важливо не те, скільки часу проводите з дитиною, а наскільки ефективно ви його використовуєте.
Перше правило, яке радять засвоїти психологи, — правило трьох хвилин. Чи ви забираєте малюка з дитячого садочка, чи повернулись додому з роботи й застали дитину за грою, — перші три хвилини мають бути її, і лише її. Насамперед, треба присісти, аби ваші очі були на одному рівні (або підхопити дитину на руки), і обійняти. Обійматись треба доти, доки ваше чадо само вас не відпустить. Для дітей тактильний контакт дуже важливий. Розпитайте дитину про її день, подруг, іграшки. Якщо вранці «захворів» улюблений ведмедик, запитайте, як його справи. Навіть якщо ви з роботи і вмираєте з голоду, перші три-п'ять хвилин мають бути лише для дитини.
Про що краще не питати
Однак розпитування не повинні перетворитись на допит. Якщо дитина ходить у садок чи школу, уникайте питань «Чи тебе хтось ображав?». Бо навіть якщо не ображав ніхто, дитина сприйматиме це, ніби ви її віддаєте туди, де можуть ображати. Краще запитайте, з ким ти сьогодні бавилась?
Є мами, для яких важливо знати, що дитина їла. Не вимагайте детального звіту — про перше, друге і компот. Для дітей це не надто важлива інформація, тому ввечері вона і справді може не згадати, що було на обід. Але це зовсім не означає, що вона нічого не їла. Якщо було щось дуже смачне (несмачне) дитина скаже сама. І якщо зізнається, що не обідала, бо було щось, що їй не смакувало, не сваріть. Їсти несмачну їжу вона навряд чи почне, а брехати навчиться.
Ще одне шкідливе питання «Як успіхи у школі?». Навіть у відмінників бувають невдалі дні. А батьки мають бути тими, з ким дитина може поговорити і про невдачі. Якщо ж вимагати у дитини лише «успіхів», вона почне приховувати свої невдачі і почуватиметься винною за погані оцінки. А то й взагалі уникатиме спілкування з батьками, аби не треба було давати відповіді на незручне питання.
Просіть допомоги
Нерідко вдома всі вечеряють нарізно — тато перед телевізором, мама спочатку годує дитину, потім їсть сама. Але дуже важливо, аби сім’я хоч один раз на день їла за одним столом. Навіть якщо малюк ще у кріслі для годування, його варто присунути до «дорослого» столу. Жодних мультиків чи новин у фоновому режимі під час вечері. Це час спокійно поїсти і розпитати одне одного, як минув день.
Якщо ж перед тим, як сісти до вечері, її треба спочатку приготувати, не відмахуйтесь від дитини. Мовляв, йди дивись мультики, я зайнята. Просіть у неї допомоги. Наприклад, вона може подавати вам картоплю чи розставляти виделки-ложки. Навіть якщо без такої «допомоги» ви впоралися б швидше. По-перше, дитину корисно залучати до домашніх справ. А по-друге, так вона почувається дорослою і важливою. А головне, це час, який ви проводите разом.
Пів години на гру
Звичайно, після вечері переважно хочеться влягтись перед телевізором відпочити. І є величезна спокуса увімкнути дитині мультик на планшеті, а собі якесь кіно на телевізорі (чи навпаки). І нерідко дитина сама про це просить. Але дитинство є для того, аби бавитись. І батьки мають брати участь в іграх. Пропонуйте дитині побавитись у щось, але гру вона має запропонувати сама. Навіть якщо вона любить бавитись у хованки і 150 разів поспіль ховається у шафі — підігравайте. Хороші батьки мають знати імена усіх іграшок, ходити до них на день народження і лікувати, якщо є така потреба. Ідеальний варіант — настільні ігри. До них дитину можна залучати приблизно з трьох років. Це той варіант, коли гра може бути цікавою і батькам, і дітям одночасно.
Психологи радять виділяти на гру з дитиною щонайменше пів години. І в цей час не варто відволікатись на телефон чи телевізор. Якщо «норматив» виконано, можна і мультики подивитись. Але перед сном хтось із батьків має дитині почитати казку. Це важливо і для її розвитку, і для зміцнення зв’язку між мамою (татом) та дитиною.