ВІЛ-інфікований протягом року заражає у середньому… двох осіб!
Якщо приймає антиретровірусну терапію, є безпечним для оточення, зокрема сексуального партнера, може жити повноцінним життям і мати здорових дітей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405817/maxresdefault-1047x400.jpg)
Україна залишається однією з двох (після Росії) найбільш уражених епідемією ВІЛ-інфекції та СНІДу країн у Європі. За інформацією Європейського центру з контролю і профілактики захворюваності та Європейського регіонального бюро ВООЗ, кількість нових випадків інфікування ВІЛ і смертей від СНІДу в Україні продовжує зростати. Дедалі частіше у тих осіб, в яких ВІЛ-інфекцію виявляють вперше, одночасно діагностують туберкульоз (як легеневий, так і позалегеневий), і дедалі частіше саме ця недуга вкорочує віку хворим на СНІД. Після інфікування вірусом імунодефіциту людина може про це не здогадуватися, адже жодних симптомів у неї немає. Згодом починає частіше застуджуватися, більше втомлюється, але чи багато із нас звернуло б уваги на ці «тривожні дзвіночки»? Як результат, велика кількість хворих звертається по допомогу до фахівців уже на термінальній стадії ВІЛ-інфекції. Кожна друга інфікована особа не знає про свій позитивний ВІЛ-статус.
Як розповіли «ВЗ» у прес-службі Департаменту охорони здоров’я ЛОДА, майже 80% нових випадків ВІЛ-інфекції реєструється серед осіб віком від 25 до 49 років. На Львівщині станом на початок січня на обліку перебуває 3946 ВІЛ-інфікованих людей, з них у 1426 діагностували СНІД. ВІЛ-інфікованих дітей — 269, з них на СНІД хворіє 20. За підрахунками медиків, приблизно така ж кількість (близько 4000 жителів області) переконані, що вони здорові. Оскільки не відчувають погіршення самопочуття (або мають легкі прояви, на які не звертають уваги), до лікарів не звертаються, продовжуючи заражати інших.
Рівень поширеності ВІЛ-інфекції у Львівській області становить у середньому 157,6 випадку на 100 тисяч населення. Це — менше, ніж загалом по Україні (326 випадків на 100 тисяч населення). Згідно з даними за 2016−2018 рр., темп приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Львівській області зменшився на 2,2%. А от темп приросту захворюваності на СНІД, навпаки, зріс на 4,2%.
Вірус передається:
— парентеральним шляхом (наприклад, при введенні ін’єкційних наркотиків, коли людина використовує для цього шприц, який до цього вже був у вжитку);
— від матері до дитини під час вагітності, пологів (за умови, що жінка не приймає спеціальних ліків, які гальмують розмноження вірусу) або грудного вигодовування;
— статевим шляхом (у незахищеному сексі, без застосування бар’єрних контрацептивів). Раніше сплеск захворюваності фіксувався серед гетеросексуальних осіб. Однак зараз спостерігається тенденція до зростання захворюваності серед чоловіків, які практикують секс із чоловіками.
В організм здорової людини вірус проникає із зараженою кров’ю через ушкоджені ділянки шкіри або слизових (часто — невидимі неозброєним оком). Чим більше вірусних часточок міститься в інфікованій біологічній рідині, тим вищий ризик зараження. Вірус міститься у всіх рідинах: крові, спермі, вагінальних виділеннях, грудному молоці та лімфі. Присутній він також у сечі, сльозах, виділеннях із носа, слині, мокротинні, поті та блювотних масах, але у настільки мізерних кількостях, що заразитися ним при контакті із цими рідинами неможливо. Тому при поцілунках, кашлі, чханні, спільному користуванні посудом, туалетом чи душем він не передається (такі випадки у світі ніколи не фіксувалися), але може передатися при користуванні однією зубною щіткою. Скажімо, якщо і у вас, і у ВІЛ-інфікованого кровоточать ясна. Або якщо наважитеся зробити тату чи пірсинг, манікюр або педикюр «на дому» чи у салоні зі сумнівною репутацією. Або випадково поранитеся використаною голкою (скажімо, сівши на лавку у парку і не зауваживши шприца). Або надасте першу допомогу людині з кровотечею (тому навіть якщо травму отримав ваш колега чи близький друг, не варто контактувати з чужою кров’ю без латексних рукавичок).
«Підчепити» вірус можна й у стоматкабінеті, якщо інструменти не були належним чином продезінфіковані. Передається він при всіх видах сексу (не лише вагінальному, а й анальному та оральному, хоч інфікування при оральному є найменш вірогідним). Раніше найпоширенішим шляхом зараження було переливання донорської крові… Презерватив не дає 100% гарантії, що вдасться уникнути інфікування, адже він може порватися чи зіслизнути під час статевого акту, тож найкращий спосіб захиститися — мати постійного сексуального партнера і знати про його ВІЛ-статус. В аптеці можна придбати експрес-тест на ВІЛ. За 15−20 хвилин отримаєте результат. Якщо показує негативний, ви — здорові (точність результатів — 97−99%), якщо позитивний — пройдіть повторне тестування у спеціалізованому медичному закладі. Такі тести можуть давати хибнопозитивні результати, тому не панікуйте заздалегідь.
Вакцини проти вірусу немає — як і ліків, які б дозволили повністю очистити кров від патогена. Але є препарати, які перетворюють смертельну хворобу на хронічну, — дозволяють її контролювати так само, як контролюють свою недугу хворі на цукровий діабет чи артеріальну гіпертензію.
Україна стала першою країною у Східній Європі, яка на 100% забезпечена ліками, необхідними для проведення антиретровірусної терапії. Якщо ВІЛ-інфікований не приймає цих препаратів, заражає протягом року приблизно двох осіб. Якщо почав приймати на ранніх стадіях (незалежно від кількості CD4-T-лімфоцитів — саме їх знищує вірус, поступово позбавляючи хворого імунного захисту), ризик передачі вірусу знижується на 96%. Така людина може жити повноцінним життям (у більшості хворих лікування полягає на прийомі однієї таблетки один раз на день) і мати здорових дітей. Зараз антиретровірусною терапією у світі охоплено 47% ВІЛ-інфікованих. Загалом цим вірусом заражено 37 млн осіб на планеті.
А тим часом…
Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС), створена з метою всебічної, скоординованої боротьби у глобальному масштабі з епідемією ВІЛ/СНІДу та її наслідками, визначила пріоритетну ціль під назвою «90−90−90». Перший крок до подолання глобальної епідемії — зробити так, аби 90% ВІЛ-позитивних осіб дізналися про свій статус, стали на облік та розпочали лікування. Наступний — аби антиретровірусною терапією було охоплено 90% ВІЛ-інфікованих і нарешті третій — аби у 90% пацієнтів, які приймають ці ліки, вірус у крові не виявлявся (показник вірусного навантаження становив менш як 1000 РНК/мл). До 2030 року ціль «90−90−90» планують замінити ціллю «95−95−95», досягнувши якої вдасться нарешті зупинити поширення смертоносного вірусу. За останні 40 років, відколи триває епідемія, СНІД забрав життя 35 млн людей.
Цифра
10−15 років
Стільки часу у ВІЛ-інфікованого може не бути жодних симптомів. Хоча у перші тижні після зараження можуть виникати клінічні прояви, схожі на грип чи застуду: підвищуватися температура тіла, боліти голова, м’язи та суглоби, першіти у горлі, турбувати втома, слабкість, посилюватися потовиділення вночі. У міру того, як вірус нищитиме імунну систему, збільшуватимуться лімфовузли, людина втрачатиме вагу, у неї може часто виникати діарея тощо.