Ціна раритетної поштівки може сягати 200 доларів
У кав’ярні «Штука» – виставка новорічно-різдвяних поштівок львівських колекціонерів Оксани Бобошко-Вандерховен і Євгена Булавіна
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/404152/lystivka8095701328428942990953784794916186632486912n.jpg)
Чому саме поштівки на тему Різдва? Тому, що Різдво і Великдень — два основні родинні свята, які об’єднують людей емоціями. Саме на ці свята обмінювалися і висилали поштою листівки з привітаннями.
Співавторка виставки новорічно-різдвяних поштівок львів’янка Оксана Бобошко-Вандерховен колекціонує поштівки понад двадцять років. Зараз її приватна колекція налічує їх понад дві тисячі. Тему для колекціонування обрала цікаву — жінка на поштовій листівці.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/lystivka_9.jpg)
Загалом ілюстрована поштівка з’явилася не так давно, близько 120 років тому, однак межа ХІХ — ХХ століття стала її золотим віком. У колекції львів’янки саме такі поштівки. Це листівки золотої епохи арт-нуво, або, як її називають у Галичині, сецесії. У цей період жінка заполонила собою все, її образ був усюди — в архітектурі, інтер’єрах, екстер’єрах, декорах. Листівки межі ХХ століття цікаві з огляду на їхній дизайн.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/lystivka_80861818_2837908446260630_7319351105404534784_n.jpg)
Ними не тільки вітали одне одного, а й прикрашали кімнати. Наприклад, гарні поштові новорічні листівки викладали на спеціальній таці біля головного столу чи на кухні біля креденсу. У цей час вони були масового виробництва і видавалися великими накладами. Колекціонерам не так важко їх здобути. Однак для колекціонування Оксана Бобошко обирає поштівки, які випускали лімітованими серіями. Вони менш доступні, тому придбати їх можна на аукціонах, що вона часто й робить. Проте надає перевагу блошиним ринкам, завдяки яким і поповнює свою колекцію. Там знаходить те, що шукає.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/lsytivka_2.jpg)
Ціна поштівки може коливатися у діапазоні від одного до 200 доларів. «Для мене кожна поштівка, яка приходить у колекцію, на той момент є найціннішою, бо я її вполювала. Далі вона поповнює колекцію. Приходить нова», — каже колекціонерка.
Для прикладу, на аукціоні у Відні жінка придбала три поштівки Кірхнера. Це прізвище нічого не говорить звичайним людям, але багато значить для колекціонерів. Кірхнер — знаний у світі колекціонерства ілюстратор. Його робіт просто так на ринку не купиш, лише на аукціонах. Вони надзвичайно вишукані, на них зображені жінки доби сецесії. У віденських варштатах була спеціальна організація, яка виготовляла речі часу сецесії. Там працювала Мела Мутер, теж ілюстраторка, поштівки якої надзвичайно важко знайти. У пані Оксани є лише одна поштівка її авторства. Поштівки з ілюстраціями Мели Мутер зображали моду того часу.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/lystivka_7.jpg)
Нинішня виставка — вже третя, в якій бере участь Оксана Бобошко-Вандерховен. Тепер вони разом з Євгеном Булавіним, власником кав’ярні «Штука» і колекціонером, вирішили представити раритетні поштівки з тематикою Різдва.
Колекціонер Євген Булавін експонує теж надзвичайно цікаві поштівки. На них — сцени Різдва Христового, до того ж у дуже цікавому оформленні — українською вишивкою. «Думаю, людям це буде дуже цікаво, бо воно — українське. Це 30-ті роки, коли художники, малюючи картини, переносили їх на поштівки. Тема Різдва, Святої вечері, Марії та Ісуса, а також теми фольклорні, бо найбільш виражені традиції святкування українського Різдва — у селі. Феноменальні листівки», — зазначає Оксана Бобошко-Вандерховен.
Фото з відкритих джерел