Куріння – як лотерея
От тільки «виграш» у ній – рак легенів, який щороку виявляють у 12 тисяч українців. 61% з них помирає протягом року після діагнозу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401603/kurinnya.jpg)
В Україні курить кожен четвертий чоловік (24,2%) та кожна десята жінка (9,4%). У світі налічується цілий мільярд курців. Це приблизно кожен сьомий житель планети. Чим небезпечне тютюнокуріння? Лікарі попереджають: якщо вам 30 років і ви не відмовляєтеся від цього сумнівного задоволення, будьте готові, що у 60 років у вас діагностують рак легенів, і шанси на порятунок не будуть високими. Ця смертельно небезпечна хвороба на початкових стадіях, як правило, має безсимптомний перебіг.
«Щороку від хворіб, прямо чи опосередковано пов’язаних із тютюнопалінням, помирають 700 млн осіб, — розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я з пульмонології Надія Рудницька. — Куріння — як лотерея. От тільки „виграш“ у ній — важка і часто невиліковна хвороба. У 25% курців розвивається легенева патологія (хронічне обструктивне захворювання легень, хронічний бронхіт), у 25% - серцево-судинна, що провадить до інфарктів та інсультів, у 25% - онкозахворювання (рак легенів, бронхів, губи, глотки, трахеї, стравоходу тощо). У 25% курців розвиваються інші недуги, зокрема облітеруючий ендартеріїт (запалення внутрішніх оболонок артерій — як правило, нижніх кінцівок) та цукровий діабет, що загрожує у майбутньому ампутацією стоп, виразкою шлунка тощо. Пацієнти, які курять, часто думають: якщо вже захворів, то пізно кидати курити. Але якщо людина лікується і при цьому продовжує курити, це як фарбувати іржаву трубу: хворий витрачає гроші, а хвороба при цьому продовжує прогресувати».
Діти, матері яких курили під час вагітності, відстають у фізичному та розумовому розвитку та важать у середньому на 200 г менше. У жінок, які курять, на 50% вищий ризик передчасних пологів, ніж у тих, які не мають цієї шкідливої звички. Це все — за умови, що вагітній вдалося уникнути викидня, а такі випадки не є рідкістю.
«В одній цигарці, яку викурюєте, міститься 7 тисяч шкідливих речовин (смоли, важкі метали, як-от кадмій, фосфор тощо). Серед них — 70 канцерогенів (речовин, які напевно спричиняють ракові захворювання). Температура горіння цигарки дорівнює температурі плавлення алюмінію і заліза. Сьогодні тютюнове лобі намагається ввести в оману курців, пропонуючи їм „менш шкідливу“ альтернативу — „лайт“ (легкі) цигарки, кальяни та електронні сигарети. У їхній парі містяться пропіленгліколь, що володіє канцерогенним ефектом, гліцерин, який невідомо як поведеться в організмі при згорянні, та вітаміни, що при потраплянні у дихальні шляхи виявляють спотворену дію», — каже лікар-пульмонолог.
Людина, яка почала курити сьогодні, завтра на рак через це не захворіє, — але є велика ймовірність, що захворіє через кілька десятків років. Куріння сприяє прямому ушкодженню ДНК і веде до накопичення вибіркових, хаотичних мутацій у геномі, які нашаровуються одна на одну. Який орган є найслабшим — там і з’явиться злоякісна пухлина.
Токсичні, канцерогенні речовини, які містяться у цигарках, виявляють у крові, тканині нирок і навіть цервікальному слизі у жінок. Вчені підрахували: якщо людина щодня викурює пачку цигарок, у клітинах її легенів щороку виникають близько 150 додаткових мутацій, у клітинах гортані — 97, горла — 39, ротової порожнини — 23, сечового міхура — 18, печінки — 6.
«Щороку про те, що у них рак легенів, дізнаються 12 тисяч українців. На жаль, лише 40% з них можемо запропонувати лікування. З тих 40% лише 13% вдається вилікувати, — озвучує сумну статистику заступник генерального директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Орест Тріль. — 61% хворих помирає протягом першого року з моменту встановлення діагнозу. Причина такої високої смертності — пізнє звернення (на стадії кровотечі і розпаду пухлини)».
«До цих 12 тисячі хворих додайте ще 3 тисячі — у стількох українців кожного року діагностуємо рак стравоходу. Якби одного дня всі курці припинили курити, третини випадків раку вдалося б уникнути. Практично всі наші пацієнти — курці (курять зараз або курили у минулому). Вивозимо з реанімації хворого, якому видалили уражену пухлиною легеню, у якого кожен вдих супроводжується болем, а він (задихаючись, кашляючи) наївно цікавиться у лікаря, коли зможе… знову закурити, — розповідає хірург торакального відділення онкоцентру Ігор Богуцький. — Залежність у курців — така ж, як у залежних від героїну чи ігроманів. Це — величезна проблема, про яку не прийнято говорити в українському суспільстві. Курить чоловік, то й що? Дружина йому й слова не скаже. Головне, що не п’є і гроші додому приносить. І це ми говоримо про швидку смерть від раку. А якщо у 45 років трапиться інсульт, і людина у наступні 10 буде лежати паралізованою, потребуючи постійного догляду, ліків? Як така перспектива?».
Закон вимагає, аби 50% передньої частини пачки цигарок займав напис «Куріння вбиває», а зі зворотного боку було графічне зображення з написом-попередженням «Куріння викликає рак», «Куріння викликає імпотенцію» тощо. Діяти цей закон почав із жовтня 2012 року, Україна стала 40-ою країною у світі, яка запровадила такі норми. Наскільки ефективними вони виявилися? Надія Рудницька озвучує невтішні дані: лише 1% курців вдається попрощатися зі шкідливою звичкою. Значно кращий ефект, на думку Ореста Тріля, дала заборона куріння у громадських місцях. Аби покурити, людина мусить шукати місце, де це можна зробити, а це вже — дискомфорт, з яким не кожен курець хоче миритися…