Урятувати котів із вулиці Літньої
Зооволонтери намагаються влаштувати долю 43 тварин, яких знайшли у помешканні померлої жінки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/400764/kotyfoto.jpg)
Сумна історія «котів із вулиці Літньої» набирає обертів. Львівські зооволонтери заопікувалися долею 43 тварин, яких у середині жовтня знайшли у помешканні померлої жінки на вулиці Літній. Нагадаємо, 61-річна пенсіонерка, пані Наталя, мешкала сама і тримала пів сотні котів. Була відлюдькуватою, із сусідами не контактувала, двері завжди зачиняла на ключ. Тому коли раптово померла, то близько тижня пролежала у квартирі. Увесь цей час тварини були голодні, зневоднені, троє з них померли. Коли нарешті 16 жовтня двері квартири вибили, кілька котів втекли, а решту 44 забрали львівські зооволонтери. І досі мають з ними клопіт…
Зооволонтер Ольга Сидор розповіла «ВЗ», що прилаштувати бідак у добрі руки майже не вдається. Знайти добрих господарів змогли лише двом. Решту хвостатих лікували у приватних зооклініках, де навіть з усіма можливими знижками суми боргів катастрофічно накопичувалися. Зокрема, допоміг чотирилапим відомий меценат, власник ветклініки Олександр Маркевич. Після лікування котів почали розвозити по волонтерах, перетримках, інших клініках. Після тижневого перебування у клініці помер один чорний кіт, якого звали Штайнмаєр.
На харчування, наповнювач для туалетів і перетримки потрібні кошти. Зооволонтери відкрили рахунки, куди вдається залучити певні суми, але борги все одно є. Хоча вже менші, ніж були раніше. «Усі без винятку коти були ослаблені через голод, анемію, зневоднення, — розповідає Ольга Сидор. — Є тварини як молоді, так і дуже поважного віку. Деякі відновлюються швидко, а у старших на тлі голоду і стресу вилізли хронічні хвороби. Тішить, що страшних котячих вірусних інфекцій немає. Спочатку йшлося про те, щоб відгодувати (не перегодовуючи), просто не дати вмерти. З часом будемо лікувати другорядні проблеми, найбільшою з яких є зуби. Із зубами катастрофа майже в усіх, а це означає, що котячі стоматологи (а є й такі!) матимуть ще багато роботи. Є серед „літніх“ котів і кілька геть диких. І це проблема…».
Коти з вулиці Літньої — обідрані, худі, з сумними очима. Звичайно, цих тварин у біді ніхто не залишить. Але їхня невесела історія стала останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння волонтерів-котятників. Бо якщо з безпритульними собаками у Львові нібито все гаразд, ними займаються ЛКП «Лев», притулок «Милосердя», інші волонтери, то з котами зовсім «печалька». У ЛКП «Лев» їх можуть хіба простерилізувати, і то — на безкоштовну стерилізацію треба чекати не один день. Притулку для котів у місті немає.
«Львівська міськрада добре зробила, що ще 2014 року визнала безпритульних котів частиною екосистеми міста — як природних дератизаторів, — розповідає „ВЗ“ зооволонтерка Любов Шкільняк. — Прийняли спеціальну ухвалу „Про заходи захисту котів від жорстокого поводження“, але далі цього справа не пішла. Практично усю роботу з котами переклали на плечі волонтерів та опікунів. Поки волонтери це все мовчки тягнули, на них все „їхало“. А зараз вони вже „вклєкли“, далі вже не можуть тягнути… Чому волонтери мають за свої кошти вирішувати спільну проблему усіх львів’ян? Адже це теж міська господарка. Наприклад, у Польщі безпритульними тваринами займається аналог нашої Муніципальної варти. Вони як бачать безпритульну тварину на вулиці або їм телефонують мешканці — приїжджають і забирають її в притулок».
Любов Шкільняк розповідає, що у Львові у гуманний спосіб не вирішено питання з тваринами, які залишаються після померлого самотнього власника. Часто людина вмирає, і після неї залишаються тварини, які нікому не потрібні, зокрема і спадкоємцям. Зазвичай ті викидають тварин на вулицю. Тому місто має або зобов’язати спадкоємців опікуватися чотирилапими як частиною спадку померлого, або, якщо квартира переходить у комунальну власність міста, частину коштів треба спрямувати на вирішення проблеми із тваринами, які жили у цій квартирі.
«Останнім часом стрімко більшає людей, які викидають тварин на вулицю, — каже пані Люба. — Наприклад, кошенят викидають на смітники у мішках, коробках. Є й такі люди, які ненавидять котів, труять їх. Нещодавно на Коновальця, біля шкірвендиспансеру, у дворі отруїли 16 кошенят. Я час від часу ловлю безпритульних котів і віддаю на стерилізацію. Якщо вдається. Бувають зовсім дикі тварини. Маю спеціальну котоловку, яку мені подарували у Польщі. Точніше, це боброловка, але підходить для котів. Ми, волонтери, записалися на прийом до міського голови. Хочемо, щоб нам допомогли провести інформаційну акцію, — аби просвітити людей, що треба провести кампанію зі стерилізації котів. Хочемо розвісити листівки про це на дошках оголошень ЛКП, щоб нам дали якісь банери. Треба вирішувати проблему по-людськи, по-європейськи…»