«Навіть кіт лізе до нас у ліжко грітися від пляшок з гарячою водою...»
Жителі Нового Роздолу рятуються, як тільки можуть, від холоднечі у помешканнях. Розбиратися із ситуацією прилітав керівник уряду
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/400747/nr3.jpg)
Те, що «холод — не тітка» відчувають на власній шкурі жителі «міст сірчаників» — Нового Роздолу і Новояворівська. Батареї центрального опалення тут — наче секції морозильника. У цих містах досі не стартував опалювальний сезон. І невідомо, коли розпочнеться. 60 тисяч людей (серед них — діти, літні, немічні) мерзнуть у холодних сирих помешканнях, багато хто хворіє. Ситуацію визнано надзвичайною, вона загрожує техногенною катастрофою. Такою, яку у січні 2006-го пережив Алчевськ на Луганщині. Поки що біду відвертає аномально тепла осіння погода. Але як тільки ударять морози, колапс неминучий! З трагічними наслідками.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/11/NR-teplo-2.jpg)
«У нашій квартирі холодніше, ніж на вулиці»
Їдемо у Новий Розділ — туди, де становище найбільш критичне, майже патове. З першого побіжного погляду, місто живе спокійним життям. Двірники звично замітають вулиці, курсує транспорт, динамічно працює ринок, по тротуарах прогулюються люди. Але як тільки заводимо з ними розмову, наш оптимізм вивітрюється.
Працівниця львівського «Бадеру» Емілія Савосіна, мати трьох синів шкільного віку, не стримує емоцій:
— У нашій квартирі холодніше, ніж на вулиці. У дитячій кімнаті і спальні увімкнули масляні калорифери, які шалено мотають електрику. Третю кімнату обігріває відкрита газова духовка на кухні. Знаємо, це небезпечно, але іншого виходу немає. Мої школярі, які вчаться у Новороздільській СШ № 3, скаржилися, що мерзнуть у класах. Щоб зігрітися, вибігали на перервах надвір. Добре, що маємо газову колонку, тож можемо нагріти воду для купання. А от знайома гріє її на конфорці у тазику. Більшість людей з мікрорайону, де не функціонує центральне опалення, напрошуються у душ до родичів, друзів, знайомих, які мають бойлери.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/11/NR_2.jpg)
Хто винен у наших негараздах? Колишні і нинішні управителі міської теплоелектроцентралі. Тепломережу не підготовлено до зими. Якщо і запустять ТЕЦ, можуть початися аварії на теплотрасах, потопи у висотних будинках…
У помешканні пенсіонерки Галини Ріжнів, що мешкає на вулиці Шашкевича, нема ні тепла, ні гарячої води. У хаті холодно, сиро, цвіль добирається у шафу. Переживає не стільки за себе, як за внучку.
Щодня по кілька годин на день проводить на вулиці 84-річна Ольга Михайлівна, колишній акушер. Не для того, щоб подихати свіжим повітрям — щоб зігрітися. Надворі тепліше.
— Зять купив мені обігрівач, — розповідає жінка про своє життя-буття. — Так зробили майже всі у нашому будинку. Але електропроводка не витримує навантаження. Увімкнеш пральну машину — зупиняється. Деякі сусіди, щоб не мерзнути вночі, придбали електропростирадла. Але це дороге задоволення. Я натягаю на себе дві ковдри, зверху накидаю шубу. На голову одягаю хустину. Коли надворі сонячно, гуляю до п’ятої вечора — поки не почнеться мій улюблений серіал. Тоді закутуюся і вмикаю телевізор. Не знаю, що робитиму, як вдарять морози…
Назустріч нам ідуть дві жіночки, одна у капюшоні з хутра. Теж ловлять останнє осіннє тепло.
— Живу у новому мікрорайоні, на дев’ятому поверсі будинку, який називають «китайською стіною», — каже колишня няня дитсадка. — У кімнатах лише +10. Гріємося від газової конфорки. Чайник закипить — всі стіни від пари мокрі. Сирість жахлива. Натягаємо на себе кілька курток і так гріємося.
— Сьогодні чоловік роздобув масляну батарею, поставила її у коридорі, — доповнює жінку її подруга. — Але щоб обігріти три кімнати, цього замало. Наша маленька Настя носить по три пари шкарпеток. Школярі у класах сидять за партами у куртках. Внучка каже: «Вчителька, як ніколи, дозволяє нам під час перерви бігати по коридорах — щоби зігрітися. Але це, бабусю, не допомагає.».
У Лілії Пашовської з проспекту Шевченка свої переживання:
— На вечір включаю у холодній квартирі конвектор. Через це повітря у кімнатах сухе, сперте — малому ніс забиває, не має чим дихати. Але іншого способу зігрітися не існує.
Ірина Гойчук з Набережної живе на першому поверсі, їй дошкуляє холод і сирість з підвалу. У кімнатах — 8−10 градусів тепла. Майже все вкрилося пліснявою, стіни кімнат зацвіли.
Колишній продавець Людмила (зараз у декретній відпустці) розповідає:
— У мене двоє дітей, найменшенькому — півтора місяця. Писали у міськраду, аби дозволили встановити у квартирі індивідуальне опалення — відмовили. У хаті холодно, сиро, кинулася цвіль. Семирічна доня підхопила алергію. На ніч вмикаю обігрівач, зранку хату треба провітрити — тому у ній знову стає студено. Через наш холод старша сестричка не хоче приїжджати зі Львова у гості. Каже: ліпше я залишуся у теплому гуртожитку.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/11/NR_1.jpg)
«Гріємося у магазині. Дякувати Богу, продавці не виганяють…»
Щоб не задубіти остаточно, новороздільці вдаються до різних, часом креативних, методів виживання. Колишня працівниця відділу капітального будівництва «Сірки» Ярослава Солтан гріється за допомогою деталі від… важкоатлетичної штанги.
— Колись мій син, інвалід І групи, для поліпшення здоров’я піднімав ці тягарі, — розповідає Ярослава Іванівна. — Одному з дисків-клапанів, які син насиляв на гриф, я знайшла інше застосування: розпікаю його на газовій конфорці — і тепло від нього іде у хату. Спочатку той клапан чадів, але зараз випарів не дає. Небезпечно, кажете, — а що робити? Так само нагріваю каструлі з водою, вони виконують роль батарей. Ще одна моя проблема — почорнілі від цвілі стіни. Вчора відмивала їх водою з хлоркою…
Інша пенсіонерка, 76-річна Любов Лучак, нагрівальним елементом у своїй квартирі зробила металевий круг від світильника. Теж розпікає залізо до червоного на газовій плитці, і гріються біля нього з чоловіком (переніс три інсульти). Роблять так перед тим, як лягти у ліжко. «Бо якщо з холоду у холод, то не заснемо, — пояснює колишня начальник лабораторії у гальванічному цеху. — А мерзнути мені ніяк не можна: перенесла вісім операцій, погано циркулює кров. Як сильно змерзаю, перестаю дихати…».
Любов Михайлівна каже, що утеплила поролоном вікна, двері, але це допомагає мало. Якщо у хаті +12, вважай, пощастило. Ходить по хаті у махрових штанях, колготах, куртці. Коли готується до сну, натягає махрову сорочку, халат, штани і хустку. Через проблеми з болячками і холоднечею пенсіонери-інваліди Лучаки викликали на підмогу внука, який вчився у Німеччині. Він теж відчуває дискомфорт у зв’язку з «холодомором»: лягає спати у спортивному костюмі, куртці…
— Мені важко пересуватися, бо задихаюся, — виливає нам душу пані Люба. — Незважаючи на це, часто ходжу у магазини. — Не купити щось, а зігрітися, бо там кондиціонери теплом дують. Багато наших пенсіонерів приходить у крамниці за теплом. Дякувати Богу, продавці не виганяють…
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/11/NR_4_IMG_2139.jpg)
Ще один, такий же далекий від цивілізованого, спосіб самообігріву вимушено практикують мешканці багатоквартирного будинку неподалік міського озера. Гарячу воду заливають у великі пластикові пляшки, кладуть їх у постіль, щоб прогрілася, — і лише тоді лягають спати. Під ковдру пірнає і тулиться до гарячої тари домашня киця…
Ультиматуми змерзлих людей
Новороздільська і Новояворівська теплоелектроцентралі, які нині стоять на припоні, свого часу обслуговували потужне виробниче об’єднання «Сірка». Гарячу воду і тепло вони давали також у житла його працівників. Коли хімічне виробництво згорнули, змінилася доля обох ТЕЦ. За віянням часу, ці державні об’єкти виставили на приватизацію. Господарями теплоелектроцентралей стали ТзОВ «НВП Енергія-Новояворівськ» та ТзОВ «Енергія-Новий Розділ». Кінцевими власниками цих підприємств були підприємці-політики Богдан та Ярослав Дубневичі. Національне антикорупційне бюро України запідозрило фірми нардепів у корупційних оборудках: мовляв, виділений ТЕЦам за пільговими цінами державний газ (бо виробляли тепло для населення) бізнесмени використали для наживи. Начебто вироблену цим газом електрику продавали на сторону за ринковою ціною. НАБУ оцінило завдані державі збитки в 1,43 млрд грн.
Коментарі для «ВЗ»
Фірма-попередник хотіла зриву опалювального сезону
Василь Муравель, міський голова Новояворівська
Наше місто готувалося до опалювального сезону. Основні регламентні роботи проведено. Але працівники ТЕЦ заявили, що не працюватимуть, поки їм не виплатять заборговану за 3,5 місяця заробітну плату. Тимчасовий управитель — фірма «Гарант Енерго М» не впоралася зі своїми функціями. Зараз її усувають від управління. У вівторок я був у Києві у Кабінеті Міністрів, вкотре озвучував нашу проблему перед прем’єром. У середу глава уряду мав бути у наших краях. «Нафтогазу України», «Укртрансгазу» поставлено завдання своїми фірмами зайти на проблемні теплооб’єкти Львівщини.
З працівниками нашої ТЕЦ розмовляв голова ЛОДА Маркіян Мальський, представники підприємства, яке має замінити попереднього управителя, — і люди уже готові взятися до праці. А щодо заяв деяких громадян про те, що у суботу безстроково перекриють траси, якщо у середу не буде тепла, — це емоції. Люди у нас помірковані. Якщо побачать реальні кроки для розрулювання ситуації, то й реагуватимуть відповідно.
Скільки треба часу для того, щоб тепло прийшло у квартири новояворівців? Залежить від багатьох чинників. Є свої особливості роботи електродвигунів. Навіть якщо буде газ у трубах — це не вирішує всіх питань. В одному місці технічна процедура може затягнутися на день, в іншому — може бути виконана за декілька годин. Працівники нашої ТЕЦ готові зробити все, щоб якнайшвидше подати тепло…
Хто винен у всій цій катавасії? Раніше у нашому місті не було проблем з теплом. Були корупційні проблеми у фірми, яка надавала ці послуги. Не спрацювали ті правоохоронні органи, які повинні були це контролювати. Нашої вини немає. Якщо державні органи взяли на себе управління заарештованими приватними об’єктами, від яких залежить життєзабезпечення міст, то повинні були це завдання успішно виконати. У Києві визнають, що у фірми, яку призначили новим управителем, не було ніякого досвіду. Задум був нормальний: приходить новий управитель, перебирає до себе всіх людей, які працювали на тому підприємстві раніше. Але попередники не хотіли, щоб хтось прийшов на їхнє місце і нормально працював. Вони хотіли зриву опалювального сезону, домагалися того — і домоглися.
У нас теж були проблеми з абонентською базою, але ми підключили всіх, кого тільки можна було, і 7 березня люди отримали перші платіжки. Як результат — із 46 млн 980 тис грн заборгованості новояворівці проплатили на початок листопада 41, 5 млн грн.
Проблемою займаються перші особи держави
Тарас Грень, заступник голови Львівської облдержадміністрації
Назвати конкретну дату подачі тепла жителям Нового Роздолу і Новояворівська не можу. Але можу запевнити: з огляду на те, які зусилля докладають для цього, і те, що до розв’язання цих проблем підключилися всі, від кого це залежить, подачу тепла забезпечимо максимально швидко. Цією проблемою займаються у тому числі перші особи держави. Вже є інформація про заміну управителя. Ним стане велика державна структура. Стоїть завдання якнайшвидше ліквідувати прориви у тепломережах і запустити тепло.
Прем’єра дезінформують з області…
Тарас Батенко, народний депутат
Переговорив з прем’єр-міністром України — у середу, 13 листопада, він був у Новому Роздолі. Визначена урядом дочка НАК «Нафтогаз» замінить управителя ПП «Гарант Енерго М». Але думаю, що прем’єра дезінформують посадові особи області — подають неповну інформацію, видають бажане за дійсне. Тому що досі, попри оголошений стан надзвичайної ситуації (а це треба було робити значно раніше!), жодні альтернативні теплокомунальники не приступили до випробування мереж ТЕЦ, закачування води і ліквідації проривів! Місто замерзає! Сподіваюся, приїзд пана Гончарука все остаточно розблокує — інакше трагедії не минути!
Усі фото автора