На власній шкірі
Чому у чоловіків пізніше з’являються зморшки і практично не буває целюліту?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/398508/cholovicha-shkira.jpg)
Жінки заздрять Пенелопі Круc — папараці жодного разу не вдалося зафіксувати на обличчі голлівудської «зірки» прищика чи почервоніння. А заздрити треба… чоловікові, сусіду і колезі по роботі. У чоловіків від природи не тільки довші вії. Вони старіють пізніше за жінок, і їм не доводиться відчайдушно боротися з «апельсиновою шкіркою».
Шкіра як матрац
Людська шкіра за своєю будовою нагадує тришаровий матрац. Верхній шар (епідерміс) — найтонший. У представників сильної статі він складається із 30 шарів клітин- «цеглинок», у той час як у жінок — з 14−20. Ось чому чоловіча шкіра на 25% товстіша від жіночої, більш стійка до сонячного випромінювання (не так швидко обгоряє на сонці і не так швидко піддається фотостарінню), механічних і хімічних ушкоджень.
Середній шар (дерма) у чоловіків також товстіший, ніж у жінок. Дерма менш еластична, гірше тягнеться, проте збагачена колагеном — білком, який робить шкіру пружною. У чоловіків колагену більше, тому не дивно, що їхня шкіра старіє з «невеликим запізненням».
Нижній шар — підшкірна клітковина, яка у жінок внаслідок дії гормону естрогену є більш жирною та об’ємною. Це пояснює, чому чоловічі стегна не прикрашає «апельсинова шкірка», а у жінок (часто навіть худеньких) може з’являтися целюліт.
До сьомого поту
Шкіра складається з безлічі клітин, які відповідають за наш зовнішній вигляд і по- різному поводяться залежно від статі. Наприклад, у мужчин меланоцити (пігментні клітини) продукують більше меланіну, тому чоловіча шкіра, як правило, темніша за жіночу. А ще чоловіки активніше пітніють, бо потових залоз, які працюють за принципом термостата, запобігаючи перегріву організму, у чоловіків суттєво більше. Їхні сальні залози, діяльність яких регулюється гормонами і сигналами, що їх надсилає мозок, інтенсивніше продукують шкірне сало (себум). Як наслідок, у представників сильної статі сильніше розширюються пори, частіше з’являються вугрі та комедони (наслідок закупорки протоку сальної залози шкірним салом і ороговілими лусочками епітелію).
Облисіла голова? Буде більше волосся на тілі!
Зі шкіри ростуть волосини, а точніше — з цибулинок, розміщених у волосяних фолікулах («мішечках»). У чоловіків на густину «засадження» і кількість волосин впливають чоловічі гормони (андрогени), передусім тестостерон. Чим вищий рівень тестостерону, тим більший ризик облисіння. Проте природа вирішила не обділяти чоловіків і, як компенсацію, пропонує їм густу «рослинність» на обличчі, тулубі, верхніх і нижніх кінцівках.
Чого хоче чоловік
«Ще років 10−20 тому чоловіки соромилися звертатися до косметолога чи дерматолога, купувати чоловічу косметику. Тепер представників сильної статі усе частіше можна побачити у косметологічних клініках та салонах краси. Але гендерна різниця і надалі присутня. Жінки звертаються більше профілактично, а чоловіки зазвичай зволікають зі зверненням. Приходять, коли вже є якась проблема», — ділиться спостереженнями лікар-дерматолог, косметолог вищої категорії Жанна Приходько. Хоча й наголошує: чоловіки, які застосовують ін’єкції ботоксу, проводять контурну пластику чи ревіталізацію обличчя, сьогодні — не така вже й рідкість.
Що найбільше турбує представників сильної статі? Якщо вірити результатам опитування всесвітньо відомої німецької компанії, що спеціалізується на виробництві споживчих товарів (в опитуванні взяли участь 7 тисяч чоловіків з європейських країн, Росії, Японії і Китаю), 40% скаржаться на появу вугрів, 38% - на сухість шкіри, 34% - на почервоніння. На запитання, як вони борються із подразненням шкіри, 48% респондентів відповіли: «Використовую спеціальну косметику». 35% просто починають пити більше води. Внаслідок зневоднення в організмі починають накопичуватися токсини, і першою на це реагує шкіра. Спробуйте не поспати ніч і при цьому нічого не пийте або пийте тільки каву і алкогольні напої. Зранку подивіться у дзеркало. Результат, як то кажуть, — на обличчі! Здоровий чоловік середньої тілобудови повинен випивати близько 2 л води на день.
55% опитаних чоловіків припускають, що їхня шкіра не має гарного вигляду через надмірні фізичні навантаження (точніше, інтенсивне потовиділення, яке їх супроводжує). 49% звинувачують погодні явища (мороз, вітер тощо). 47% визнають, що їхня шкіра — надто жирна і тьмяна через неправильний раціон харчування (надлишок жирної, нездорової їжі, фаст-фуду).
Спершу «гусячі лапки», а незабаром — і мімічні зморшки…
Як і у жінок, у чоловіків перші зморшки з’являються переважно у ділянці повік (т. зв. гусячі лапки). Шкіра на повіках у 10 разів тонша за шкіру на щоках. У ній мало сальних і потових залоз, тому зазвичай вона пересушена. Кровообіг у цій ділянці слабкий, водночас повіки складаються також із клітин, які відповідають за алергічні реакції — звідси застій лімфи, набряки, темні кола і «мішки» під очима.
У жінок є одна суттєва перевага над чоловіками: в останніх мімічні зморшки з’являються швидше. Це пов’язано з тим, що у шкірі чоловіків у 15 разів більше гладких м’язових волокон, розташованих між епідермісом і основою волосяного фолікула, які відповідають за появу «гусячої шкіри» (піднімають волосини).