Дністровських мідій возвеличили у камені
По війні вони рятували українських селян від голоду
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/398439/wasyllev.jpg)
Село Оксанівка на Вінниччині мініатюрне — мешкає тут, біля українсько-молдовського кордону, всього 47 людей. Зате віднедавна воно стало знаменитим. А прославилося унікальним пам’ятником, якого немає ніде у нашій країні. Молоді львівські скульптори Наталія Лейкіна, Сергій Грицанюк та Василь Лев увічнили у білому ямпільському пісковику… річкових мідій (по-місцевому — скойок), що водяться у близькому Дністрі. Саме його водам повоєнне покоління оксанівців зобов’язане своїм життям.
У 1946−1947 роках в Оксанівці (тоді вона називалася Флиминдою) та у багатьох інших селах Центральної, Східної та Південної України лютував голод — від недоїдання люди пухнули, падали з ніг. Особливо тяжко було навесні, коли у селянських коморах не залишалося ні зернинки. Від смерті нещасних врятував… Дністер. Його води винесли на берег неймовірно велику кількість молюсків-скойок. Виснажені оксанівці збирали їх цілими мішками-відрами, тут же, на березі річки, розкладали вогонь, у казанках варили цих черепашок, добували з мушель м’ясо, запивали його бульйоном з мідій — і так до зневірених поверталися життєві сили.
Усе це на власні очі бачила, усе це пережила 93-річна жителька Оксанівки Ольга Харевська, якій односельці доручили відкрити пам’ятник. Ту драматичну повоєнну історію розповідала вона і львівським митцям. Почуте наштовхнуло їх на створення оригінальної композиції — напіввідкритої мушлі мідії-скойки, всередині якої, як у лоні матері, згорнуте калачиком немовля, що символізує життя. Під скульптурою напис: «Згадай, як на берег ріки зійшли дари Дністрових вод».
— Ця чудотворна подія не могла залишити нас байдужими, — розповів кореспонденту «Високого Замку» один з авторів цієї високохудожньої роботи Василь Лев. — Місцеві люди не вірили, що із брили каменю може народитися такий пам’ятник. До нас підходив один тамтешній чоловік і казав: «Як вам вдалося передати те, про що мій дідусь розповідав?». Та й бабуся Оля, яка пережила голод, була вражена тим, що молоді люди захотіли увічнити цю подію. Ми всі глибоко пройнялися почутим, тому намагалися якнайкраще розкрити образ щедрих Дністрових вод, які подарували людям життя…
Пам’ятник львівські скульптори витесали за два тижні. Встановили його на центральній площі села під час українсько-молдовського етнофестивалю «Дністрові передзвони», який відбувається другий рік поспіль.
Мальовничі краєвиди Оксанівки, її легендарна історія, щедрість людей приваблюють сюди туристів. Цього року їх побувало у десять разів більше, ніж живе людей у селі. Гості приїжджали з Італії, Франції, Хорватії, Болгарії, Іспанії, країн Південної Америки. Тепер приїжджатиме ще більше — щоби глянути на пам’ятник річковим мідіям, рятівникам Оксанівки.
А мені пригадалася ще одна, така ж майже містична історія. Вона — про іншого рятівника українців у голодні роки, про капусту. Під час одного зі своїх журналістських відряджень до села Пісочної Миколаївського району на Львівщині я дізнався про незвичну місцеву традицію. У розпал весілля, близько опівночі, староста зупиняє забаву і просить усіх гостей змовити «Отче наш» за… капусту. За розповідями старожилів, у давнину, коли затяжні сльотаві дощі знищили весь урожай зернових, пісочнянців порятував саме цей овоч. Тому його так величають.
А може, за прикладом оксанівців, і у Пісочній захочуть поставити пам’ятник рятівниці свого села — капусті? Скульптор Василь Лев сказав нам: якщо така ідея виникне, вони разом з колегами готові її втілити.