«Комусь із політиків-чиновників мало своїх будинків – захотіли палацу!»
Працівники психлікарні «Заклад» бояться рейдерів, які можуть заволодіти колишнім графським маєтком, де нині лікують душевнохворих. Представники влади заперечують ці страхи
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/398060/zaklad-psyx.jpg)
У найближчі дні майже півтисячний колектив комунального некомерційного підприємства Львівської облради «Львівська обласна психіатрична лікарня «Заклад» збирається страйкувати. Медики апелюють до президента, навіть готові перекрити міжнародну автотрасу «Київ — Чоп». До таких відчайдушних кроків їх підштовхує намір чиновників шляхом підозрілих реорганізацій «розчинити» цю установу, поглинути її. А у майбутньому, кажуть «закладівці», — захопити, продати у приватні руки цінну пам’ятку культури та історії, якою є її приміщення.
Психлікарня «Заклад» розташована в однойменному селищі Миколаївського району, за 30 км від Львова. Притулком для людей з порушеною психікою, алкогольною і наркотичною залежністю стали колись розкішні апартаменти палацу графа Станіслава Скарбека. Цей знаний галицький землевласник багато будував, зокрема за його кошти споруджено у місті Лева будинок, в якому нині Національний театр Заньковецької.
Скарбек був ще й знаним меценатом. Продав частину своїх статків (три містечка і 28 сіл, звіринець) і за австрійським проєктом збудував біля районного Миколаєва величний палац із вишуканим парком, водоймою — архівні гравюри передають піднесену ауру, яка тут панувала. Шукати натхнення у творчості сюди приїжджали багато знаменитостей. З приходом перших і других «совітів» палац Скарбека розграбували, а згодом перетворили його у психлікарню.
Там, де колись збиралося високе товариство, нині повертають до повноцінного життя тих, хто мимоволі опинився на його узбіччі. Швидше одужати їм допомагає мальовнича природа. Хворих ставлять на ноги не тільки ліками, сучасними реабілітаційними процедурами, а й створенням щораз кращих побутових умов, залученням до високого. Пацієнти «Закладу» вишивають, малюють, співають, майструють, беруть участь у виставках, багато читають. А ще виступають у власному театрі «Госпітальєри». У розпал російсько-української війни вони разом з працівниками плели маскувальні сітки для наших воїнів…
Родичі психічнохворих (особливо з віддалених точок області) дуже задоволені, що їхніми близькими так добре опікуються у «Закладі». Тому з тривогою сприйняли чутки, що ця лікарня перестане функціонувати. А такі побоювання є.
У Львівській облраді підготували проєкт рішення про приєднання «Закладу» (а нині він має статус окремої юридичної особи) до обласної психлікарні, що на вул. Кульпарківській. Як випливає з депутатських чернеток, робитимуть це «з метою підвищення якості та доступності медичного обслуговування населення, підвищення ефективності використання бюджетних коштів». Автори цього задуму уже прописали, що «Кульпарківська» (так скорочено називають обласну психлікарню у Львові) стане… правонаступником майна, прав та обов’язків «Закладу». Навіть не взяли до уваги те, що ця психлікарня розташована на землях Тростянецької об’єднаної територіальної громади, а палацові приміщення є власністю Миколаївської райради, це майно перебуває в оперативному управлінні лікарні…
Цікаво, що проєкт цього рішення з’явився невдовзі після того, як «Заклад» з інспекційною поїздкою відвідала керівник департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак. Вона так була захоплена побаченим там, що ввечері після свого відрядження відреагувала у фейсбуку натхненним постом з фотографіями.
— Пані Ірина написала, що, мовляв, наша лікарня — бідна, але у ній чисто, спокійно, пацієнти задоволені, щасливі, — розповідає кореспонденту «Високого Замку» член профкому «Закладу» Тетяна Микитка. — Сказала, що наші працівники — взагалі світлі люди з відкритими серцями. Розхвалила нас за те, що так підняли лікарню, сказала, що нас треба підтримувати, допомагати нам. Ні словом не обмовилася про якісь організаційні зміни. А через два дні ми дізналися, що є проєкт рішення облради про фактичну ліквідацію «Закладу»… Навіщо розформовувати успішну лікарню? Тепер, щоб замінити лампочку чи ліквідувати можливу аварію на водогоні, нам потрібно буде їхати за дозволом до Львова?..
— Те, що «Заклад» є успішною лікарнею, підтверджують і представники благодійного фонду Генрі Ноуена, які допомагають їй, — приєднується до розмови депутат Тростянецької сільської ради однойменної територіальної громади Ігор Соснило. — Нема ніякого — ні фінансового, ні медичного, ні соціального — обґрунтування для ліквідації «Закладу». Від нього нічого не виграє ні держава, ні пацієнти, ні колектив лікарні. Ні територіальна громада, яка від цього об’єкта щороку отримує у свій бюджет 3,5 млн грн надходжень. На засіданні комісії облради був представник нашої об’єднаної тергромади по госпітальному округу Богдан Чечотка, він же — головний лікар психлікарні на Кульпарківській. Але замість того, щоб обстоювати інтереси громади, він іде всупереч їм…
Оком на палацові приміщення «Закладу» накидали уже не раз. Прихватизувати їх, з подачі одного з нардепів-медведчуківців, хотіли перед Помаранчевою революцією. Громадськість не дала. Нова спроба під благими намірами заволодіти перепрофільованим палацом Скарбека була у 2007 році. Зараз маємо «спробу номер три»…
— Лікарню «Заклад» свідомо руйнують! — спересердя каже ще один з її працівників. — Ми запитували обласне керівництво, чому нас не приєднати повноцінною, з окремим юридичним статусом, структурною одиницею — так, як зробили це у Києві, Вінниці? Навіщо робити нас чиїмось придатком-хвостиком? «Покращення медобслуговування»? У нас є категорія хворих, яких госпіталізували за рішенням суду. У випадку зміни юридичної адреси лікарні цих людей, навіть якщо вони житимуть у Миколаєві, лише за два кілометри від психлікарні «Заклад», треба буде спочатку везти до Львова, оформляти там історію хвороби, а потім везти до нас. Яка тут логіка? Це «поліпшене медобслуговування»? Абсурд!
— Не інакше, хтось задумав провернути велику аферу! — продовжує тему інший співробітник «Закладу», який через ризик відомчих репресій не назвав свого прізвища. — Багато спритників зараз практикують таку цинічну рейдерську схему: спочатку об’єкт приєднують, потім кажуть, що він «працює не так, як треба», «не виконує план». Цей підрозділ скорочують, потім ще раз зменшують, ще раз. А далі — анулюють його. У нашому випадку 450 ліжкомісць «Закладу» можуть скоротити на 100, потім ще на стільки ж. А потім скажуть, що таку мізерну кількість хворих не варто обігрівати у великому приміщенні «Закладу». Переведуть пацієнтів до Львова, а історичну будівлю палацу Скарбека продадуть за безцінь.
— Чи хтось перевіряв, кому, за які гроші продавали приміщення тублікарні, шкірвенерологічного диспансеру, що у центрі Львова? — каже ще один працівник лікарні. — І чи не було там «відкатів»? Так само, боїмося, станеться з психлікарнею «Заклад». Маємо підозру, що палацом Скарбека хочуть заволодіти відомі на Львівщині політики-бізнесмени. Після відвідин «Закладу» один чиновник прямо сказав: «Із цього приміщення аж проситься зробити якийсь суперготель!». А чом би й ні? — є 12 гектарів землі, парк. Комусь вже мало його великих будинків — хоче палацу. Вся ця затія аж смердить аферою!
Львівська влада має довести, що це не так. Чергову сесію Львівської обласної ради, де вирішуватимуть долю «Закладу», за попередніми даними, заплановано на 8 жовтня.
Коментар для «ВЗ»
Ірина Микичак, директор департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації
Ніяких рейдерських захоплень і навіть намірів таких щодо «Закладу» немає і не було.
Будівлю «Закладу» було споруджено для сиріт, вона мала соціальне призначення. Цей заповіт графа Скарбека ніхто порушувати не збирався колись, а тепер — тим паче. На моє переконання, у «Закладі» має бути розміщено повноцінну психіатричну клініку з якісним медобслуговуванням. З часом психлікарня на Кульпарківській буде зменшуватися і поволі переходити у приміщення «Закладу». Ми про це говорили на зустрічі з нашим провідним психіатром — професором Фільцом — і з колективом.
«Заклад» і психлікарня на Кульпарківській дублюються. І там багато хворих, і там. Але значна частина хворих і там, і там не повинна лежати довго, бо немає таких медичних протоколів, щоб пацієнт жив у лікарні. Кошти витрачають для адміністрації однієї установи і для адміністрації іншої, для бухгалтерії однієї установи і для бухгалтерії іншої. Тобто кошти розпорошують — як наслідок, страждають пацієнти. Нормальних, якісних умов немає ні в одному приміщенні, ні в іншому. Ми зацікавлені об’єднати ці лікарні в одну юридичну особу, зробити міцне, сильне управління (у «Закладі» взагалі нема керівника, важко сказати, хто ним може стати там). Нам важливо зміцнювати матеріальну базу. У тому ж «Закладі» порожній цілий поверх. А ми могли б пацієнтів з переповненого «Кульпаркова» переміщати до «Закладу». Але коли ці лікарні є окремими юридичними особами, коли розпочнеться реформа, між ними виникне серйозна конкуренція. Внаслідок цього потерпатимуть пацієнти — бо і в одній лікарні боротимуться за нього, і в іншій — теж. Ні там не буде «людських» умов, ні там.
Ще один нюанс. Лікарі, які працюють у «Закладі» (їх там дуже мало), мимоволі менше бувають на різних професійних конференціях, у них дуже маленьке лікарське середовище. Натомість на «Кульпаркові» лікарів у рази більше. Ця установа — з кафедрою, там відбуваються навчання, тренінги, обміни досвідом.
Ми зацікавлені у тому, щоб краще розвивалася психіатрична служба. Вже приєднали до «Кульпаркова» психіатричний диспансер у Червонограді — чи чули ви хоч один протест звідти? У них було 33 копійки на лікування пацієнта, а зараз — у рази більше. Хочемо ще приєднати відділення у Дрогобичі. Нам дуже важливе централізоване управління, централізований розвиток і правильне використання коштів.
Розповіді про рейдерське захоплення — чиїсь фантазії. Нехай покажуть нам на того, хто начебто хоче «Заклад» купити!