«Сказав собі: поки з полону не вийду – не поголюся...»
Через 10 місяців російської в’язниці військовий моряк Андрій Оприско знову ступив у батьківську оселю
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/397728/7088957919138396487186102686728616057765888n.jpg)
У четвер, 19 вересня, після 299 днів розлуки з рідним домом, поріг маминої оселі, що у селі Надітичах Миколаївського району, переступив старший матрос малого артилерійського броньованого катера «Нікополь» ВМС України Андрій Оприско. Розлука для 47-річного військового моряка була вимушеною, не з власної волі. Увесь цей час він, як і решта його 23 побратимів, перебував у російському полоні. Путінське кривосуддя грозилося на багато років засадити їх за ґрати — начебто за незаконний перетин російського кордону, хоча тоді, 25 листопада 2018-го, вони пливли в українських водах, до українських портів. З допомогою міжнародної спільноти Батьківщина відстояла своїх синів.
…До Львова Андрій Оприско прибув одеським поїздом о 7.58. Зустрічати його прийшли десятки людей, переважно незнайомих. Наживо на пероні виконали Державний гімн. Було багато квітів, теплих слів, усмішок, обіймів, радісних вигуків.
Серед інших на вокзалі колишнього бранця зустрічали представники влади Миколаївського району. Саме на їхні плечі в останні 10 місяців лягла значна частина турбот про одиноку матір Андрія, Ольгу Василівну, вчительку-пенсіонерку. Подбали про нові пластикові вікна у холодній хаті, сучасне опалення, телевізор і телефон. Був також інший важливий жест підтримки — моральний. Наступного дня після брутального захоплення наших моряків на флагштоці перед Миколаївською райдержадміністрацією, де до того тріпотів стяг Євросоюзу, вивісили прапор Військово-Морських сил України. Сказали, що висітиме там, поки Андрій не повернеться додому. Минулого четверга це полотнище власними руками зняв той, на честь кого його було піднято. А на вільний флагшток миколаївські пластуни повернули прапор Євросоюзу.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/09/70399678_2392237087684052_4507685434054148096_n.jpg)
Морський прапор Андрій Оприско візьме зі собою в Одесу, попросить автографи у решти 23 моряків-героїв і поверне стяг на зберігання у Миколаїв. «Це буде наша музейна реліквія!» — сказав кореспонденту «Високого Замку» заступник голови Миколаївської РДА Віктор Козоглодюк.
У Миколаєві Андрій Оприско зайшов у військкомат, став на військовий облік. А потім подався до Надітичів…
У рідному селі моряка зустрічали школярі із синьо-жовтими корабликами, сусіди. Одна пані в сльозах казала Андрієві:
— Ми щонеділі у церкві молилися за тебе. Садили деревця, щоб швидше повернувся додому…
— І, бачите, — допомогли ваші молитви, — відповів Андрій.
А потім була щемлива зустріч з мамою, цю зустріч важко описати словами. Коли вляглися перші емоції, кореспондент «Високого Замку» запросив моряка до розмови.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/09/70073535_485872012193087_7432181983624560640_n.jpg)
«Згадував свого діда Василя, сотника УПА. Він пережив таке, чого я не бачив…»
— Що вас тримало, зігрівало, давало надію у полоні? Якась книга, лист? Можливо, побутова річ, особистий амулет, спомин?
— Моя головна підтримка — віра. Віра у Бога, в Україну. І не тільки мене вона зігрівала, а всіх моїх хлопців. Ця віра нас просто розпирала. Давала нам таку впевненість, що нам усе було по плечу. Віра — то велика сила!
— Що відчуває людина, яку у відкритому нічному морі атакують військові кораблі ворога? Коли над її головою свистять кулі, а вона не може відповісти?..
— Відчував екстрим! Я тоді згадував свого діда Василя, сотника УПА. Він пережив таке, чого я не бачив. Трішки заздрив йому. У Керченській протоці випробував ті ж емоції, що колись він.
— Пригадайте для наших читачів ту драматичну ніч 25 листопада 2018 року?
— Ми були на своєму місці, виконували свою роботу. Це був плановий перехід з Одеси до Бердянська. Під час рейду росіяни виявили до нас «посилену увагу». Поперли нас, пробували зупинити. У них нічого не вийшло, ми вдало маневрували. Наше протистояння з росіянами тривало десь 15 годин. Було цікаво… Коли з нами не могли нічого вдіяти, почали обстрілювати, з’явилися перші поранені…
— Багато хто запитує: чому наші моряки не захищалися, не стріляли у відповідь?
— Команди такої не було. Ви ж розумієте, що наслідки могли бути непередбачуваними. Та й сили були нерівними. …Не все так просто. Але, знаєте, все, що не робиться, — все на краще. Ефект від того нашого походу для України виявився набагато більшим, ніж можна було сподіватися. Він об’єднав багатьох українців. Весь світ більше дізнався про українсько-російську проблему. Він більше пізнав агресивну Росію. Та й самі росіяни багато що зрозуміли. Їм показували по телевізору гарну картинку, а тут подивилися, що воно щось не так. По російському ТБ постійно твердили, що у Києві — хунта, диктатура, що «фашисты захватили власть». А після нашої історії, після того, як в Україні демократично обрали нового президента і парламент, як Порошенко цивілізовано передав Зеленському владу, один російський журналіст написав: «Щось воно не клеїться у нашій пропаганді. Що то за хунта така, що мирно владу передає».
«Накреслив карту зоряного неба — на ній усі сузір’я з координатами…»
— Чи не пропонували російські спецслужби вам співпрацю? Чи не вимагали в обмін на волю дати свідчення проти української влади?
— Відкрито не пропонували, але підходи були. «Мы хотим с вами пообщаться», — казали. Я розумів, що вони вивчають наш психологічний стан. А я їм показав такий свій стан, що вони дивувалися: «У вас такой позитивный настрой! Мы у вас энергии позитивной набрались. Так приятно было с вами встретиться». Другий раз приходять. А я тоді пишу заяву нашому консулу, начальнику СІЗО: без адвоката прошу мене не допитувати! Мовляв, я — потомствений військовий, у мене дід був сотником УПА. Сказав ФСБшникам, що вони погано працюють, якщо розраховують, що піду на співпрацю з ними.
— По російському телебаченню у перші дні вашого полону казали, що деякі наші моряки дали зізнавальні свідчення…
— Такого не було! Це російські спецслужби змонтували щось: задали кілька дурних питань і по-своєму, у своїх інтересах, використали уривки відповідей.
— Як до вас та інших наших моряків ставилися у полоні російські прикордонники, ФСБшники, тюремники?
— У «Лефортово» — нормально, без упередженості, охоронці там аполітичні.
— Можливо, боялися скандалу. Або поважали вас?
— Напевно, і одне, й інше. А ще велику роль зіграли наші дипломати, адвокати, волонтери. Ми були під контролем усього світу. Тому якщо хтось і хотів зробити нам якусь кривду — не наважувався, бо не хотіли розголосу.
— Можливо, були серед росіян такі, що співчували вам, чи, можливо, підтримували?
— Я про це не скажу, бо їм там ще жити…
— Чим вас годували у неволі?
— У «Лефортово» давали їсти набагато краще, ніж у Сімферопольському СІЗО. Цю їжу можна було їсти. У Сімферополі, де нас тримали добу, з нею було дуже тяжко.
— Як відволікалися від сумних дум?
— Спортом займався, книжки читав. Накреслив карту зоряного неба — на ній усі сузір’я з координатами. Удосконалював свої знання з історії. У тюремній камері розміром 4 на 2 метри набігав 400 кілометрів (одне коло — 10 метрів), віджався 10 тисяч разів. Кожного дня набігав півтора-два-три кілометри. У мене навіть боксерська груша була! Зробив її із целофанових пакетів. Наші всі моряки були завзятими спортсменами — тюремники дивувалися.
— Листи додому писали?
— Писав. Але вони не доходили.
— А отримували звістки з дому?
— Був лист від доньки Олі. Вона написала у лютому, а лист до мене прийшов через адвокатів у серпні…
— У «Лефортово» ви запустили бороду, були трохи схожим на іншого моряка — Робінзона Крузо. Не було як поголитися?
— Борода з’явилася у Сімферополі. Перед від’їздом до Москви підняв уже руку, щоб поголитися, а потім сказав собі: ні, поки з полону не вийду — не поголюся. Цікаво буде на себе подивитися…
— Під час судових засідань ви одягали червону футболку з портретом Чегевари…
— Її волонтери мені передали. Чегевара дуже подобався. В Іспанії, куди раніше я їздив на заробітки, він дуже популярний як революціонер. Він кинув усе і пішов у ліс воювати за народ. До речі, дуже поважав УПА, захоплювався її тактикою ведення партизанської війни. Дещо з неї запозичив.
— Була у вас і футболка київського «Динамо»?..
— Її мені передав особисто капітан цієї команди Сергій Сидорчук. Футболка іменна, на спині написано моє прізвище. Я цю футболку залишив синові, він теж — Андрій Оприско.
— Ми бачили, що коли ви поверталися додому в літаку, весь час дивилися в ілюмінатор. Що хотіли там побачити?
— Хотів з висоти порівняти Росію і Україну. У нас — гарніше… Там все якесь одноманітне…
«Порошенко був президентом — була надія. І тепер вона є»
— Трошки про політику. Часом можна почути, що минула влада нічого не зробила для звільнення моряків? Що ваша воля — це заслуга нинішньої команди. Що було насправді?
— Такі розмови спекулятивні. І попередня, і теперішня влада зробила багато для нашого звільнення. Порошенко був дуже непопулярним у Росії. По їхньому телебаченню Путіна у десять разів менше показували, ніж нашого президента. Показували, звісно, зі злими коментарями.
— За час вашої відсутності в Україні відбулося дві виборчі кампанії. Як громадянам України вам не дозволяли голосувати?
— Ні.
— А якби дозволили — за кого з кандидатів у президенти, за яку партію голосували б?
— Секрет (усміхається). У Києві я зустрічався з новим президентом. Маю надію на все найкраще. Порошенко був президентом — була надія. І тепер вона є. Чим далі ми рухаємося вперед, тим більше у мене надії. У правильному напрямку рухаємося.
— Після відпустки плануєте повернутися на службу, чи підете на цивільну роботу, зав’яжете з флотом?
— Обов'язково продовжу служити! До нас на флот скоро нові кораблі прийдуть — мушу їх випробувати, обкатати. Планую піти і на офіцерські курси, вища освіта у мене є.
— Це правда, що вам та 23 вашим товаришам купили помешкання в Одесі? Чи бачили ви своє нове житло?
— Ордерів на житло поки що не вручили нам. Але президент сказав, що це мають бути двокімнатні квартири.
— Ваша хата у Надітичах розписана морськими картинами. Чи не хочете тепер намалювати якийсь новий сюжет?
— Обов'язково намалюю — море, кораблі. Дуже люблю парусники. Мрію після завершення військової служби здійснити навколосвітню подорож на великому паруснику. Не як пасажир — як штурман. Щоб я цей корабель вів…
— Що б ви хотіли сказати через нашу газету людям, які тримали за вас кулаки, на відстані підтримували вас, допомагали вашим рідним?
— Багато маю слів подяки. А коротко для всіх — два слова: «Ми переможемо!».
— В якому місці, окрім маминої хати, вам хотілося би зараз побути на самоті?
— У Карпатах! Я колись постійно ходив туди відпочивати. Прекрасне місце — Воловець! Гарний маршрут тим, що йдеш через ліс, виходиш на вершину, а звідти всі наші гори, як на долоні, на сотні кілометрів видно. Краса нечувана!
Фото автора
с. Надітичі, Львівська область