Як втрачаємо зелені легені Львова
Основні схеми, якими послуговуються ділки, – на прикладі регіонального ландшафтного парку «Знесіння»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/396532/legeni.jpg)
Винахідливі забудовники не гребують нічим, аби звести елітне житло чи розкішний ресторан у зеленій зоні міста: від купівлі неіснуючих споруд, під обслуговування яких беруть ділянку, до самовільного захоплення землі у парку.
Покинуті фундаменти готелю
Прогулянку найбільшою зеленою зоною міста разом із юристом-екологом Софією Шутяк розпочинаємо з вулиці Довбуша, 15. При вході у парк біля гори Лева (пам'ятка природи місцевого значення) є ділянка, за яку громада бореться із забудовниками понад десять років. Тут намагались побудувати спочатку житло, згодом готель. Відповідні сліди все ще нагадують про ці наміри… Металева конструкція-залишки паркану, наче кільцем стиснула ділянку, яка буяє зеленню. Земля, де встигли залити бетон, заросла травою, покинуті будівельні вагончики свідчать про те, що не так давно тут мала би постати чергова комерційна споруда. Привертає увагу залитий фарбою стенд — паспорт об’єкта, де зберігся напис «будівництво готельно-рекреаційного комплексу…». Коли планували завершення будівництва? З-під фарби проглядається «2017 рік».
«Ніколи, за жодної влади, територія цього парку не забудовувалася, вона виконувала насамперед функцію природного захисту міста. Ці ландшафти створюють території Львова потрібний мікроклімат. Але у теперішній час територія парку вабить підприємців як магніт», — розповідає провідний юрисконсульт міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Софія Шутяк.
Це територія колишньої військової частини, яка після того, як військові звідти пішли, мала перейти у користування парку «Знесіння». За словами юрисконсульта, є ухвала ЛМР № 1113 за 2001 рік, яка прописує: якщо звільняється якась земельна ділянка в межах парку, то передається вона першочергово для користування парку. Але міська влада це проігнорувала, коли надала ділянку забудовнику.
«Це цінна територія, яка військовими ніколи не була забудована. Має гарну рослинність. Це свого роду „екологічний коридор“, який з’єднує дві частини парку в єдину цілість. Якщо там забудувати — це фрагментує територію парку, і з природоохоронної точки зору воно пошкодить йому, тому що не буде шляхів міграції для тварин, птахів і рослинності», — пояснює пані Софія.
Як згодом з’ясувалося у судах, передачі ділянки забудовникові передувала низка порушень українського законодавства. Зокрема, ця територія була передана під обслуговування неіснуючих споруд, які підприємець начебто придбав у військової частини. Міська рада, міські депутати фактично одноголосно (!) (були три ухвали ЛМР) віддали цю ділянку на Довбуша, 15, під забудову — без усіх потрібних узгоджень та візувань.
«Зараз ситуація з Довбуша, 15, непевна для парку. Договір оренди землі для забудовників закінчився, але ще до цього моменту їм вдалося залити там невеликий фундамент, площею близько 400 м кв., на який вони встигли зареєструвати право власності, — як на незавершене нерухоме будівництво, — додає пані Шутяк. — Зараз питання можуть вирішити громада і міська рада, — прийняти рішення про передачу цих земель у межі парку „Знесіння“. Адже є загроза того, що власники псевдофундаменту знову зроблять спробу там будувати».
На думку юристів, повністю звільнити землю від власності забудовника можна, викупивши фундаменти, адже існує механізм оплатного вилучення майна для суспільних потреб.
Перші забудови
Рухаємося парком далі. Густа зелень, пагорби, вкриті травою, справляють враження, що ми зовсім не серед великого міста, а десь далеко на природі, подалі від цивілізації… Минаємо зоокуток «Домівка врятованих тварин», де, окрім покинутих песиків і котиків, можна побачити відібраних у недобросовісних власників чи браконьєрів єнотовидних собак, лисів, вовків та багато диких птахів: сороки, лелеки, боривітри та ін.
Піднімаємося стежкою догори, вивчаємо інформаційні стенди, неподалік зауважуємо дитячий майданчик, далі дерев’яні лавки та стіл, де можна з приємністю провести час серед природи. Моє око помічає внизу серед багатої зелені дахи будинків, які неприродно врізалися у парк.
«Це одна з перших забудов парку на вулиці Липківського, вулиця існувала ще до моменту створення парку як об’єкта природно-заповідного фонду. Люди мали один невеличкий будиночок і вирішили на своїй присадибній ділянці побудувати житловий будинок. Він був побудований незаконно, не знаю, чи до сьогодні узаконений, — пояснює Софія Шутяк. — Наступний приклад такої самовільної забудови — будинки на вул. Лісній, 11 і 13а».
За словами пані Шутяк, на підставі рішення Шевченківського районного суду спритні ділки отримали державний акт на право власності на земельну ділянку на Лісній, 11, для житлового будівництва, потім два чи три рази її перепродали і побудували будинок. По сусідству, на вул. Лісній, 13а, люди теж вирішили спочатку побудувати будинок у межах парку, а потім через суд узаконити його, але їм не вдалося. «Є два рішення верховних судів про знесення самовільно побудованих будинків на вул. Лісній, 11, та 13а, але вони до сьогодні не виконані. Чому так, це питання до міської ради, тому що парк не є власником землі, і він не може отримати виконавчого листа», — зауважує моя співрозмовниця.
Міська рада подала позов до суду щодо визнання права власності на ці самовільні будівництва за комунальною громадою. На думку юристів, громада має право вирішити, що важливіше — відновити все у попередній стан, знести будинки на вулиці Лісній, чи узаконити незаконне будівництво і використовувати для інтересів громади, для рекреації чи освіти. Але залишається завжди загроза того, що узаконені самобуди можуть просто продати новим власникам, які вже будуть упевнено там почуватися.
«Особливістю об’єктів природо-заповідного фонду, такого, як регіонально-ландшафтний парк „Знесіння“, є те, що у нього є територія, яка завжди є більшою, ніж землі, які надані безпосередньо парку в управління. Чому так відбувається? Тому що об’єкт природно-заповідного фонду — це певна екосистема, яка дуже часто співіснує з антропогенними об’єктами. Для того, щоб така система була збережена, має дотримуватися певний режим її використання, який прописується у проєктах організації території», — пояснює юрисконсульт.
На підставі документа «Проєкт організації території», який прирівнюється до містобудівної документації, на публічну кадастрову карту наносяться обмеження і обтяження на користування певними земельними ділянками. «Парк „Знесіння“ має 354 га території, сюди входять певні міські вулиці, тут є юридичні особи, житлові будинки. Це означає, що коли ви на момент створення об’єкта природно-заповідного фонду не заперечували проти включення сюди вашої території, ви маєте право тут жити й функціонувати, але в межах того, що дозволяє закон», — наголошує пані Шутяк.
«Окрім громади, повинна контролювати ці речі державна екологічна інспекція, — зауважує Софія Шутяк. — Також архітектурно будівельна інспекція, адміністрація парку. Але оскільки парк фінансується коштами з міста, йому дуже важко бути незалежним. Тому ми не раз піднімали питання: оскільки це регіональний ландшафтний парк обласного значення, треба передати його на фінансування області».
Що цікаво, коли парк «Знесіння» почав інтенсивно виступати проти забудови на вул. Довбуша 15 та вул. Лісній 11, 13а, на його адміністрацію почався серйозний тиск з боку міської влади. Колишньому директору Олесю Завадовичу винесли кілька необгрунтованих доган, він не мав права на премії, зменшили фінансування парку тощо.
Коментарі для «ВЗ»
Уляна Тарас, керівник парку «Знесіння»
Нещодавно була спроба неправомірно винести в натуру межі парку «Знесіння». На нас вчинявся незрозумілий тиск з боку псевдоактивістів щодо прискорення цієї процедури, і, відповідно, заяви розглядалися у всіх інстанціях. Але, розібравшись з інформацією, ми зрозуміли, що це неправомірні вчинки. На сьогодні всі процеси припинені, люди, які чинили активний тиск, відсторонені. Ми подали заяви у прокуратуру, поліцію, відкрито правоохоронне провадження. Цей процес винесення в натуру меж парку був зроблений давно і не потребував повторення. Але ділки вимагали затвердити псевдодокументи, які були перекроєні фірмою ДП «Західгеодезкартографія», без погодження з міською владою, адміністрацією парку. Суть у тому, що на новій карті було вирізано з парку ділянки, де є приватні забудовники, а деякі «липові» додані… Парк має свій акт на землю зі своїми межами, а ті незначні порушення, які вже встигли зробити протягом року, будуть ліквідовані.
Олесь Завадович, попередній директор парку, працівник «Знесіння»
Зараз говорити про те, що в парку є якісь неосвоєні ділянки, які не найкраще виглядають, а ми їх, мовляв, забудуємо і буде набагато гарніше, — це неправильно. Ми мусимо львівські парки пристосувати для потреб соціуму. Парк багато в чому змінився, є багато обладнаних стежок, поручні, сходинки, колиби, освітлення алей, започаткували нову програму «Домівка врятованих тварин». Але, на жаль, всі ті питання, які ми раніше мали щодо забудов, залишаються. Це вул. Лісна чи Довбуша, чи Харківська, де є автостоянка. Питання висять у судах. Кожні вибори чи перевибори призводять до того, що забудовник шукає нові способи вирішення своєї проблеми. Тепер є популярний спосіб — викупити ділянку у приватного користувача і там робити значно ширше будівництво.