Пухлина, яка грається «у хованки»…
У 70% випадків меланома не «росте» з існуючої родимки, а з’являється на неушкодженій шкірі. Іноді – навіть на слизовій порожнині ротової порожнини, де зауважити її може лише стоматолог
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/395308/melanoma2.jpg)
Меланома — одна з найбільш злоякісних пухлин, яка розвивається з меланоцитів (пігментів клітин шкіри, «відповідальних» за появу засмаги). Меланома швидко метастазує — у шкіру, лімфатичні вузли, легені та печінку. У Польщі меланому щороку діагностують у 3100−3600 осіб. В Україні — у 3000−3200. У цілому світі захворюваність на меланому невпинно зростає. За 30 років (з 1980 по 2010) кількість випадків зросла втричі.
Перспективи вчасної діагностики та новітніх методів лікування меланоми шкіри — одна із головних тем, яку обговорювали на Загальнопольській навчальній конференції для студентів-медиків «Інновації в онкології».
Чому навіть лікарі часом пропускають меланому?
Чим швидше розпочато лікування, тим вищі шанси на одужання — це «золоте» правило стосується також меланоми. «Показник 5-річного виживання у хворих з І та ІІ стадією становить 70−95%, з ІІІ — 20−70%, IV — лише 20−30%. У Польщі у 80% пацієнтів пухлину діагностують на ранніх стадіях. У 15% - на етапі, коли вже дала метастази у лімфатичні вузли, і лише у кожного п’ятдесятого недугу виявляють, коли вже є віддалені метастази», — наводить статистику учасниця конференції Мартина Жємінська.
В Україні хворобу й надалі виявляють на пізніх стадіях. Помиляються й самі лікарі — замість того, щоб негайно видаляти змінену родимку, займають вичікувальну позицію. Результат: за даними Національного канцер-реєстру, у 2017 році було зареєстровано 2955 хворих на меланому шкіри. Померло 936 — фактично кожен третій…
В Україні досі практикують «профілактичне» видалення нормальних невусів («про всяк випадок»), чого у Польщі не роблять.
«Регулярні огляди у лікаря на 30% збільшують шанси на вчасне виявлення пухлини. Найпростіша, найбільш швидка і дешева, не інвазійна і абсолютно неболюча методика — огляд за допомогою дерматоскопа. Лікар оглядає всю шкіру пацієнта, особливу увагу приділяючи волосяній частині голови, пі-дошвам стоп, шкірі під пахвами, паховій зоні, складкам між пальцями на ногах, анусу, грудній клітці. Дерматоскоп, як лупа, збільшує підозріле новоутворення у 10−17 разів. Для лікаря важливо ідентифікувати всі т. зв. меланоцитарні невуси — саме ці родимки вважаються передвісниками меланоми», — підкреслює учасниця конференції Антоніна Крупяж. Якщо лікар бачить, що це може бути меланома, — проводить біопсію (забір шматочка пухлини на гістологічне дослідження). Те, що біопсія може спровокувати розсіювання пухлини (метастазування), — міф.
Які невуси повинні насторожити?
Існує кілька методик, за якими можна запідозрити злоякісне переродження родимки. Найпопулярніша — АКОРД (абревіатура, кожна літера якої вказує на певні зміни у новоутворенні).
А — асиметрія — якщо розділити родимку уявною віссю, половинки будуть нерівними; сама родимка не є суцільною, нагадує географічну карту із «затоками» та «острівцями»;
К — краї — нерівні, із зазубринами;
О — окрас — від світло-коричневого до чорного; невус забарвлений неоднорідно (десь барвника більше, а десь взагалі може не бути);
Р — розмір — понад 5 мм у діаметрі;
Д — динаміка — збільшується у розмірах.
Онкологи наголошують: за цими критеріями кожен другий випадок раку не вдається розпізнати! Наприклад, родимка може мати менше 5 мм у діаметрі, а у ній вже відбуваються процеси злоякісного переродження. Складно піддається діагностиці вузлова меланома, яка має найбільш несприятливий прогноз, та безпігментна, а також меланома на волосяній частині голови.
Ще один спосіб, за допомогою якого можна виявити злоякісну пухлину, — шкала Глазгоу. Запідозрити злоякісне переродження невуса можна за такими ознаками:
— ріст;
— зміна форми і кольору;
— наявність запального стану;
— родимка сочиться, кровить, на ній є струп;
— порушення чутливості (свербіж, болючість при дотику);
— розмір (понад 7 мм).
«Недоліком шкали Глазгоу є неможливість відрізнити злоякісне переродження від запального стану. Та й не кожна людина може простежити та описати еволюцію змін родимки. Крім того, мало хто знає, що меланома може розвинутися на слизовій оболонці ротової порожнини, а у 70% випадків меланома з’являється на неушкодженій шкірі, тобто не росте з існуючої родимки», — наголошує Антоніна Крупяж.
Як тоді розпізнати пухлину? Лікарі радять застосовувати метод «гидкого каченяти»: поява будь-якої нетипової зміни ділянки шкіри, яка має тенденцію до росту, зміни форми, забарвлення — привід показати її лікарю.
Нове у лікуванні: імунітет сам бореться з пухлиною
«У лікуванні меланоми дедалі частіше застосовують імуно- та молекулярну терапію. У 75% хворих виявляють збільшену активність маркерів RAS/RAF/MAPK, що зазвичай є наслідком мутації гену BRAF, відповідального за кодування кінази BRAF. Кіназа — це речовина, під дією якої неактивна форма ферменту може перетворюватися в активну його форму. Вченим вдалося створити її інгібітори (уповільнювачі, стримувачі). 48% пацієнтів з мутацією гену BRAF відповіли на запропоноване лікування. На жаль, новітня терапія має свої недоліки, зокрема, виявляє токсичний вплив на печінку», — зазначає учасник конференції Міхал Лешькєвіч.
Метою імунотерапії є стимуляція власного імунітету хворого, аби той почав боротися з пухлиною. Водночас імунітет знищує здорові меланоцити. Як наслідок, виникає вітиліго як «плата» за успішне лікування.
Один з методів лікування меланоми — вакцинація. Щеплення робиться з метою активного лікування, а не профілактики, як у випадку інфекційних захворювань. Терапевтичний ефект забезпечує онколітичний модифікований вірус… простого герпесу І типу — він розмножується у трансформованих клітинах та нищить їх.