У єнота інтелект 8-річної дитини
У Львові подружжя Гервазюків утримує вдома десяток пухнастиків. «Єнототерапією» лікують дітей з ДЦП
Руслану та Андрія звела любов до єнотів. При знайомстві з’ясували, що асоціюють себе зі смугастими, бо такі ж веселі та життєрадісні. Коли побрались, з весільних коштів придбали спочатку двох єнотиків, а згодом з розплідника взяли ще трьох. Доглядають пухнастиків з півторамісячного віку і називають їх своїми «звіродіточками».
«Вони грайливі та слухняні. За тваринкою треба ходити, як за півторарічною дитиною, тому що у єнотика дуже розвинена моторика пальчиків, він відкриває шухлядки, може відкрити краник. Тому з ними потрібно проводити багато часу, щоб єнотик був соціальний. Щоб бавився з людьми, його треба виховувати», — з усмішкою каже власниця єнотів Руслана Щуренко.
Зараз єнотам по два роки. Мешкають хвостаті у двох вольєрах — в окремій домівці «подружжя» єнотів Зорро і Одрі — їх Гервазюкам подарували друзі. Тваринки обзавелись потомством, єнотиха Одрі виходжує трьох крихітних єнотиняток. У ще одному вольєрі мешкає п’ять дорослих хвостатих. Імена придумували, беручи до уваги характер. Лялю назвали, бо вона потребує уваги, як немовля, Мишка — спокійна та слухняна, Лисичка — хитра, Степашка — кумедний та життєрадісний, а Сірко народився димчасто-сірим, і хоч до року змінив окрас на чорний, характер має бойовий, «вовчий». Єноти — хижаки, але легко піддаються дресируванню. Господарі кажуть, у тварин інтелект 8-річної дитини, але щоб його розвинути, треба багато часу та терпіння.
«Єнотика можна навчити їздити на велосипедику маленькому, брати хустинку і вивішувати на шнурок, але для цього потрібно проводити з тваринкою час, десь годину на день з кожним єнотиком», — ділиться Руслана.
Утримання єнотів затратне.Тварини люблять купатись, у вольєрі мають купіль, де ховаються від спеки. Воду їм міняють кілька разів на день. А ще освітлення вольєрів, харчування… Лише на їжу єнотам подружжя витрачає 10 тисяч гривень щомісяця. Проживають у подружжя смугасті полоскуни та ракоїди, які мають особливий раціон. Різноманітні смаколики господарі складають на тацю, і єноти обирають, чим посмакувати, як на «шведському столі».
«Наші єнотики за день з’їдають близько 250 грамів м’яса. Це може бути індичка, яловичина, курятина — пісне хороше відбірне м’ясо. Також їдять три рази на тиждень перепелині яйця, горіхи, фрукти, ягоди, оливкову олію холодного віджиму і різне насіння для шерсті. А ще годуємо морською рибою, креветками, мідіями і равликами, тому що єноти ракоїди їдять морепродукти», — розповідає власник єнотів Андрій Гервазюк.
Охочих побавитись з єнотами чимало. А коли почали телефонувати незнайомці, Руслана й Андрій збагнули, що їхня любов до єнотів може перерости у бізнес. Так у них на подвір’ї з’явився «Дім єнота», де охочі можуть контактувати з пухнастиками. Тварини виховані та щеплені, тож гратися з ними цілком безпечно. Відвідувачі можуть сфотографуватись з єнотами, їх погодувати і погладити. Щоб атракція залишила позитивні враження, гості мають дотримуватись інструкцій.
Година забавки з єнотами вартує 120 гривень. Кожних вихідних домівку єнотів відві-дує приблизно 30 людей. Гостей приймають після обіду, коли єноти активні, бо вони нічні тварини.
Крім розважальних відві-дин, тут практикують «єнототерапію». Власники розповідають, у «Дім єнота» часто приїжджають айтішники і офісні працівники зняти напругу. Але найбільше радіють від ігор з єнотами дітки з особливими потребами.
«Ми бачимо фізіотерапевтичну дію єнотиків. Коли привозять дитину у візку, єноти вилазять на малечу, кожен єнот їй приносить іграшку, їдять у дитини з рук. Малеча рухається, в неї вибух емоцій, адреналіну, і це дуже позитивний вплив. А ще дитина розширює свої фізичні можливості, наприклад, коли тягнеться до єнотика», — розповідає про «єнототерапію» Андрій Гервазюк.
Господарі додають, смугасті мають позитивний біоенергетичний і тактильний вплив на організм людини і навіть допомагають побороти депресію.
Усі фото авторки