Реінкарнація «готелю на кістках»?
Фірма, пов’язана із Григорієм Козловським, хоче будувати у Парку культури готель «Хілтон». Уже навіть 3 мільйони гривень авансу заплатили
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/388433/prikvofoto.jpg)
Американська світська левиця Періс Хілтон знову матиме нагоду приїхати до Львова, пройтися червоною доріжкою і перерізати стрічку. У відпочинковій зоні Львова, на території Парку культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького, планують звести готель міжнародної мережі курортів і готелів Hilton. Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий під час останнього засідання виконкому.
Мер почав розмову з концепції розвитку Парку культури. Він нагадав, що торік сесія Львівської міськради прийняла ухвалу, яка дозволяє будівництво готелю на місці колишнього музею ПрикВО. А потім почав розпікати підлеглих, мовляв, забудовник у цій ухвалі дав згоду виділити мільйони на реконструкцію Парку культури, час іде, а чиновники не звертають на це уваги.
(Йдеться про ухвалу, якою торік у вересні депутати ЛМР дозволили ТзОВ «Апартготель» викупити земельну ділянку, на якій розташований колишній військовий музей. Та про останню ухвалу сесії від 22 березня, коли забудовник зобов’язався провести реконструкцію Парку культури. Сесія дала згоду на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки на вул. Лижв’ярській, 1, площею 1,0600 гектара, яка підлягає продажу ТзОВ «Апартготель», — для обслуговування нежитлової будівлі. «Апартготель» має сплатити аванс у сумі 3 мільйони 144 тисячі 808 гривень у рахунок оплати ціни цієї земельної ділянки, що становить 20% від її нормативної грошової оцінки. Автор ухвали — депутат ЛМР, відомий львівський бізнесмен Григорій Козловський).
Андрій Садовий наголосив: «Ми прийняли ухвалу. Хочуть збудувати готель „Хілтон“. Половина будівлі має бути класичним готелем, а половина — апартготелем (тобто з номерами-апартаментами, де є кухня. — Авт.). Дуже серйозний проект. Показували умови, які є в міжнародних архітектурних компаніях. Це має бути споруда високого архітектурного рівня. Витвір мистецтва. Були дебати щодо поверховості. Ми пішли на певний ризик. Дозволили розпочати цей процес. Я готовий профінансувати реконструкцію парку, тому що мені вигідно, щоб з боку виїзду з готелю парк був перфектний. Минає рік. Лежать мільйони гривень, які можна витратити на парк. Ми цього не робимо. Чому?».
«Треба проговорити концепцію розвитку Парку ім. Богдана Хмельницького, — продовжував мер. — Ми там планували робити концертний зал. Щоб джазовий фестиваль „Леополіс джаз фест“ не був у тимчасовій споруді. Щороку на будівництво цієї споруди витрачають близько 150 тисяч євро. Фестиваль уже провели сім разів, тобто мільйон євро пішло на вітер. Це не міські кошти, а спонсорські. Але мільйон вже пішов. Що заважає збудувати там якісний літній театр? Цей парк має бути ідеальний!».
Згідно з даними бізнес-платформи YouСontrol, засновниками ТзОВ «Апартготель» є Роман Попко, Степан Стойко та Ростислав Заремба, який разом із депутатом Львівської міськради Петром Адамиком володіє ФСК «Львів». Роман Попко також керує кількома фірмами, заснованими будівельною корпорацією Avalon Inc. Співвласником «Авалону» є Григорій Козловський, якому також належить «Ґранд Готель» у центрі Львова та низка інших готелів і ресторанів.
У той час як більшість львів’ян навіть не здогадується, що їх невдовзі збираються ощасливити другим в Україні Хілтон-готелем (перший — у Києві), мешканці вулиці Лижв’ярської та довколишніх вулиць не можуть забути, як декілька років тому фірма «Сімекс» незаконно взялася добудовувати до колишнього музею ПрикВО ще один корпус. А тепер їх чекає нове будівництво під вікнами. Інакше, ніж «готель на кістках», вони його не називають…
«Ми разом із сусідами не перший рік звертаємося в усі можливі інстанції щодо неможливості будівництва у цьому районі. Отримували лише відписки, — розповіла „ВЗ“ член ініціативної групи, власниця будинку на вул. Лижв’ярській Ольга Біліченко. — Коли незаконно будувався „сімексівський“ будинок, по ночах (бо незаконно) повз наші будинки безперервно йшли КамАЗи із будівельними матеріалами. Усе робилося у найбільш варварський спосіб. Дороги на Лижв’ярській і Літній були зруйновані вщент. На скарги мешканців ніхто не звертав уваги. Ні забудовник, ні місто не збираються ремонтувати розбиті дороги. Якщо розпочнеться ще будівництво готелю, ми взагалі опинимося без доріг. Але це ще „квіточки“. Найголовніше — будівництво хочуть вести на цвинтарі. Бо колишній музей ПрикВО стоїть на цвинтарі. Відомо, що тут були захоронення військовослужбовців, хворих на тиф і чуму. Якщо почнеться будівництво такого серйозного готелю на цвинтарі чумних захоронень, усе це піде в каналізацію. А у цьому районі практично зруйнована каналізаційна система. Я це сама бачила, коли робила ремонт свого будинку. Якщо вони порушать той цвинтар, ця вся зараза почне стікати в загальну систему каналізації, яка має тріщини. Невідомо, з якою катастрофою ми потім зіткнемося. Будуватися на цвинтарі без глобальних археологічних і санепідеміологічних досліджень та ґрунтовного ремонту каналізації не можна! Коли були громадські слухання з цього питання, нам ніхто про них не повідомив. Ми дізналися про них випадково. Прибігли туди, висловили свій протест, але на нашу думку не зважали. Ба більше, у міськраді були дуже здивовані, що ми взагалі туди прийшли і порушили їхні плани».
Спроби спорудити щось масштабне на території парку, на місці колишнього музею ПрикВО, тривають уже десятиліттями. Відомий археолог, доктор історичних наук, заввідділу археології Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАНУ Микола Бандрівський віддавна виступає проти цього будівництва. «У 2000−2002 роках на тому місці, де за радянських часів був музей ПрикВО, фірма „Сімекс“ хотіла побудувати готель, — розповів археолог. — Я тоді був депутатом міськради, і ми разом із нині покійним головою комісії культури Юліаном Павлівим кілька разів виходили у той парк, де фірма „Сімекс“ почала будувати, і визбирували сотні людських кісток у поліетиленові пакети. Потім вони були перепоховані на Личакові. Тоді Андрій Садовий був головою фракції партії Народного руху України у міськраді. Він чудово орієнтується і знає цю земельну ділянку. А тепер сесія міськради дає один гектар у парковій зоні для обслуговування цього готелю. Усі архівісти чудово знають, що на тому місці був Другий Стрийський цвинтар, започаткований з кінця XVIII ст. внаслідок секуляризаційної реформи Франца-Йосифа. Тоді заборонили ховати біля церков, а наказали закладати цвинтарі за межами міста. Для всіх українців, усіх львів’ян, цей цвинтар важливий тим, що там був похований один із засновників славної „Руської трійці“ Іван Вагилевич. Також там були поховані військовополонені з першої половини ХІХ ст., які хворіли на тиф. Санепідстанція знає, наскільки живучими є ці всі бацили. Існують санітарні норми. Будувати „на кістках“ жоден інвестор не захоче. І це ще питання, як місто компенсуватиме тому інвестору вгачені у цю ділянку гроші, коли виявиться, що готелю там не буде. Спроби такого будівництва були неодноразові, і вони терпіли фіаско впродовж двох десятиліть. Якщо по цій території зараз перейтися, то там з-під коріння дерев ще виглядають гробівці. Мусимо мати людське, європейське ставлення до наших місць пам’яті. Невже у нас мало незагосподарьованих земельних ділянок? Це будівництво — така „проба пера“: якщо вдасться нам зараз, то ми потім ще півгектара в міста у парку вициганимо. Ця вся ситуація — лакмусовий папірець на порядність нашого депутатського корпусу. Не згадую про корумповані виконавчі органи, розцінки на послуги яких відомі…».
Своєю чергою головний архітектор міста Юліан Чаплінський розповів журналісту «ВЗ», що проекту майбутнього готелю ще не бачив: «Коли знайшли поховання на цій території, їх перепоховали — згідно із законом і здоровим глуздом. Стоїть той шкарадний об’єкт нерухомого майна. Наразі я не бачив жодного проекту, а тільки чув те, що сказав міський голова на засіданні виконкому. Якщо є якісь звернення інвесторів про будівництво „Хілтону“, вони є на рівні міського голови. Як тільки мені подадуть той проект, я обов’язково його опублікую. Якщо знаходять людські залишки, то є процедура, прописана законом: зупиняється будівництво і проводять чітко регламентовану процедуру перепоховання. Ми знаємо, що є наміри там будувати, але твердо не знаю, про що вони».