«Селяни вже не витріщаються, раніше роботу кидали, як мене бачили»
Як виходець із Сомалі прижився у поліському селі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/385261/negr1.jpg)
Зоя та Ахмед зустрілися у Рівному. Дівчина вчилася на кухаря, хлопець опановував банківську справу. Аби дати синові гідну освіту, батьки-африканці продали чимало корів.
Зоя давно запримітила особливе ставлення темношкірого кавалера. Його увага була дівчині дуже приємна. Особливо цінувала дотепність Ахмеда й увагу та шанобливе ставлення до себе. Тож коли хлопець їй освідчився, після недовгих роздумів сказала «так».
Ох, скільки тоді у Вітковичах було балачок! Це ж де ще тоді таке на Поліссі можна було побачити? До шлюбу йшли наречена-білявка і темношкірий жених. Подруги запитували у Зоїної мами Федори, як до такого допустила. А вона по-жіночому мудро відповіла:
— Аби дитина була щаслива.
Хоча молоде подружжя не відразу оселилося у поліському селі. Спершу спробували «городського» хліба. В місті народився їхній первісток Фасел. Та, певно, вже так у генах його було закладено, що дитині більше подобалося в бабусі у селі, ніж у галасливому місті. Коли хлопчику прийшов час йти до школи, він попросив батьків віддати його до бабусі. І вони прийняли рішення залишити Рівне й усі разом перебралися у Вітковичі.
У подружжя народилося чотири сини.
— Два Ахмедових і два моїх, — жартує Зоя. — Його — Фасел і Джамал, мої — Павло і Роман.
Жінка зізнається, що в родині переважно дотримуються українських традицій. На столі є борщ та вареники, голубці та товчена картопля. Але на свята тато готує особливі м’ясні наїдки, якими в дитинстві Ахмеда частувала його мама. Чоловік та дружина з повагою ставляться до релігійних переконань одне одного. Вона — православна, він — мусульманин.
— Чи були діти на батьківщині батька? — запитую у Зої.
— На жаль, ні, — каже. — У Сомалі війна, ми не ризикуємо туди їхати. Життя розкидало Ахмедових родичів по світу. У його батьків — шестеро дітей. Одні брат та сестра живуть в Арабських Еміратах, інша сестра — у Канаді. Звісно, хочеться з ними побачитися наживо, а не тільки по Скайпу. Можливо, в Емірати колись діти й поїдуть. Ахмедова мама кожного разу говорить, що так мріє онуків обійняти. Але поки не час. А племінники Ахмеда в нас гостюють.
Тим часом Ахмед заснував свою ферму, як колись його батьки. Правда, овечу. Встигає дивитися за господарством й працювати перекладачем у міграційній службі. Зоя куховарить у місцевому дитсадку.
— Чи звикли селяни до вас? — цікавлюся у Ахмеда.
Він відповідає українською, хоч і з акцентом: «Вже не витріщаються, — відверто каже. — Звикли. Раніше роботу кидали, щоб на мене подивитися».
А Зоя додає: як чоловік потоваришував із сусідами, то ще довго не міг зрозуміти, чому ті змушують перехиляти чарку, коли він не хоче, і що таке «ти мене уважаєш?» Сьогодні ж Ахмеда сприймають як свого. І не уявляють, як би без нього жило і розвивалося село.
Рівненська область