Ноги замінила… саморобна «ракета»
Інвалідний візок розганяється до 50 кілометрів на годину
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384878/vizok.jpg)
Страшний випадок в одну мить змінив життя лучанина Івана Тарасюка-Долгорукого. Понад п’ятнадцять літ тому він відморозив ноги. Але нині не вважає себе безнадійним калікою. Бо щодня долає десятки кілометрів. Усе — на власноруч сконструйованому «веловізку».
Чому з ним сталася така біда, чоловік не приховує. Каже, якось на Різдво по гостях перехилив зайвого, от і незчувся, як у мороз відібрало ноги. Потрохи до тями почав приходити у лікарні, коли обох кінцівок вже не було. Страх скував свідомість: як же ж далі жити? Ще й рани дуже важко гоїлися. Все нестерпно боліло — і тіло, і душа.
Тільки гострий біль вщух, Іван Миколайович став навкарачки виповзати надвір. Його манило свіже повітря і спів пташок.
Трохи опанувати себе допомогла поміч соцзабезу. Коли чоловік пересів на «соціальний» візок, почав частіше усміхатися. Адже тепер міг виїхати за межі двору, хоч довго і з зусиллями, а добратися в інший кінець вулиці, до магазину. Та йому хотілося більшого!
Якось Іван Миколайович в Інтернеті натрапив на сучасний німецький візок на шість передач. І став марити таким же. Розумів, що імпортний «ровер» йому не по кишені, тож взявся вмовляти майстровитого сусіда Толіка, аби той йому допоміг виготовити таке диво техніки.
Чоловіки за основу взяли старий інвалідний візок Тарасюка-Долгорукого. До нього припасували передок добротного німецького велосипеда на шість передач. І вийшла оригінальна ручна «колісниця». Адже педалі в ній розташовані на рівні рук. Крутиш їх — і мчиш вулицями!
Спершу новинку на собі, здоровому, випробував сусід. Перевіривши все, вручив експериментальну модель Івану Миколайовичу. Бачили б ви, як він тішився, обганяючи на своєму візку перехожих! Як мала дитина. А коли повернувся у двір, ще довго не тямив себе від щастя.
— О, порівняно з нашою звичайною ручною коляскою, це — справжня ракета, — усміхається чоловік, поплескуючи своє диво техніки рукою по педалі. — Хоча, чесно кажучи, після першого старту її ще таки довелося трошки вдосконалити. Бо пізніше, набираючи швидкість, я став перекидатися. Тож ми з Толіком замінили колеса на більші — і все пішло, як треба.
— То ви тепер по місту мчите, як на авто, з вітерцем, — зауважую.
— Аякже! Мої шість передач дають мені можливість розігнатися до 50 кілометрів за годину. Їжджу своєю «ракетою» за двадцять кілометрів від міста на риболовлю, за продуктами на ринок, у село на цвинтар до батькової могили.
— Поліція не спиняє, посвідчення водія не перевіряє? — жартома запитую.
— Знаєте, якось раз спинили, — зізнається чоловік. — А я ж права маю, колись на машині їздив. Думаю, чого б це, я ж нічого не порушив. А вони просто поцікавилися, як так я на інвалідному візку їду по трасі майже так само швидко, як автомобілі.
Фото автора.
м. Луцьк.