«Їсти готуємо у мультиварці, а за газову плиту мусимо платити понад 300 гривень»
За встановлення ж газового лічильника треба викласти 4000−4500 гривень, хоча сам прилад коштує вчетверо дешевше
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384505/gazcena.png)
«Платили 92 гривні за газ, а тут раз — і прийшов рахунок на 335 гривень. Я хвилин десять дивилась у папірець і не могла зрозуміти, звідки така сума, адже у нас лише газова плита», — каже Ольга Галайда, одна з тих сотень тисяч «безлічильникових» споживачів газу, які у грудні були ошелешені рахунками за газ. Адже разом з підвищенням норм споживання рахунки для них зросли у 3,5 раза! Якщо раніше за одну зареєстровану особу треба було платити 22,97 гривні, то тепер — 83,8 гривні.
«МИ одразу вирішили — треба встановити лічильник, бо газом і так користуємось мало, — розповіла жінка. — Їсти готую в основному у мультиварці, чайник — електричний. Нас зареєстровано четверо — двоє дорослих, двоє дітей. Щоб „випалити“ стільки газу, треба, мабуть, усім цілий день сидіти вдома і готувати обіди з трьох страв», — каже Ольга. Жінка каже, хотіла встановити лічильник ще 2015 року, коли переїхали у цю квартиру. Але потім вирішили, для чого платити власні кошти, якщо з 2016 року і так будуть встановлювати лічильники тим споживачам, у яких лише плита (до 1 січня 2016 року лічильники мали встановити тим, хто використовує газ для приготування їжі й підігріву воду). Та досі лічильника не дочекались… Вирішили — таки встановлювати власним коштом. «Подивились вартість лічильника на „Розетці“ — 900−1300 грн., думали, ще кількасот гривень за підключення, і в 2000 гривень вкладемося. Та в облгазі нам сказали — 4000 грн. Якби вони були зацікавлені, щоб люди встановлювали лічильники, то не лупили б такі гроші. Вони ж і так зобов’язані це робити безкоштовно. Це ж те саме, якби я прийшла в магазин, а мені сказали, якщо хочу купувати у них ковбасу, то маю купити вагу».
Як пояснила «ВЗ» фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою компанії «Львівгаз» Ірина Палига, вартість встановлення індивідуального приладу обліку газу — 4000−4500 грн., з яких 1200 грн. — вартість самого лічильника, решта — роботи і матеріали. «Якщо споживач бажає встановити індивідуальний прилад обліку газу власним коштом, йому потрібно звернутись у Центр обслуговування клієнтів ПАТ „Львівгаз“ та написати заяву про встановлення. Після цього оператори Центру обслуговування перевіряють необхідність та наявність технічної документації та консультують споживача з приводу алгоритму подальших дій. А також передають заяву на встановлення індивідуального приладу обліку газу відповідному підрозділу», — каже Ірина Палига.
До речі, закон, який дав облгазам ще три роки на забезпечення споживачів безкоштовними квартирними лічильниками (до 2021 року), передбачає також компенсації для споживачів, які за цей час встановлять лічильники власним коштом. Цей закон набув чинності у січні минулого року, однак за рік часу ніхто компенсації так і не отримав. «Механізм отримання компенсації у випадку, якщо споживач встановлює індивідуальний прилад обліку газу власним коштом, досі не розроблений Кабінетом Міністрів України. Відповідно, жодних компенсацій не проводиться», — каже Ірина Палига. І це при тому, що, відповідно до закону, уряд мав затвердити механізм таких компенсацій за три місяці! Як повідомили нам у прес-службі Міністерства енергетики та вугільної промисловості, наразі проект відповідної постанови готують до скерування у Мін’юст — для проведення правової експертизи. Після цього його в найкоротші терміни буде скеровано до уряду.
«На компенсацію витрат мають право побутові споживачі, які у період до 2021 року придбали та встановили лічильники газу за власні кошти. Для отримання 100% компенсації витрат на встановлення лічильника газу побутовий споживач на дату подання заяви на компенсацію витрат не повинен мати заборгованості перед оператором ГРМ, — пояснюють у прес-службі. — Компенсація витрат на встановлення лічильника газу побутовому споживачеві відбувається за рахунок коштів, який сплачує такий споживач оператору газорозподільних мереж за послуги розподілу природного газу відповідно до встановлених НКРЕКП тарифів». Відбуватимуться такі компенсації за бюджетні кошти.
Щодо загальнобудинкових лічильників, то раніше газопостачальники нерідко погрожували споживачам: не погодитесь на загальний лічильник, взагалі відключимо від газопостачання… Тепер у законі чітко прописано: загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згоди співвласників багатоквартирного будинку. Щоправда, такий загальний лічильник — прекрасний спосіб пересварити мешканців будинку. «Коли у нас встановили такий лічильник, то рахунки почали приходити вищі, ніж за нормами. Зі мною перестали вітатись деякі сусіди, а дехто відверто почав „витикати“, що я роблю бізнес, а вони за мене платять, — каже Катерина, яка пече торти на замовлення. — Довелось кільком людям навіть влаштовувати екскурсії на свою кухню і показувати, що духовка у мене — електрична. Потім виявилось, що одна бабуся має стару плиту, яку треба запалювати сірниками. То щоб економити на сірниках, одна конфорка у неї горить постійно! Хтось ставить на плиту цеглу і так гріє хату, хтось вмикає духовку як обігрівач… А потім ті куби розкидають на всіх».