Пам’ятає усі номери мобільних телефонів, які хоч раз побачить
27-річний Володимир Яремчук із Рудників має феноменальні здібності
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381671/f-vol-unik.jpg)
Про 27-річного Володимира Яремчука з Рудників Миколаївського району, що на Львівщині, я дізналася від спільних знайомих. Батько Володі розповідав, що син із дитинства має феноменальну пам’ять. Багато читає. Удома — величезна бібліотека. Хлопець запам’ятовує багато наукової та енциклопедичної інформації, номери мобільних телефонів (у голові тримає і свою, і батькову телефонні книги). Без калькулятора робить складні математичні обрахунки. Моментально вирахує будь-яку площу. З математичних здібностей Володі дивувалися ще шкільні вчителі. За датою і роком народження з точністю електронного календаря скаже, в який день тижня ви народилися…
Коли Володя навчався у третьому класі, в інтерв’ю нашій газеті безпомилково називав столиці усіх країн, показував на карті навіть найменші острови. На уроках першим виконував усі завдання. У Володі списував цілий клас! А коли розповідав про улюблені пельмені, які готує йому мама, то казав, скільки додає оцту, солі та перцю… у частках. Відтоді минуло майже 20 років. Як склалося життя Володі Яремчука, дізнавалася журналіст «ВЗ».
Ми зустрілися в одному з львівських кафе. Коли я прийшла на зустріч, Володя читав газету. Розпитую спершу у мами та сестри про його особливі здібності.
— Пані Маріє, коли зрозуміли, що ваш син не такий, як інші діти?
— Він до двох років мало говорив. У два почав говорити, а у три — читати. Йому було все цікаво. Пригадую, була така передача «Вгадай мелодію». Він сидів на горщику, дивився телевізор і з перших нот знав, що це за пісня. Музику любить з дитинства. У домашній бібліотеці ми мали усі випуски енциклопедії «Я пізнаю світ». Зазвичай не вимагав одягу, взуття, а просив книжку. Якось пішли з ним у гості, побачив енциклопедію «УСЕ». Поки ми були у гостях, його не було ні чути, ні видно. Попросив купити йому таку енциклопедію. Переглянув і каже: «Мамо, це вже доповнене і перероблене видання». Знаходив там помилки… Я його питала: «Звідки ти це знаєш?», Інтернету ж тоді ще не було. Він читав усе, що йому потрапляло під руку! Коли йшов до першого класу, усі віршики з букварика знав напам’ять. Раз прочитав, і вже той вірш знає. Свято Букваря міг сам провести. У нас вдома стільки книжок, що треба уже цілу стіну виділити. Донька читає книжку в Інтернеті, а Володя каже: «Не розумію я цього читання». Тобто має бути паперова книжка.
— То ви сина у дитинстві відривали від книжки?
— Я казала: «Володю, ходи зі мною надвір, ходи на город». Він як мав нову книжку, його годі було нагодувати. У дитинстві дуже погано їв. Коли йшов до першого класу, вчителька казала, що за рівнем підготовки він як учень четвертого класу. Множення, додавання, віднімання — все виконував без проблем. Сидів і всіх однокласників на уроці виправляв. Вчителька не нервувалася, навпаки, якщо учні не знали відповіді на запитання, казала: «Володю, скажи їм». Йому було дивно, як вони цього не знають. Але на контрольних все давав дітям списувати. Ніколи зошита не закривав. Цілий варіант у нього списував. У п’ятому класі я йому кажу: «Володю, ти кажи: «Я розв’язую два варіанти. Кожен варіант — по шоколадці! (Усміхається. — Авт.). Бувало, вчительці уривався терпець, на контрольній підходила і питала: «Яремчук, ти написав? Здавай!».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/f_vol_unik2.jpg)
Володя закінчив Франків університет, англійську філологію. Мама каже, попри феноменальну пам’ять та математичні здібності, йому складно адаптуватися до життя. Наприклад, з дитинства не міг зав’язати шнурівки на черевиках… Допомагає батькові, який працює будівельником.
— Ми ходили до різних лікарів, психологів, — веде далі мама. — У дитячому психоневрологічному диспансері у Львові нам сказали: «Це не захворювання. Він просто не адаптований до суспільства». (У Володі підозрювали аутизм, але діагноз не підтвердився. — Авт.). Були на прийомі у психіатра в Києві. Щоправда, прийом тривав 15 хвилин, бо лікар поспішав на конференцію. Він розклав перед ним кубики і сказав, що йому потрібно більше спілкуватися. Коли син став дорослішим, я зрозуміла, що він боїться відкритого простору. Має страх заблукати… Хоча дуже любить подорожувати. Коли хтось збоку, почувається впевненіше. В університеті вчився заочно. На сесії я перші рази з ним їздила. Потім навчився давати собі раду. Не раз просила його одногрупниць (у групі було лише два хлопці), аби брали його зі собою на студентські святкування. Був нерішучим.
— Коли донька вступала до університету, він до неї з презирством казав: «Як можна такого не знати?!». З таким складним характером не можемо знайти йому роботу. Має свої принципи і погляди. Буде, наприклад, посуд мити тільки содою. Мийні засоби, каже, забруднюють довкілля. Пригадую, коли був у шостому класі, їхали з ним до окуліста в електричці до Брюхович (мав із народження проблеми з зором). З нами їхала жіночка з Трускавця. Запитала мене про щось російською мовою. Володя сидів біля вікна. Я їй механічно відповіла російською. Він демонстративно встав і вийшов у тамбур. Потім мені вичитував, чому я відповіла тій жінці російською мовою.
— У нього хороша пам’ять навіть на дрібні деталі, — розповідає 21-річна сестра Володі, журналістка радіо «Стрий ФМ» Галина Яремчук. — Добре орієнтується в географії. Шкільна програма у нього в голові як у книжці. Коли Володя вступав до університету, іспити з англійської та української мов склав на 200 балів. Англійську добре знає.
Пам’ятає усі номери мобільних телефонів, які хоч раз побачить. Коли не можу знайти номер мобільного когось з рідних, питаю у брата. Але йому важко адаптовуватися до життя. Якщо щось відбувається не так, як він хоче, не може цього прийняти. Говорить завжди те, що думає… Якби у нього був наставник, він міг би реалізуватися, наприклад, у перекладацькій галузі.
— Володю, ти запам’ятовуєш багато різних дат, дні народження рідних, знайомих, номери мобільних телефонів… Тобі вся ця інформація не заважає?
— Буває неприємно, що пам’ятаю стільки незначних дрібниць. Наприклад, пам’ятаю дати шкільних екскурсій. До Нагуєвич ми їздили 31 травня. Пам’ятаю дні народження однокласників…
— У школі у тебе були друзі? Чи однокласники кепкували з тебе: «Ой, ти такий розумний!».
— Може, один чи два хлопці з мене не кепкували. З дівчатами загалом стосунки у школі були нормальними.
Розмову продовжує мама. Згадує:
— Перше кохання у нього було у третьому класі. Він побачив по телевізору рекламу золотих ювелірних виробів і каже: «Обов'язково куплю такий перстень і сережки Галі». (Володя сміється. Червоніє. Каже, що такого не пам’ятає. — Авт.). Хотів, щоб його однокласниця Галя вийшла за нього заміж. Казав, у неї гарне волосся. Гарні банти. Вона була симпатична дівчинка, з кирпатим носиком. Пройшла любов… Потім він охолов душею. В 11-му класі казав: «Та така, а та — не така. А та не звертає уваги».
— Володю, який у тебе найяскравіший спогад у житті?
— Пригадую, як ми їздили зі сім’єю до Криму. Ми у Сімферополі маємо родину. Мені було 16. Я вперше наживо побачив море. До того їздив хіба що на Задорожнє озеро.
— Батько розповідав, що знаєш, у який день тижня людина народилася. Я тебе перевірю. Назву свою дату народження.
— Понеділок! 6 лютого народилася моя сестра, але іншого року — 1997-го (усміхається. — Авт.).
— Звідки ти це знаєш?
— Добре розуміюся на календарі. Якщо цього року Михайла випало у середу, то через 11 років знову будемо святкувати Михайла у середу… (Я ще назвала кілька дат, і всі дні тижня збіглися. — Авт.).
— Мені важливо, щоб він не був самотнім, — каже пані Марія. — Батьки не вічні. Освіту він має. Міг би заробити копійку. Але він у всьому прагне досконалості. Як говорить, то добирає кожне слово…
Фото авторки